Malchamax AB
556820-0546Aktiebolagreg. 2010
Ängelholm, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 715 tkr
Resultat efter fin. poster
200 tkr
Soliditet
71 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Dressyrgatan 20, 262 58 Ängelholm
Postadress
Dressyrgatan 20, 262 58 Ängelholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom bowling och restaurang samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska också bedriva handelsverksamhet med alkoholhaltiga drycker samt därmed förenlig verksamhet. Dessutom ska bolaget äga och förvalta aktier och värdepapper.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 893 tkr | 100 tkr | – |
| 2019 | 1 200 tkr | 123 tkr | – |
| 2020 | 1 334 tkr | 92 tkr | 2 287 tkr |
| 2021 | 1 214 tkr | −88 tkr | 2 199 tkr |
| 2022 | 1 428 tkr | −65 tkr | 2 134 tkr |
| 2023 | 1 438 tkr | 129 tkr | 2 249 tkr |
| 2024 | 1 430 tkr | 147 tkr | 2 360 tkr |
| 2025 | 1 715 tkr | 200 tkr | 2 511 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 71,5 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal 11,7 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt 19,9 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 715 | 1 430 | 1 438 | 1 428 | 1 214 | 1 334 | 1 200 | 893 |
| Övriga rörelseintäkter | 8 | 3 | 12 | 7 | 12 | 28 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 724 | 1 433 | 1 449 | 1 435 | 1 226 | 1 362 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 056 | 871 | 841 | 992 | 815 | 788 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 334 | 303 | 335 | 354 | 361 | 378 | – | – |
| Personalkostnader | 200 | 184 | 186 | 185 | 181 | 151 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 2 | 20 | 9 | 1 | 2 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 591 | 1 359 | 1 382 | 1 541 | 1 358 | 1 319 | – | – |
| Rörelseresultat | 133 | 74 | 67 | −106 | −133 | 43 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 89 | 101 | 90 | 58 | 53 | 53 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 22 | 28 | 28 | 18 | 9 | 5 | – | – |
| Finansiella poster | 67 | 74 | 62 | 41 | 44 | 48 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 200 | 147 | 129 | −65 | −88 | 92 | 123 | 100 |
| Resultat före skatt | 200 | 147 | 129 | −65 | −88 | 92 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 49 | 36 | 13 | – | 0 | 25 | – | – |
| Årets resultat | 151 | 111 | 116 | −65 | −88 | 66 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 767 | 1 767 | 1 767 | 1 767 | 1 767 | 1 767 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 767 | 1 767 | 1 767 | 1 767 | 1 767 | 1 767 | – | – |
| Varulager | 1 368 | 1 378 | 1 334 | 1 381 | 1 301 | 1 190 | – | – |
| Kundfordringar | 227 | 132 | 145 | 115 | 173 | 64 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 354 | 233 | 248 | 223 | 228 | 120 | – | – |
| Kassa och bank | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 36 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 747 | 1 637 | 1 608 | 1 629 | 1 554 | 1 345 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 514 | 3 404 | 3 375 | 3 396 | 3 321 | 3 112 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 310 | 2 199 | 2 084 | 2 149 | 2 237 | 2 171 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 461 | 2 310 | 2 199 | 2 084 | 2 149 | 2 237 | – | – |
| Eget kapital | 2 511 | 2 360 | 2 249 | 2 134 | 2 199 | 2 287 | – | – |
| Långfristiga skulder | 202 | 336 | 328 | 301 | 145 | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | 213 | 108 | 115 | 267 | 316 | 166 | – | – |
| Skatteskulder | 28 | 9 | – | – | 0 | 25 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 801 | 708 | 798 | 961 | 978 | 825 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 514 | 3 404 | 3 375 | 3 396 | 3 321 | 3 112 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 71,5 % | 69,3 % | 66,6 % | 62,8 % | 66,2 % | 73,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 47 % | 37 % | 34 % | 26 % | 26 % | 19 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 7,8 % | 5,2 % | 4,7 % | −7,4 % | −10,9 % | 3,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 11,7 % | 10,3 % | 9 % | −4,6 % | −7,3 % | 6,9 % | 10,3 % | 11,2 % |
| Omsättningstillväxt | 19,9 % | −0,5 % | 0,7 % | 17,7 % | −9 % | 11,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 6 % | 4,7 % | 5,1 % | −3,1 % | −4 % | 2,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 715 tkr | 1 430 tkr | 1 438 tkr | 1 428 tkr | 1 214 tkr | 1 334 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 1 767 tkr | 1 767 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 1 767 tkr | 1 767 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 151 tkr | 111 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 350 tkr | 350 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 202 tkr | 336 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 151 tkr | 111 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −111 tkr | −116 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 111 tkr | 116 tkr |
| Forslag disposition | 2 461 tkr | 2 310 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 461 tkr | 2 310 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 38 tkr | – |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 1 368 tkr | 1 378 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 89 tkr | 101 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 561 tkr | 591 tkr |
| Stallda sakerheter | 350 tkr | 350 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 350 tkr | 350 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Malchamax ABHuvudarbetsställe
Dressyrgatan 20, 262 58 Ängelholm
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556820-0546
Registreringsdatum
28 september 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Ängelholm, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.340 – Partihandel med drycker
- SNI 74.990 – All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.