MamilTech AB
559231-5146Aktiebolagreg. 2019
Linköping, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
1 270 tkr
Resultat efter fin. poster
276 tkr
Soliditet
59 %
Anställda
1
Home
Hem
mamiltech.se
Adresser
Besöksadress
Rabarbervägen 10, 582 75 Linköping
Postadress
Rabarbervägen 10, 582 75 Linköping
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska erbjuda konsulttjänster inom systemutveckling, elektronikkonstruktion, hårdvarunära programmering, applikationsutveckling och utbildning till högteknologiska företag och organisationer, erbjuda coaching-tjänster samt arrangera guidade tränings- och inspirationsresor riktade mot cyklister, importera och sälja cykelkomponenter och annan träningsrelaterad utrustning, äga och förvalta fastigheter och värdepapper samt utöva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 1 042 tkr | 335 tkr | 247 tkr |
| 2022 | 1 172 tkr | 290 tkr | 377 tkr |
| 2023 | 1 124 tkr | 271 tkr | 405 tkr |
| 2024 | 1 254 tkr | 344 tkr | 458 tkr |
| 2025 | 983 tkr | 36 tkr | 350 tkr |
| 2026 | 1 270 tkr | 276 tkr | 313 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 59,4 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal 21,7 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 29,2 % – branschmedian −1,4 %
Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 270 | 983 | 1 254 | 1 124 | 1 172 | 1 042 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 3 | 1 | 2 | 8 |
| Rörelseintäkter | 1 270 | 984 | 1 257 | 1 124 | 1 174 | 1 050 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 4 |
| Övriga externa kostnader | 54 | 38 | 35 | 42 | 31 | 58 |
| Personalkostnader | 941 | 911 | 879 | 811 | 845 | 653 |
| Rörelsekostnader | 995 | 948 | 914 | 853 | 884 | 715 |
| Rörelseresultat | 275 | 35 | 344 | 271 | 290 | 335 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 276 | 36 | 344 | 271 | 290 | 335 |
| Bokslutsdispositioner | −70 | 50 | −87 | −70 | 0 | −84 |
| Resultat före skatt | 206 | 86 | 257 | 201 | 290 | 251 |
| Skatt på årets resultat | 43 | 19 | 54 | 43 | 60 | 54 |
| Årets resultat | 163 | 67 | 203 | 158 | 230 | 197 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 450 | 330 | 210 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 450 | 330 | 210 | – | – | – |
| Kundfordringar | 143 | 146 | 261 | 211 | 207 | 271 |
| Kortfristiga fordringar | 234 | 277 | 355 | 286 | 252 | 277 |
| Kassa och bank | 191 | 198 | 380 | 501 | 417 | 212 |
| Omsättningstillgångar | 426 | 474 | 735 | 787 | 669 | 489 |
| Summa tillgångar | 876 | 804 | 945 | 787 | 669 | 489 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 100 | 233 | 205 | 197 | 97 | 0 |
| Fritt eget kapital | 263 | 300 | 408 | 355 | 327 | 197 |
| Eget kapital | 313 | 350 | 458 | 405 | 377 | 247 |
| Obeskattade reserver | 261 | 191 | 241 | 154 | 84 | 84 |
| Leverantörsskulder | 9 | 0 | 0 | 7 | 7 | 6 |
| Skatteskulder | 59 | 48 | 36 | 24 | 13 | −4 |
| Kortfristiga skulder | 302 | 263 | 246 | 228 | 207 | 158 |
| Summa eget kapital och skulder | 876 | 804 | 945 | 787 | 669 | 489 |
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | 200 | 175 | 150 | 130 | 100 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 59,4 % | 62,4 % | 68,7 % | 67 % | 66,4 % | 64,1 % |
| Kassalikviditet | 141 % | 180 % | 299 % | 345 % | 323 % | 309 % |
| Rörelsemarginal | 21,7 % | 3,6 % | 27,4 % | 24,1 % | 24,8 % | 32,2 % |
| Vinstmarginal | 21,7 % | 3,7 % | 27,4 % | 24,1 % | 24,8 % | 32,2 % |
| Omsättningstillväxt | 29,2 % | −21,6 % | 11,6 % | −4,1 % | 12,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 52 % | 19,1 % | 44,2 % | 39,1 % | 61,1 % | 79,7 % |
| Omsättning per anställd | 1 270 tkr | 983 tkr | 1 254 tkr | 1 124 tkr | 1 172 tkr | 1 042 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 450 tkr | 330 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 450 tkr | 330 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 120 tkr | 120 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 163 tkr | 67 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 163 tkr | 67 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −67 tkr | −203 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 67 tkr | 203 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | 175 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −70 tkr | 50 tkr |
| Forslag disposition | 263 tkr | 300 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 63 tkr | 100 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 200 tkr | 200 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 9 tkr | 8 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 82 tkr | 122 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 85 tkr | 72 tkr |
| Periodiseringsfonder | 261 tkr | 191 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 148 tkr | 143 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 juni 2025 – 31 maj 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 juni 2024 – 31 maj 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juni 2023 – 31 maj 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juni 2022 – 31 maj 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juni 2021 – 31 maj 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 12 dec. 2019 – 31 maj 2021 · Inlämnad –
MamilTech ABHuvudarbetsställe
Rabarbervägen 10, 582 75 Linköping
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559231-5146
Registreringsdatum
12 december 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Linköping, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
- SNI 47.634 – Detaljhandel via internet eller postorder med sport- och fritidsartiklar
- SNI 79.120 – Researrangemang
- SNI 85.510 – Sport- och fritidsutbildning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.