Malin Fredholm Langlo AB
559356-3207Aktiebolagreg. 2021
Växjö, Kronobergs län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 410 tkr
Resultat efter fin. poster
1 872 tkr
Soliditet
87 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Fornvägen 32, 352 74 Växjö
Postadress
c/o Malin Fredholm Langlo, Fornvägen 32, 352 74 Växjö
Verksamhetsbeskrivning
Ögonläkare konsult
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 233 tkr | 226 tkr | 204 tkr |
| 2023 | 2 820 tkr | 1 703 tkr | 1 556 tkr |
| 2024 | 4 144 tkr | 2 238 tkr | 2 733 tkr |
| 2025 | 4 410 tkr | 1 872 tkr | 4 018 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 87 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal 42,4 % – branschmedian 21,1 %
Omsättningstillväxt 6,4 % – branschmedian −2 %
Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 410 | 4 144 | 2 820 | 233 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 13 |
| Rörelseintäkter | 4 410 | 4 144 | 2 820 | 246 |
| Handelsvaror | 51 | 143 | 76 | – |
| Övriga externa kostnader | 745 | 439 | 288 | 17 |
| Personalkostnader | 1 417 | 1 060 | 490 | 4 |
| Av- och nedskrivningar | 325 | 264 | 187 | – |
| Rörelsekostnader | 2 538 | 1 906 | 1 041 | 20 |
| Rörelseresultat | 1 872 | 2 238 | 1 779 | 226 |
| Ränteintäkter och liknande | – | 0 | 1 | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 77 | – |
| Finansiella poster | – | 0 | −76 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 872 | 2 238 | 1 703 | 226 |
| Resultat före skatt | 1 872 | 2 238 | 1 703 | 226 |
| Skatt på årets resultat | 387 | 461 | 351 | 46 |
| Årets resultat | 1 485 | 1 777 | 1 352 | 179 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 854 | 1 179 | 1 050 | – |
| Anläggningstillgångar | 854 | 1 179 | 1 050 | – |
| Kortfristiga fordringar | 72 | 53 | 202 | 33 |
| Kassa och bank | 3 696 | 1 952 | 757 | 276 |
| Omsättningstillgångar | 3 767 | 2 005 | 958 | 308 |
| Summa tillgångar | 4 621 | 3 184 | 2 009 | 308 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 2 508 | 931 | 179 | – |
| Fritt eget kapital | 3 993 | 2 708 | 1 531 | 179 |
| Eget kapital | 4 018 | 2 733 | 1 556 | 204 |
| Leverantörsskulder | 21 | 0 | 13 | – |
| Skatteskulder | 506 | 440 | 392 | 46 |
| Kortfristiga skulder | 603 | 451 | 452 | 104 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 621 | 3 184 | 2 009 | 308 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 2 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 200 | 600 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 87 % | 85,8 % | 77,5 % | 66,2 % |
| Kassalikviditet | 625 % | 444 % | 212 % | 296 % |
| Rörelsemarginal | 42,4 % | 54 % | 63,1 % | 96,8 % |
| Vinstmarginal | 42,4 % | 54 % | 60,4 % | 97 % |
| Omsättningstillväxt | 6,4 % | 46,9 % | 1 110,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 37 % | 65 % | 86,9 % | 87,8 % |
| Omsättning per anställd | 1 470 tkr | 2 072 tkr | 2 820 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 1 485 tkr | 1 777 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 485 tkr | 1 777 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 777 tkr | −1 352 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 777 tkr | 1 352 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | 600 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 4 018 tkr | 2 733 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 485 tkr | 1 777 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 200 tkr | 600 tkr |
| Forslag disposition | 3 993 tkr | 2 708 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 993 tkr | 2 508 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 854 tkr | 1 179 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 627 tkr | 1 627 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 773 tkr | 448 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 389 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 325 tkr | 261 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 72 tkr | 53 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 75 tkr | 11 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 22 dec. 2021 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Malin Fredholm Langlo ABHuvudarbetsställe
Fornvägen 32, 352 74 Växjö
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559356-3207
Registreringsdatum
22 december 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Växjö, Kronobergs län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.222 – Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
- SNI 86.221 – Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus
Övriga registrerade namn
1 st
- Oculus ögonklinik Växjö – särskilt företagsnamn, registrerat 15 februari 2023. För den del av verksamheten som avser ögonklinik med behandling av ögonsjukdomar.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.