Måleriteknik i Uppland AB
559144-3543Aktiebolagreg. 2018
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
2 058 tkr
Resultat efter fin. poster
130 tkr
Soliditet
75 %
Anställda
2
maleriteknikiuppland_se - Home
maleriteknikiuppland.se
Adresser
Besöksadress
Torpängsvägen 11, 187 63 Täby
Postadress
Torpängsvägen 11, 187 63 Täby
Verksamhetsbeskrivning
aktiebolaget ska bedriva måleriverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 2 615 tkr | 717 tkr | 607 tkr |
| 2020 | 1 839 tkr | 376 tkr | 777 tkr |
| 2021 | 1 478 tkr | 227 tkr | 830 tkr |
| 2022 | 1 652 tkr | 29 tkr | 791 tkr |
| 2023 | 1 392 tkr | 89 tkr | 735 tkr |
| 2024 | 1 376 tkr | −143 tkr | 592 tkr |
| 2025 | 1 807 tkr | 3 tkr | 558 tkr |
| 2026 | 2 058 tkr | 130 tkr | 513 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 75,4 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 6,3 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 14 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 058 | 1 807 | 1 376 | 1 392 | 1 652 | 1 478 | 1 839 | 2 615 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 106 | – | −113 | 122 | 71 | 0 |
| Rörelseintäkter | 2 058 | 1 807 | 1 481 | 1 392 | 1 539 | 1 600 | 1 910 | 2 615 |
| Råvaror och förnödenheter | 582 | 519 | 406 | 381 | 322 | 382 | 530 | 571 |
| Övriga externa kostnader | 307 | 271 | 306 | 265 | 267 | 270 | 295 | 431 |
| Personalkostnader | 1 040 | 1 014 | 914 | 659 | 920 | 720 | 710 | 896 |
| Rörelsekostnader | 1 929 | 1 805 | 1 625 | 1 304 | 1 509 | 1 372 | 1 535 | 1 899 |
| Rörelseresultat | 129 | 2 | −144 | 88 | 30 | 228 | 376 | 717 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 1 | 1 | 1 | 1 | −1 | −1 | −0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 130 | 3 | −143 | 89 | 29 | 227 | 376 | 717 |
| Resultat före skatt | 130 | 3 | −143 | 89 | 29 | 227 | 376 | 717 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 19 | 7 | 49 | 81 | 160 |
| Årets resultat | 130 | 3 | −143 | 70 | 23 | 178 | 295 | 557 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 89 | 200 | 160 | 154 | 208 | 133 | 197 | 29 |
| Kortfristiga fordringar | 207 | 406 | 365 | 268 | 387 | 365 | 481 | 126 |
| Kassa och bank | 473 | 343 | 455 | 820 | 571 | 768 | 661 | 714 |
| Omsättningstillgångar | 680 | 749 | 820 | 1 088 | 959 | 1 133 | 1 142 | 840 |
| Summa tillgångar | 680 | 749 | 820 | 1 088 | 959 | 1 133 | 1 142 | 840 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 333 | 505 | 685 | 616 | 718 | 602 | 432 | 0 |
| Fritt eget kapital | 463 | 508 | 542 | 685 | 741 | 780 | 727 | 557 |
| Eget kapital | 513 | 558 | 592 | 735 | 791 | 830 | 777 | 607 |
| Leverantörsskulder | 91 | 107 | 141 | 173 | 51 | 133 | 85 | 49 |
| Skatteskulder | 0 | – | – | – | 0 | 52 | 229 | 153 |
| Kortfristiga skulder | 168 | 191 | 227 | 352 | 168 | 302 | 364 | 233 |
| Summa eget kapital och skulder | 680 | 749 | 820 | 1 088 | 959 | 1 133 | 1 142 | 840 |
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 125 | 63 | 0 | 0 | – | – | 125 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 75,4 % | 74,5 % | 72,3 % | 67,6 % | 82,5 % | 73,3 % | 68,1 % | 72,3 % |
| Kassalikviditet | 406 % | 392 % | 361 % | 309 % | 570 % | 375 % | 313 % | 361 % |
| Rörelsemarginal | 6,3 % | 0,1 % | −10,5 % | 6,3 % | 1,8 % | 15,4 % | 20,4 % | 27,4 % |
| Vinstmarginal | 6,3 % | 0,2 % | −10,4 % | 6,4 % | 1,8 % | 15,4 % | 20,4 % | 27,4 % |
| Omsättningstillväxt | 14 % | 31,3 % | −1,2 % | −9,6 % | 11,8 % | −19,6 % | −29,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 25,3 % | 0,5 % | −24,1 % | 9,5 % | 2,9 % | 21,5 % | 38 % | 91,8 % |
| Omsättning per anställd | 1 029 tkr | 903 tkr | 1 376 tkr | 1 392 tkr | 1 652 tkr | 1 478 tkr | 1 839 tkr | 2 615 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (13)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 130 tkr | 3 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 130 tkr | 3 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −3 tkr | 143 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 3 tkr | −143 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 175 tkr | 38 tkr |
| Forslag disposition | 463 tkr | 508 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 338 tkr | 445 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 125 tkr | 63 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 5 tkr | 36 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 113 tkr | 93 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 76 tkr | 26 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 0 | 76 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 58 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 juli 2025 – 30 juni 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 juli 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –
Måleriteknik i Uppland ABHuvudarbetsställe
Torpängsvägen 11, 187 63 Täby
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559144-3543
Registreringsdatum
9 januari 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.341 – Måleriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-13) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.