Målerifixarna i Linköping AB
556699-9461Aktiebolagreg. 2006
Linköping, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
29 955 tkr
Resultat efter fin. poster
5 184 tkr
Soliditet
62 %
Anställda
20
Målerifixarna - måleri i Linköping
Anlita våra professionella målare i Linköping för ert nästa måleriprojekt.
malerifixarna.se
Adresser
Besöksadress
Kolfallsgatan 27, 582 73 Linköping
Postadress
Kolfallsgatan 27, 582 73 Linköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva alla förekommande måleriarbeten inom måleribranschen samt annan därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 21 006 tkr | 2 880 tkr | – |
| 2020 | 22 345 tkr | 2 314 tkr | – |
| 2021 | 23 887 tkr | 3 173 tkr | 2 357 tkr |
| 2022 | 23 199 tkr | 4 105 tkr | 2 809 tkr |
| 2023 | 21 441 tkr | 3 203 tkr | 2 759 tkr |
| 2023 | 14 310 tkr | 1 676 tkr | 4 075 tkr |
| 2024 | 22 956 tkr | 3 303 tkr | 8 050 tkr |
| 2025 | 29 955 tkr | 5 184 tkr | 7 873 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 61,6 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 17,3 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 30,5 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 29 955 | 22 956 | 14 310 | 21 441 | 23 199 | 23 887 | 22 345 | 21 006 |
| Övriga rörelseintäkter | 580 | 998 | 14 | 143 | 639 | 527 | – | – |
| Rörelseintäkter | 30 534 | 23 954 | 14 324 | 21 584 | 23 838 | 24 414 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 5 867 | 4 360 | 3 690 | 4 839 | 4 865 | 5 448 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 3 039 | 2 900 | 1 809 | 2 753 | 2 936 | 2 684 | – | – |
| Personalkostnader | 16 402 | 13 346 | 7 147 | 12 566 | 11 899 | 13 518 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 42 | 53 | 30 | 34 | 33 | 21 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 19 | – | – |
| Rörelsekostnader | 25 351 | 20 659 | 12 676 | 20 192 | 19 733 | 21 690 | – | – |
| Rörelseresultat | 5 183 | 3 295 | 1 648 | 1 391 | 4 105 | 2 723 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | – | – | – | 2 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 8 | 28 | 1 811 | 0 | 449 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 5 184 | 3 303 | 1 676 | 3 203 | 4 105 | 3 173 | 2 314 | 2 880 |
| Bokslutsdispositioner | −3 627 | 2 500 | 0 | −746 | −1 000 | −600 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 557 | 5 803 | 1 676 | 2 457 | 3 105 | 2 573 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 364 | 1 234 | 359 | 507 | 653 | 561 | – | – |
| Årets resultat | 1 193 | 4 569 | 1 317 | 1 950 | 2 452 | 2 012 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 59 | 101 | 156 | 66 | 100 | 87 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 25 | 25 | 1 254 | 1 339 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 59 | 101 | 181 | 91 | 1 353 | 1 426 | – | – |
| Kundfordringar | 3 827 | 2 398 | 2 374 | 2 719 | 2 315 | 1 971 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 12 722 | 11 801 | 9 964 | 3 288 | 2 961 | 2 283 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | 0 | 1 018 | 1 018 | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 745 | 6 223 | 4 407 | 5 587 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 12 722 | 11 801 | 10 709 | 9 511 | 8 386 | 8 888 | – | – |
| Summa tillgångar | 12 781 | 11 903 | 10 890 | 9 602 | 9 739 | 10 313 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 6 580 | 3 381 | 2 659 | 709 | 257 | 245 | – | – |
| Fritt eget kapital | 7 773 | 7 950 | 3 975 | 2 659 | 2 709 | 2 257 | – | – |
| Eget kapital | 7 873 | 8 050 | 4 075 | 2 759 | 2 809 | 2 357 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 3 816 | 3 816 | 3 070 | 2 070 | – | – |
| Leverantörsskulder | 940 | 611 | 726 | 662 | 844 | 783 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 3 | 96 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 4 908 | 3 853 | 2 998 | 3 027 | 3 860 | 5 886 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 12 781 | 11 903 | 10 890 | 9 602 | 9 739 | 10 313 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 20 | 22 | 17 | 18 | 19 | 19 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 358 | 1 370 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 61,6 % | 67,6 % | 65,3 % | 60,3 % | 53,9 % | 38,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 259 % | 306 % | 357 % | 314 % | 217 % | 151 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 17,3 % | 14,4 % | 11,5 % | 6,5 % | 17,7 % | 11,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 17,3 % | 14,4 % | 11,7 % | 14,9 % | 17,7 % | 13,3 % | 10,4 % | 13,7 % |
| Omsättningstillväxt | 30,5 % | 60,4 % | −33,3 % | −7,6 % | −2,9 % | 6,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 15,2 % | 56,8 % | 32,3 % | 70,7 % | 87,3 % | 85,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 498 tkr | 1 043 tkr | 842 tkr | 1 191 tkr | 1 221 tkr | 1 257 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Aktuell skattefodran | 301 tkr | 29 tkr |
| Andelar koncernforetag | – | 0 |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | – | 0 |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden fusion | – | −25 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 193 tkr | 4 569 tkr |
| Fakturerad ej upparbetad intakt | 164 tkr | 263 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 193 tkr | 4 569 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −4 569 tkr | −1 317 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 4 569 tkr | 1 317 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 370 tkr | 660 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 193 tkr | 4 569 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 1 370 tkr | 660 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 7 727 tkr | 8 688 tkr |
| Forslag disposition | 7 773 tkr | 7 950 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 7 415 tkr | 6 580 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 330 tkr | 367 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 59 tkr | 101 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 277 tkr | 277 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 217 tkr | 175 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 242 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 225 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 42 tkr | 53 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 15 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 39 tkr | 95 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 176 tkr | 1 364 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 1 tkr | 9 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | – | 0 |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 498 tkr | 224 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 2 628 tkr | 1 614 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Målerifixarna i Linköping ABHuvudarbetsställe
Kolfallsgatan 27, 582 73 Linköping
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556699-9461
Registreringsdatum
18 mars 2006
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Linköping, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.341 – Måleriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.