Malmstedt Growth AB
559181-0386Aktiebolagreg. 2018
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 tkr
Resultat efter fin. poster
−5 tkr
Soliditet
78 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Citadellsvägen 21 C Lgh 1203, 211 18 Malmö
Postadress
c/o Carina Malmstedt Fjeldså, Citadellsvägen 21 C Lgh 1203, 211 18 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom organisation, företag och personal och därmed förenlig verksamhet. Bedriver även hälsofrämjande verksamhet åt företag och privatpersoner.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 674 tkr | 143 tkr | – |
| 2020 | 92 tkr | −146 tkr | 248 tkr |
| 2021 | 23 tkr | −39 tkr | 110 tkr |
| 2022 | 6 tkr | −19 tkr | 91 tkr |
| 2023 | 60 tkr | −22 tkr | 68 tkr |
| 2024 | 36 tkr | −16 tkr | 53 tkr |
| 2025 | 4 tkr | −5 tkr | 48 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 78,5 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal −116,7 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −88,7 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 | 36 | 60 | 6 | 23 | 92 | 674 |
| Rörelseintäkter | 4 | 36 | 60 | 6 | 23 | 92 | – |
| Övriga externa kostnader | 7 | 51 | 78 | 24 | 55 | 62 | – |
| Personalkostnader | 2 | 0 | 4 | 0 | 6 | 176 | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 9 | 51 | 82 | 24 | 61 | 237 | – |
| Rörelseresultat | −5 | −16 | −23 | −19 | −39 | −146 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | −0 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −5 | −16 | −22 | −19 | −39 | −146 | 143 |
| Resultat före skatt | −5 | −16 | −22 | −19 | −39 | −146 | – |
| Årets resultat | −5 | −16 | −22 | −19 | −39 | −146 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 8 | 9 | 19 | 12 | 20 | 51 | – |
| Kassa och bank | 53 | 58 | 63 | 100 | 122 | 300 | – |
| Omsättningstillgångar | 61 | 67 | 83 | 113 | 142 | 351 | – |
| Summa tillgångar | 61 | 67 | 83 | 113 | 142 | 351 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 3 | 18 | 41 | 60 | 98 | 344 | – |
| Fritt eget kapital | −2 | 3 | 18 | 41 | 60 | 198 | – |
| Eget kapital | 48 | 53 | 68 | 91 | 110 | 248 | – |
| Leverantörsskulder | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 16 | 45 | – |
| Kortfristiga skulder | 13 | 14 | 14 | 22 | 32 | 103 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 61 | 67 | 83 | 113 | 142 | 351 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 78,5 % | 79,3 % | 82,9 % | 80,7 % | 77,4 % | 70,7 % | – |
| Kassalikviditet | 464 % | 482 % | 586 % | 518 % | 442 % | 341 % | – |
| Rörelsemarginal | −118,9 % | −44,8 % | −37,7 % | −312 % | −169,8 % | −159,2 % | – |
| Vinstmarginal | −116,7 % | −44,3 % | −37,5 % | −316,7 % | −169,9 % | −159,2 % | 21,2 % |
| Omsättningstillväxt | −88,7 % | −40,6 % | 948,6 % | −73,9 % | −75,2 % | −86,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −9,7 % | −29,8 % | −32,7 % | −20,6 % | −35,3 % | −58,8 % | – |
| Omsättning per anställd | 4 tkr | 36 tkr | 60 tkr | 6 tkr | 23 tkr | 92 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (13)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −5 tkr | −16 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −5 tkr | −16 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 16 tkr | 22 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −16 tkr | −22 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 48 tkr | 53 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −5 tkr | −16 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | −2 tkr | 3 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −2 tkr | 3 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 8 tkr | 9 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 3 tkr | 4 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Malmstedt Growth ABHuvudarbetsställe
Citadellsvägen 21 C Lgh 1203, 211 18 Malmö
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559181-0386
Registreringsdatum
21 november 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 85.510 – Sport- och fritidsutbildning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.