Malmfältens Gräv AB
556953-1576Aktiebolagreg. 2013
Gällivare, Norrbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 540 tkr
Resultat efter fin. poster
962 tkr
Soliditet
62 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Björkmansvägen 23, 982 36 Gällivare
Postadress
Björkmansvägen 23, 982 36 Gällivare
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva markarbeten, uthyrning av personal samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 271 tkr | 156 tkr | 86 tkr |
| 2021 | 220 tkr | 158 tkr | 158 tkr |
| 2022 | 746 tkr | 577 tkr | 511 tkr |
| 2023 | 1 028 tkr | 793 tkr | 844 tkr |
| 2024 | 1 209 tkr | 848 tkr | 1 100 tkr |
| 2025 | 1 540 tkr | 962 tkr | 1 291 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 62,5 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 62,5 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 27,4 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 540 | 1 209 | 1 028 | 746 | 220 | 271 |
| Övriga rörelseintäkter | 200 | – | – | 0 | 29 | 0 |
| Rörelseintäkter | 1 740 | 1 209 | 1 028 | 746 | 249 | 271 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 71 | 43 | 56 | 51 | 47 |
| Handelsvaror | 49 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 86 | 149 | 137 | 81 | 22 | 33 |
| Personalkostnader | 11 | 1 | 0 | 2 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 594 | 146 | 58 | 31 | 18 | 34 |
| Rörelsekostnader | 741 | 368 | 238 | 169 | 91 | 114 |
| Rörelseresultat | 999 | 841 | 789 | 577 | 158 | 157 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 8 | 4 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 38 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Finansiella poster | −37 | 7 | 4 | −0 | −0 | −1 |
| Resultat efter finansiella poster | 962 | 848 | 793 | 577 | 158 | 156 |
| Bokslutsdispositioner | −467 | −273 | −248 | −139 | −68 | −18 |
| Resultat före skatt | 495 | 575 | 545 | 438 | 91 | 139 |
| Skatt på årets resultat | 104 | 119 | 113 | 85 | 19 | 10 |
| Årets resultat | 391 | 456 | 433 | 353 | 72 | 128 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 2 131 | 796 | 408 | 114 | 145 | 21 |
| Anläggningstillgångar | 2 131 | 796 | 408 | 114 | 145 | 21 |
| Kundfordringar | 204 | 258 | 133 | 225 | 107 | 137 |
| Kortfristiga fordringar | 406 | 679 | 835 | 226 | 118 | 138 |
| Kassa och bank | 1 070 | 649 | 353 | 690 | 153 | 112 |
| Omsättningstillgångar | 1 477 | 1 328 | 1 188 | 915 | 272 | 250 |
| Summa tillgångar | 3 608 | 2 124 | 1 596 | 1 030 | 417 | 271 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 850 | 594 | 361 | 108 | 36 | −92 |
| Fritt eget kapital | 1 241 | 1 050 | 794 | 461 | 108 | 36 |
| Eget kapital | 1 291 | 1 100 | 844 | 511 | 158 | 86 |
| Obeskattade reserver | 1 212 | 746 | 472 | 224 | 85 | 18 |
| Långfristiga skulder | 555 | – | – | – | 0 | 84 |
| Leverantörsskulder | 28 | 9 | 14 | 4 | 6 | 6 |
| Skatteskulder | 18 | 126 | 167 | 93 | 29 | 10 |
| Kortfristiga skulder | 550 | 278 | 280 | 294 | 174 | 83 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 608 | 2 124 | 1 596 | 1 030 | 417 | 271 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 200 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 62,5 % | 79,7 % | 76,4 % | 67 % | 54,2 % | 37 % |
| Kassalikviditet | 269 % | 477 % | 425 % | 311 % | 157 % | 301 % |
| Rörelsemarginal | 64,9 % | 69,6 % | 76,8 % | 77,3 % | 72 % | 58 % |
| Vinstmarginal | 62,5 % | 70,1 % | 77,1 % | 77,4 % | 71,8 % | 57,6 % |
| Omsättningstillväxt | 27,4 % | 17,6 % | 37,8 % | 239,1 % | −18,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 30,3 % | 41,4 % | 51,3 % | 69,1 % | 45,5 % | 148,8 % |
| Omsättning per anställd | 1 540 tkr | 1 209 tkr | 1 028 tkr | 746 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (36)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 507 tkr | 206 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 391 tkr | 456 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 391 tkr | 456 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −456 tkr | −433 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 456 tkr | 433 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 291 tkr | 1 100 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 391 tkr | 456 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 200 tkr |
| Forandring overavskrivningar | −302 tkr | −93 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −165 tkr | −180 tkr |
| Forslag disposition | 1 241 tkr | 1 050 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 241 tkr | 1 050 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 2 tkr | 7 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 443 tkr | 589 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 731 tkr | 731 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 287 tkr | 141 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 534 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 146 tkr | 84 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 1 688 tkr | 206 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 2 241 tkr | 461 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 553 tkr | 255 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 150 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 1 930 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 448 tkr | 62 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 150 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 201 tkr | 414 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 324 tkr | 136 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 180 tkr | – |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 555 tkr | – |
| Periodiseringsfonder | 705 tkr | 540 tkr |
| Stallda sakerheter | 1 544 tkr | – |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 1 544 tkr | – |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 8 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Malmfältens Gräv ABHuvudarbetsställe
Björkmansvägen 23, 982 36 Gällivare
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556953-1576
Registreringsdatum
10 december 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Gällivare, Norrbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.