Mallgrodan AB
556982-9368Aktiebolagreg. 2014
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 290 tkr
Resultat efter fin. poster
628 tkr
Soliditet
58 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Allhelgonagatan 7 Lgh 1009, 118 58 Stockholm
Postadress
c/o Wahlström/Ström, Allhelgonagatan 7 Lgh 1009, 118 58 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva restaurangverksamhet. Företaget ska sälja mat och dryck i en püblikmiljö. Utöver att driva restaurangverksamhet, ska företaget bedriva catering, event och underhållninng inom mat, dryck och musik.. Företaget kommer även bedriva konsultverksamhet inom hotell och restaurang.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 502 tkr | −713 tkr | 37 tkr |
| 2019 | 1 718 tkr | 90 tkr | 127 tkr |
| 2020 | 1 900 tkr | −172 tkr | 25 tkr |
| 2021 | 2 213 tkr | 296 tkr | 321 tkr |
| 2022 | 3 947 tkr | 72 tkr | 393 tkr |
| 2023 | 4 503 tkr | 37 tkr | 90 tkr |
| 2024 | 4 622 tkr | 100 tkr | 190 tkr |
| 2025 | 4 290 tkr | 628 tkr | 479 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 58,1 % – branschmedian 42,7 %
Vinstmarginal 14,6 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt −7,2 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15167 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 290 | 4 622 | 4 503 | 3 947 | 2 213 | 1 900 | 1 718 | 502 |
| Förändring av lager | 41 | −15 | 9 | 27 | 32 | 17 | 23 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 8 | 7 | 0 | 681 | 149 | 3 | 0 |
| Rörelseintäkter | 4 331 | 4 616 | 4 519 | 3 974 | 2 925 | 2 066 | 1 743 | 502 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 311 | 1 443 | 1 455 | 1 254 | 699 | 626 | 601 | 290 |
| Övriga externa kostnader | 904 | 1 135 | 1 045 | 892 | 763 | 657 | 611 | 679 |
| Personalkostnader | 1 482 | 1 927 | 1 966 | 1 531 | 937 | 729 | 213 | 24 |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 10 | 12 | 220 | 214 | 214 | 214 | 214 |
| Rörelsekostnader | 3 704 | 4 515 | 4 478 | 3 897 | 2 614 | 2 227 | 1 640 | 1 208 |
| Rörelseresultat | 627 | 101 | 41 | 77 | 312 | −161 | 103 | −706 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 3 | 1 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 4 | 5 | 5 | 15 | 12 | 12 | 7 |
| Finansiella poster | 1 | −1 | −5 | −5 | −15 | −12 | −12 | −7 |
| Resultat efter finansiella poster | 628 | 100 | 37 | 72 | 296 | −172 | 90 | −713 |
| Bokslutsdispositioner | −150 | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 478 | 100 | 37 | 72 | 296 | −172 | 90 | −713 |
| Skatt på årets resultat | 59 | – | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 419 | 100 | 37 | 72 | 296 | −172 | 90 | −713 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 214 | 429 | 643 | 858 |
| Materiella anläggningstillgångar | 26 | 33 | 43 | 24 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 71 | 71 | 71 | 71 | 71 | 71 | 71 | 71 |
| Anläggningstillgångar | 97 | 104 | 114 | 95 | 285 | 500 | 714 | 929 |
| Varulager | 134 | 93 | 107 | 98 | 71 | 39 | 23 | 0 |
| Kundfordringar | 6 | 26 | 160 | 107 | 62 | 22 | 58 | 32 |
| Kortfristiga fordringar | 47 | 198 | 251 | 180 | 732 | 193 | 96 | 114 |
| Kassa och bank | 752 | 181 | 30 | 628 | 0 | 39 | 66 | 113 |
| Omsättningstillgångar | 932 | 472 | 388 | 906 | 803 | 271 | 184 | 227 |
| Summa tillgångar | 1 030 | 576 | 502 | 1 001 | 1 088 | 771 | 898 | 1 155 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 10 | 40 | 3 | 271 | −25 | 147 | −13 | 700 |
| Fritt eget kapital | 429 | 140 | 40 | 343 | 271 | −25 | 77 | −13 |
| Eget kapital | 479 | 190 | 90 | 393 | 321 | 25 | 127 | 37 |
| Obeskattade reserver | 150 | – | – | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 57 | 60 | 180 | 290 | 385 | 530 |
| Leverantörsskulder | 179 | 171 | 146 | 169 | 118 | 91 | 52 | 99 |
| Skatteskulder | 59 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 401 | 386 | 355 | 548 | 586 | 456 | 386 | 588 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 030 | 576 | 502 | 1 001 | 1 088 | 771 | 898 | 1 155 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 4 | 4 | 3 | 3 | 3 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 130 | 40 | 70 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 58,1 % | 33 % | 18 % | 39,3 % | 29,5 % | 3,3 % | 14,2 % | 3,2 % |
| Kassalikviditet | 199 % | 98 % | 79 % | 147 % | 125 % | 51 % | 42 % | 39 % |
| Rörelsemarginal | 14,6 % | 2,2 % | 0,9 % | 1,9 % | 14,1 % | −8,5 % | 6 % | −140,7 % |
| Vinstmarginal | 14,6 % | 2,2 % | 0,8 % | 1,8 % | 13,4 % | −9,1 % | 5,3 % | −142,1 % |
| Omsättningstillväxt | −7,2 % | 2,6 % | 14,1 % | 78,4 % | 16,4 % | 10,6 % | 242,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 87,4 % | 52,5 % | 40,7 % | 18,2 % | 92,2 % | −684,6 % | 70,9 % | −1 924,4 % |
| Omsättning per anställd | 1 430 tkr | 1 156 tkr | 1 126 tkr | 1 316 tkr | 738 tkr | 633 tkr | 859 tkr | 251 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 71 tkr | 71 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 71 tkr | 71 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 419 tkr | 100 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 419 tkr | 100 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −100 tkr | −37 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat aterbetalning aktieagartillskott | 130 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 100 tkr | 37 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 479 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 419 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt aterbetalning aktieagartillskott | 130 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | −150 tkr | – |
| Forslag disposition | 429 tkr | 140 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 128 tkr | 10 tkr |
| Forslag disposition utdelning aterbetalning villkorat aktieagartillskott | 301 tkr | 130 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 36 tkr | 35 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter | 0 | 0 |
| Hyresratter liknande rattigheter anskaffningsvarden | 1 072 tkr | 1 072 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter avskrivningar | 1 072 tkr | 1 072 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 26 tkr | 33 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 61 tkr | 61 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 34 tkr | 28 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 7 tkr | 10 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 134 tkr | 93 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 4 tkr | 137 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 163 tkr | 215 tkr |
| Periodiseringsfonder | 150 tkr | – |
| Stallda sakerheter | 300 tkr | 300 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 300 tkr | 300 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 364 | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 okt. 2024 – 30 sep. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 okt. 2023 – 30 sep. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 okt. 2022 – 30 sep. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 okt. 2021 – 30 sep. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 okt. 2020 – 30 sep. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 okt. 2019 – 30 sep. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 okt. 2018 – 30 sep. 2019 · Inlämnad –
Mallgrodan ABHuvudarbetsställe
Allhelgonagatan 7 Lgh 1009, 118 58 Stockholm
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556982-9368
Registreringsdatum
15 september 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.