Malfoy AB
559104-2832Aktiebolagreg. 2017
Spånga, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
17 312 tkr
Soliditet
95 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kälvestavägen 84 A, 163 54 Spånga
Postadress
c/o Stefan Ljungqvist, Kälvestavägen 84 A, 163 54 Spånga
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | – | 1 259 tkr | 36 659 tkr |
| 2020 | – | 20 881 tkr | 21 535 tkr |
| 2021 | – | 1 970 tkr | 3 505 tkr |
| 2022 | – | −643 tkr | 2 862 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 2 560 tkr | 4 935 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −58 tkr | 4 877 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 17 312 tkr | 21 140 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 95 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 79 | 65 | 72 | 145 | 75 | 62 | 41 |
| Rörelsekostnader | 79 | 65 | 72 | 145 | 75 | 62 | 41 |
| Rörelseresultat | −79 | −65 | −72 | −145 | −75 | −62 | −41 |
| Ränteintäkter och liknande | 251 | 6 | 2 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 14 | 0 | 0 | 11 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 17 391 | 6 | 2 632 | −498 | 2 045 | 20 943 | 1 300 |
| Resultat efter finansiella poster | 17 312 | −58 | 2 560 | −643 | 1 970 | 20 881 | 1 259 |
| Resultat före skatt | 17 312 | −58 | 2 560 | −643 | 1 970 | 20 881 | 1 259 |
| Skatt på årets resultat | 1 049 | 0 | 487 | – | 0 | 4 005 | 0 |
| Årets resultat | 16 264 | −58 | 2 073 | −643 | 1 970 | 16 876 | 1 259 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 17 530 | 4 505 | 4 505 | 6 733 | 10 721 | 16 676 | 20 000 |
| Anläggningstillgångar | 17 530 | 4 505 | 4 505 | 6 733 | 10 721 | 16 676 | 20 000 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 403 | 0 | 0 | 4 003 | – | – |
| Kassa och bank | 4 729 | 506 | 968 | 169 | 2 826 | 8 893 | 16 684 |
| Omsättningstillgångar | 4 729 | 909 | 968 | 169 | 6 829 | 8 893 | 16 684 |
| Summa tillgångar | 22 259 | 5 414 | 5 472 | 6 902 | 17 550 | 25 569 | 36 684 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 4 827 | 4 885 | 2 812 | 3 455 | 1 485 | 4 609 | 35 351 |
| Fritt eget kapital | 21 090 | 4 827 | 4 885 | 2 812 | 3 455 | 21 485 | 36 609 |
| Eget kapital | 21 140 | 4 877 | 4 935 | 2 862 | 3 505 | 21 535 | 36 659 |
| Skatteskulder | 1 049 | 487 | 487 | 0 | 4 005 | 4 005 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 119 | 537 | 537 | 4 040 | 14 045 | 4 034 | 25 |
| Summa eget kapital och skulder | 22 259 | 5 414 | 5 472 | 6 902 | 17 550 | 25 569 | 36 684 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 5 500 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 95 % | 90,1 % | 90,2 % | 41,5 % | 20 % | 84,2 % | 99,9 % |
| Kassalikviditet | 423 % | 169 % | 180 % | 4 % | 49 % | 220 % | 66 737 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 76,9 % | −1,2 % | 42 % | −22,5 % | 56,2 % | 78,4 % | 3,4 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 15 646 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 16 125 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 15 580 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 12 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 479 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 1 884 tkr | 4 505 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 1 884 tkr | 4 505 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 2 566 tkr | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 16 264 tkr | −58 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 16 264 tkr | −58 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 58 tkr | −2 073 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −58 tkr | 2 073 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 21 140 tkr | 4 877 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 16 264 tkr | −58 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 21 090 tkr | 4 827 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 15 590 tkr | 4 827 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | −12 tkr | −85 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 403 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 23 | – |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 17 143 tkr | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 70 tkr | 50 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Malfoy ABHuvudarbetsställe
Kälvestavägen 84 A, 163 54 Spånga
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559104-2832
Registreringsdatum
10 mars 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.