MALD Consulting AB
556584-3215Aktiebolagreg. 2000
Linköping, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 473 tkr
Resultat efter fin. poster
1 707 tkr
Soliditet
99 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Runstensgatan 5, 582 78 Linköping
Postadress
c/o Altea Ab, Runstensgatan 5, 582 78 Linköping
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet inom företagsutveckling samt idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva förvaltning av dotterbolag och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 541 tkr | 234 tkr | – |
| 2020 | 601 tkr | 76 tkr | – |
| 2021 | 482 tkr | 3 005 tkr | 3 880 tkr |
| 2022 | 505 tkr | 3 533 tkr | 7 113 tkr |
| 2023 | 537 tkr | 3 127 tkr | 9 840 tkr |
| 2024 | 596 tkr | 16 495 tkr | 26 307 tkr |
| 2025 | 1 473 tkr | 1 707 tkr | 26 513 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 115,9 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 147,2 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 473 | 596 | 537 | 505 | 482 | 601 | 541 |
| Rörelseintäkter | 1 473 | 596 | 537 | 505 | 482 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 139 | 63 | 63 | 42 | 33 | – | – |
| Personalkostnader | 1 461 | 467 | 503 | 497 | 441 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 601 | 530 | 566 | 539 | 473 | – | – |
| Rörelseresultat | −127 | 66 | −29 | −34 | 8 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 1 360 | – | – | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 15 | 85 | 49 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 1 834 | 16 429 | 3 156 | 3 567 | 2 996 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 707 | 16 495 | 3 127 | 3 533 | 3 005 | 76 | 234 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 9 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 707 | 16 495 | 3 127 | 3 533 | 3 013 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 28 | −0 | 0 | 4 | – | – |
| Årets resultat | 1 707 | 16 467 | 3 127 | 3 533 | 3 010 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 24 448 | 25 434 | 4 264 | 3 881 | 760 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 24 448 | 25 434 | 4 264 | 3 881 | 760 | – | – |
| Kundfordringar | 302 | 61 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 315 | 63 | 47 | 3 059 | 20 | – | – |
| Kassa och bank | 2 018 | 3 606 | 5 589 | 246 | 3 159 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 333 | 3 670 | 5 636 | 3 305 | 3 179 | – | – |
| Summa tillgångar | 26 781 | 29 104 | 9 899 | 7 186 | 3 939 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 24 687 | 9 720 | 6 593 | 3 460 | 750 | – | – |
| Fritt eget kapital | 26 393 | 26 187 | 9 720 | 6 993 | 3 760 | – | – |
| Eget kapital | 26 513 | 26 307 | 9 840 | 7 113 | 3 880 | – | – |
| Leverantörsskulder | 9 | 2 | 2 | 26 | 2 | – | – |
| Skatteskulder | 7 | 29 | 0 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 268 | 2 797 | 60 | 74 | 60 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 26 781 | 29 104 | 9 899 | 7 186 | 3 939 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 1 000 | 0 | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99 % | 90,4 % | 99,4 % | 99 % | 98,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 872 % | 131 % | 9 415 % | 4 491 % | 5 342 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −8,6 % | 11,1 % | −5,3 % | −6,7 % | 1,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 115,9 % | 2 767,6 % | 582,3 % | 699,6 % | 623,4 % | 12,7 % | 43,3 % |
| Omsättningstillväxt | 147,2 % | 11 % | 6,3 % | 4,8 % | −19,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 6,4 % | 62,6 % | 31,8 % | 49,7 % | 77,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 737 tkr | 596 tkr | 537 tkr | 505 tkr | 482 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (36)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Agarintressen ovriga foretag | 0 | 504 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag anskaffningsvarden | 504 tkr | 504 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 504 tkr | – |
| Agarintressen ovriga foretag nedskrivningar | 504 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 3 455 tkr | 2 105 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 4 180 tkr | 2 105 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | – | 10 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden lamnade aktieagartillskott | 2 075 tkr | 2 040 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 725 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | 725 tkr | – |
| Andelar koncernforetag | 8 320 tkr | 10 120 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 9 680 tkr | 10 120 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 440 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | – | 10 120 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 1 360 tkr | – |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | 1 360 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar | 12 673 tkr | 12 000 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 12 673 tkr | 12 000 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 673 tkr | 9 000 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 707 tkr | 16 467 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 707 tkr | 16 467 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −16 467 tkr | −3 127 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 16 467 tkr | 3 127 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 500 tkr | – |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 0 | 705 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | −705 tkr | – |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | 0 | 705 tkr |
| Forslag disposition | 26 393 tkr | 26 187 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 25 393 tkr | 26 187 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 1 000 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 5 tkr | 2 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 2 856 tkr | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 8 tkr | 129 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 251 tkr | 2 766 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 3 314 tkr | 16 344 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
MALD Consulting ABHuvudarbetsställe
Runstensgatan 5, 582 78 Linköping
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556584-3215
Registreringsdatum
1 februari 2000
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Linköping, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-03). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.