Målerifirma Peter Hägglöf AB
556607-7516Aktiebolagreg. 2001
Södertälje, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
937 tkr
Resultat efter fin. poster
198 tkr
Soliditet
82 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Nybergagatan 6, 152 43 Södertälje
Postadress
Nybergagatan 6, 152 43 Södertälje
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall utföra måleriarbeten, om-, ny- och tillbyggnads- arbeten och därmed förenlig verksamhet. Ävensom idka aktie- och kapitalförvaltning.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1 240 tkr | −103 tkr | – |
| 2020 | 1 643 tkr | 99 tkr | – |
| 2021 | 1 796 tkr | 48 tkr | 461 tkr |
| 2022 | 1 595 tkr | −13 tkr | 448 tkr |
| 2023 | 1 286 tkr | −64 tkr | 384 tkr |
| 2024 | 854 tkr | −46 tkr | 208 tkr |
| 2025 | 801 tkr | 178 tkr | 372 tkr |
| 2026 | 937 tkr | 198 tkr | 459 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 81,7 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 21,1 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 17 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 937 | 801 | 854 | 1 286 | 1 595 | 1 796 | 1 643 | 1 240 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 2 | 0 | 16 | 12 | – | – |
| Rörelseintäkter | 937 | 801 | 855 | 1 286 | 1 611 | 1 808 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 398 | 281 | 482 | 940 | 1 078 | 1 040 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 284 | 283 | 336 | 297 | 313 | 267 | – | – |
| Personalkostnader | 58 | 59 | 83 | 113 | 232 | 453 | – | – |
| Rörelsekostnader | 739 | 624 | 902 | 1 350 | 1 624 | 1 759 | – | – |
| Rörelseresultat | 198 | 178 | −46 | −64 | −13 | 48 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 1 | 0 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 198 | 178 | −46 | −64 | −13 | 48 | 99 | −103 |
| Resultat före skatt | 198 | 178 | −46 | −64 | −13 | 48 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 41 | 14 | – | – | 0 | 1 | – | – |
| Årets resultat | 157 | 164 | −46 | −64 | −13 | 48 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 66 | 26 | 60 | 10 | 127 | 47 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 102 | 195 | 141 | 84 | 468 | 383 | – | – |
| Kassa och bank | 460 | 282 | 241 | 397 | 162 | 405 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 562 | 476 | 381 | 481 | 630 | 788 | – | – |
| Summa tillgångar | 562 | 476 | 381 | 481 | 630 | 788 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 182 | 88 | 134 | 328 | 341 | 294 | – | – |
| Fritt eget kapital | 339 | 252 | 88 | 264 | 328 | 341 | – | – |
| Eget kapital | 459 | 372 | 208 | 384 | 448 | 461 | – | – |
| Leverantörsskulder | 51 | 42 | 160 | 56 | 131 | 213 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | −0 | −0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 103 | 105 | 173 | 100 | 182 | 327 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 562 | 476 | 381 | 484 | 630 | 788 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | – | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 81,7 % | 78 % | 54,6 % | 79,9 % | 71,1 % | 58,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 547 % | 455 % | 220 % | 483 % | 346 % | 241 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 21,1 % | 22,2 % | −5,4 % | −5 % | −0,8 % | 2,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 21,1 % | 22,2 % | −5,4 % | −5 % | −0,8 % | 2,7 % | 6 % | −8,3 % |
| Omsättningstillväxt | 17 % | −6,2 % | −33,6 % | −19,4 % | −11,2 % | 9,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 34,3 % | 44 % | −22 % | −16,7 % | −2,9 % | 10,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | 854 tkr | 1 286 tkr | 1 595 tkr | 1 796 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 157 tkr | 164 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 157 tkr | 164 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −164 tkr | 46 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 164 tkr | −46 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 70 tkr | – |
| Forslag disposition | 339 tkr | 252 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 339 tkr | 252 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 2 tkr | 122 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 137 tkr | 137 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 137 tkr | 137 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 0 | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 94 tkr | 94 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 94 tkr | 94 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 34 tkr | 47 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 43 tkr | 55 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 9 tkr | 8 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 juli 2025 – 30 juni 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Målerifirma Peter Hägglöf ABHuvudarbetsställe
Nybergagatan 6, 152 43 Södertälje
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556607-7516
Registreringsdatum
20 mars 2001
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Södertälje, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.341 – Måleriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.