Målerispectra AB
556865-2852Aktiebolagreg. 2011
Jönköping, Jönköpings län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
13 383 tkr
Resultat efter fin. poster
242 tkr
Soliditet
50 %
Anställda
11
Hem - Målerispectra AB
malerispectra.se
Adresser
Besöksadress
Verktygsvägen 12, 553 02 Jönköping
Postadress
Verktygsvägen 12, 553 02 Jönköping
Verksamhetsbeskrivning
Måleri i byggbranchen.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 10 625 tkr | 387 tkr | – |
| 2019 | 11 861 tkr | 687 tkr | – |
| 2020 | 10 980 tkr | 975 tkr | 1 757 tkr |
| 2021 | 12 669 tkr | 559 tkr | 2 185 tkr |
| 2022 | 13 778 tkr | 356 tkr | 2 255 tkr |
| 2023 | 16 164 tkr | 563 tkr | 2 510 tkr |
| 2024 | 14 799 tkr | −1 046 tkr | 2 149 tkr |
| 2025 | 13 383 tkr | 242 tkr | 2 334 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 50,5 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 1,8 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −9,6 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 13 383 | 14 799 | 16 164 | 13 778 | 12 669 | 10 980 | 11 861 | 10 625 |
| Övriga rörelseintäkter | 65 | 68 | 96 | 97 | 58 | 201 | – | – |
| Rörelseintäkter | 13 449 | 14 867 | 16 260 | 13 874 | 12 726 | 11 181 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 7 264 | 2 657 | 3 456 | 2 646 | 2 469 | 2 030 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 655 | 2 462 | 1 571 | 1 322 | 1 316 | 1 058 | – | – |
| Personalkostnader | 4 251 | 10 750 | 10 621 | 9 507 | 8 348 | 7 076 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 36 | 44 | 47 | 42 | 28 | 37 | – | – |
| Rörelsekostnader | 13 206 | 15 913 | 15 694 | 13 517 | 12 161 | 10 201 | – | – |
| Rörelseresultat | 242 | −1 046 | 566 | 358 | 565 | 980 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 2 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 | 4 | 1 | 6 | 5 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | −0 | −2 | −1 | −6 | −5 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 242 | −1 046 | 563 | 356 | 559 | 975 | 687 | 387 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 966 | 14 | −4 | −13 | −161 | – | – |
| Resultat före skatt | 242 | −80 | 577 | 352 | 546 | 814 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 57 | 81 | 122 | 82 | 118 | 178 | – | – |
| Årets resultat | 185 | −161 | 455 | 270 | 428 | 635 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 73 | 70 | 114 | 136 | 113 | 71 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 73 | 70 | 114 | 136 | 113 | 71 | – | – |
| Kundfordringar | 1 795 | 1 614 | 3 435 | 2 716 | 2 623 | 2 245 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 312 | 2 402 | 3 912 | 3 494 | 3 147 | 2 315 | – | – |
| Kassa och bank | 2 240 | 1 934 | 1 654 | 2 124 | 2 165 | 2 754 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 4 552 | 4 336 | 5 566 | 5 618 | 5 312 | 5 069 | – | – |
| Summa tillgångar | 4 625 | 4 406 | 5 680 | 5 755 | 5 425 | 5 140 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 099 | 2 260 | 2 005 | 1 935 | 1 707 | 1 071 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 284 | 2 099 | 2 460 | 2 205 | 2 135 | 1 707 | – | – |
| Eget kapital | 2 334 | 2 149 | 2 510 | 2 255 | 2 185 | 1 757 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 966 | 980 | 976 | 963 | – | – |
| Långfristiga skulder | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | 719 | 398 | 263 | 408 | 461 | 183 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 68 | 115 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 290 | 2 255 | 2 203 | 2 518 | 2 262 | 2 420 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 625 | 4 406 | 5 680 | 5 755 | 5 425 | 5 140 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 11 | 16 | 17 | 17 | 16 | 14 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 200 | 200 | 200 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 50,5 % | 48,8 % | 57,7 % | 52,7 % | 54,6 % | 49,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 199 % | 192 % | 253 % | 223 % | 235 % | 209 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 1,8 % | −7,1 % | 3,5 % | 2,6 % | 4,5 % | 8,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 1,8 % | −7,1 % | 3,5 % | 2,6 % | 4,4 % | 8,9 % | 5,8 % | 3,7 % |
| Omsättningstillväxt | −9,6 % | −8,4 % | 17,3 % | 8,8 % | 15,4 % | −7,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 7,9 % | −7,5 % | 18,1 % | 12 % | 19,6 % | 36,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 217 tkr | 925 tkr | 951 tkr | 810 tkr | 792 tkr | 784 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 185 tkr | −161 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 185 tkr | −161 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 161 tkr | −455 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −161 tkr | 455 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 200 tkr |
| Forandring overavskrivningar | 0 | −37 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 929 tkr |
| Forslag disposition | 2 284 tkr | 2 099 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 284 tkr | 2 099 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 389 tkr | 739 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 65 tkr | 48 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 157 tkr | 117 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 91 tkr | 69 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 40 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 22 tkr | 23 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 8 tkr | 22 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 229 tkr | 229 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 221 tkr | 207 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 14 tkr | 21 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 128 tkr | 49 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 505 tkr | 530 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 2 tkr | 2 tkr |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
| Redovisningsmedel | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 065 tkr | 1 328 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Målerispectra ABHuvudarbetsställe
Verktygsvägen 12, 553 02 Jönköping
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556865-2852
Registreringsdatum
22 september 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Jönköping, Jönköpings län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.341 – Måleriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.