Målviken Skog AB
559205-4604Aktiebolagreg. 2019
Gränna, Jönköpings län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2021Omsättning
8 967 tkr
Resultat efter fin. poster
723 tkr
Soliditet
28 %
Anställda
6
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Målviken 4, 563 92 Gränna
Postadress
Målviken 4, 563 92 Gränna
Verksamhetsbeskrivning
Verksamhet inom skogs- och jordbruk, markarbeten, byggnadsarbeten, transport och handel med grus och berg, förvaltning av fastigheter, jord och skog och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 9 826 tkr | 4 244 tkr | 582 tkr |
| 2021 | 8 967 tkr | 723 tkr | 606 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 28,3 % – branschmedian 51,2 %
Vinstmarginal 8,1 % – branschmedian 10 %
Omsättningstillväxt −8,7 % – branschmedian 1,6 %
Median för 2773 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2021 | 2020 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 967 | 9 826 |
| Övriga rörelseintäkter | 10 | 2 209 |
| Rörelseintäkter | 8 977 | 12 035 |
| Råvaror och förnödenheter | 86 | 83 |
| Övriga externa kostnader | 3 216 | 2 674 |
| Personalkostnader | 3 755 | 3 861 |
| Av- och nedskrivningar | 1 503 | 1 033 |
| Rörelsekostnader | 8 560 | 7 650 |
| Rörelseresultat | 417 | 4 385 |
| Räntekostnader och liknande | 137 | 141 |
| Finansiella poster | −137 | −141 |
| Resultat efter finansiella poster | 723 | 4 244 |
| Bokslutsdispositioner | −250 | −3 565 |
| Resultat före skatt | 30 | 679 |
| Skatt på årets resultat | 7 | 146 |
| Årets resultat | 23 | 532 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2021 | 2020 |
|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 8 870 | 10 150 |
| Anläggningstillgångar | 8 870 | 10 150 |
| Kundfordringar | 461 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 1 653 | 1 634 |
| Kassa och bank | 2 298 | 1 932 |
| Omsättningstillgångar | 3 950 | 3 565 |
| Summa tillgångar | 12 820 | 13 715 |
| Aktiekapital | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 532 | 0 |
| Fritt eget kapital | 556 | 532 |
| Eget kapital | 606 | 582 |
| Obeskattade reserver | 3 815 | 3 565 |
| Långfristiga skulder | 5 345 | 6 444 |
| Leverantörsskulder | 390 | 198 |
| Skatteskulder | 202 | 174 |
| Kortfristiga skulder | 3 055 | 3 123 |
| Summa eget kapital och skulder | 12 820 | 13 715 |
Anställda och utdelning
| Post | 2021 | 2020 |
|---|---|---|
| Medelantal anställda | 6 | 6 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2020 |
|---|---|---|
| Soliditet | 28,3 % | 24,9 % |
| Kassalikviditet | 129 % | 114 % |
| Rörelsemarginal | 4,7 % | 44,6 % |
| Vinstmarginal | 8,1 % | 43,2 % |
| Omsättningstillväxt | −8,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 3,8 % | 91,4 % |
| Omsättning per anställd | 1 495 tkr | 1 638 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (31)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2021 | 2020 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 3 590 tkr | 3 340 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 23 tkr | 532 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 23 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −532 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 532 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 606 tkr | 582 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 23 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring overavskrivningar | −250 tkr | −3 340 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | −225 tkr |
| Forslag disposition | 556 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 556 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 930 tkr | 1 459 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 8 870 tkr | 10 150 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 11 259 tkr | 11 182 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 2 389 tkr | 1 033 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 2 540 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 2 617 tkr | 11 182 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 1 503 tkr | 1 033 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 147 tkr | – |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 0 | 55 tkr |
| Medel disponera | 556 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 262 tkr | 174 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 465 tkr | 501 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 1 711 tkr | 1 894 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 834 tkr | 928 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 4 510 tkr | 5 516 tkr |
| Periodiseringsfonder | 225 tkr | 225 tkr |
| Stallda sakerheter | 8 730 tkr | 10 111 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 8 730 tkr | 10 111 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 287 tkr | 357 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Målviken Skog ABHuvudarbetsställe
Målviken 4, 563 92 Gränna
Jordbruk, skog & fiske
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559205-4604
Registreringsdatum
14 maj 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Jönköping, Jönköpings län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Jordbruk, skog & fiske
- SNI 02.200 – Drivning
- SNI 02.400 – Stödverksamhet avseende skogsbruk
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.