Malmö Uret 1 AB
556772-9453Aktiebolagreg. 2008
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−10 tkr
Soliditet
96 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Vikingbergsvägen 32, 217 74 Malmö
Postadress
c/o Stefan Widén Ab, Vikingbergsvägen 32, 217 74 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att äga och förvalta fast egendom och fastighetsägande bolag samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 0 tkr | −9 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | 49 tkr | – |
| 2022 | – | −11 tkr | 104 tkr |
| 2023 | – | −11 tkr | 93 tkr |
| 2024 | – | 42 tkr | 135 tkr |
| 2025 | – | −10 tkr | 125 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 96,2 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 10 | 16 | 11 | 11 | – | – |
| Rörelsekostnader | 10 | 16 | 11 | 11 | – | – |
| Rörelseresultat | −10 | −16 | −11 | −11 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 58 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 58 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −10 | 42 | −11 | −11 | 49 | −9 |
| Resultat före skatt | −10 | 42 | −11 | −11 | – | – |
| Årets resultat | −10 | 42 | −11 | −11 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 57 | 118 | 60 | 60 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 57 | 118 | 60 | 60 | – | – |
| Kassa och bank | 73 | 73 | 73 | 73 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 73 | 73 | 73 | 73 | – | – |
| Summa tillgångar | 130 | 191 | 133 | 133 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 35 | −7 | 4 | 15 | – | – |
| Fritt eget kapital | 25 | 35 | −7 | 4 | – | – |
| Eget kapital | 125 | 135 | 93 | 104 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 5 | 56 | 40 | 29 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 130 | 191 | 133 | 133 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 96,2 % | 70,5 % | 69,6 % | 78,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 464 % | 130 % | 181 % | 252 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −7,8 % | 31,2 % | −12,3 % | −10,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (13)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 57 tkr | 118 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 57 tkr | 118 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden arets resultat andel | 0 | 58 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden tillskott uttag handelsbolag | −61 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −10 tkr | 42 tkr |
| Eventual forpliktelser | 4 691 tkr | 4 786 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −10 tkr | 42 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −42 tkr | 11 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 42 tkr | −11 tkr |
| Forslag disposition | 25 tkr | 35 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 25 tkr | 35 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | 43 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | 13 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Malmö Uret 1 ABHuvudarbetsställe
Vikingbergsvägen 32, 217 74 Malmö
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556772-9453
Registreringsdatum
15 december 2008
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.