Malin Lanneborn Revision AB
556983-8112Aktiebolagreg. 2014
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
75 tkr
Resultat efter fin. poster
193 tkr
Soliditet
94 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Birger Jarlsgatan 57 B 3TR, 113 56 Stockholm
Postadress
Birger Jarlsgatan 57 B 3TR, 113 56 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva revisionsverksamhet, revisionsnära rådgivning, rådgivning inom löpande bokföring, rådgivning inom kvalificerade redovisningstjänster, skatterådgivning, ekonomi- och verksamhetsstyrning, företagskonsultationer och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 96 tkr | 157 tkr | – |
| 2019 | 75 tkr | 175 tkr | – |
| 2020 | 50 tkr | 49 tkr | 377 tkr |
| 2021 | 50 tkr | 16 tkr | 390 tkr |
| 2022 | 50 tkr | 415 tkr | 797 tkr |
| 2023 | 50 tkr | 266 tkr | 357 tkr |
| 2024 | 50 tkr | 153 tkr | 510 tkr |
| 2025 | 75 tkr | 193 tkr | 693 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 94,4 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal 257,3 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt 50 % – branschmedian 1,5 %
Median för 15247 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 75 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 75 | 96 |
| Rörelseintäkter | 75 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 12 | 66 | 16 | 15 | 34 | 19 | – | – |
| Rörelsekostnader | 12 | 66 | 16 | 15 | 34 | 19 | – | – |
| Rörelseresultat | 63 | −16 | 34 | 35 | 16 | 31 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | – | 0 | 19 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 130 | 170 | 232 | 380 | −0 | 19 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 193 | 153 | 266 | 415 | 16 | 49 | 175 | 157 |
| Resultat före skatt | 193 | 153 | 266 | 415 | 16 | 49 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 10 | 0 | 7 | 7 | 3 | 11 | – | – |
| Årets resultat | 183 | 153 | 259 | 407 | 13 | 39 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 10 | 10 | 7 | 7 | 7 | 7 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 10 | 10 | 7 | 7 | 7 | 7 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 63 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 170 | 46 | 275 | 113 | 98 | 433 | – | – |
| Kassa och bank | 553 | 477 | 90 | 740 | 341 | 3 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 724 | 523 | 365 | 853 | 439 | 436 | – | – |
| Summa tillgångar | 734 | 533 | 372 | 860 | 446 | 442 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 460 | 307 | 47 | 340 | 327 | 288 | – | – |
| Fritt eget kapital | 643 | 460 | 307 | 747 | 340 | 327 | – | – |
| Eget kapital | 693 | 510 | 357 | 797 | 390 | 377 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 41 | 23 | 16 | 63 | 56 | 65 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 734 | 533 | 372 | 860 | 446 | 442 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 700 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 94,4 % | 95,7 % | 95,8 % | 92,7 % | 87,4 % | 85,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 770 % | 2 257 % | 2 319 % | 1 365 % | 783 % | 666 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 84,1 % | −32,8 % | 67,8 % | 69,6 % | 32,6 % | 61,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 257,3 % | 306 % | 532 % | 830 % | 32 % | 98 % | 233,3 % | 163,5 % |
| Omsättningstillväxt | 50 % | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | −33,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 26,4 % | 30 % | 72,7 % | 51,1 % | 3,3 % | 10,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 10 tkr | 10 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 10 tkr | 10 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 3 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 183 tkr | 153 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 183 tkr | 153 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −153 tkr | −259 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 153 tkr | 259 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 693 tkr | 510 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 183 tkr | 153 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 130 tkr | – |
| Forslag disposition | 643 tkr | 460 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 643 tkr | 460 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 40 tkr | 46 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 36 tkr | 18 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 130 tkr | 169 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | 5 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Malin Lanneborn Revision ABHuvudarbetsställe
Birger Jarlsgatan 57 B 3TR, 113 56 Stockholm
Redovisning & ekonomi
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556983-8112
Registreringsdatum
23 september 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Redovisning & ekonomi
- SNI 69.202 – Revision
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.