Mamu Service AB
559038-4615Aktiebolagreg. 2015
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
9 859 tkr
Resultat efter fin. poster
120 tkr
Soliditet
34 %
Anställda
10
MAMU Service AB – Byggföretag i Malmö – totalentreprenad
mamuservice.se
Adresser
Besöksadress
Reginavägen 40 B, 213 63 Malmö
Postadress
Reginavägen 40 B, 213 63 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Godstransport, budbil. Byggande av bostadshus och andra byggnader
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 3 220 tkr | 179 tkr | – |
| 2017 | 4 020 tkr | 44 tkr | – |
| 2018 | 3 289 tkr | −47 tkr | 175 tkr |
| 2019 | 4 475 tkr | 351 tkr | 378 tkr |
| 2020 | 5 470 tkr | 534 tkr | 691 tkr |
| 2021 | 6 663 tkr | 483 tkr | 973 tkr |
| 2022 | 7 484 tkr | 302 tkr | 1 289 tkr |
| 2023 | 11 705 tkr | 704 tkr | 1 669 tkr |
| 2024 | 9 859 tkr | 120 tkr | 1 749 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 34,2 % – branschmedian 43,6 %
Vinstmarginal 1,2 % – branschmedian 5 %
Omsättningstillväxt −15,8 % – branschmedian 0,3 %
Median för 10091 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 859 | 11 705 | 7 484 | 6 663 | 5 470 | 4 475 | 3 289 | 4 020 | 3 220 |
| Övriga rörelseintäkter | 563 | 234 | 340 | 159 | 245 | 503 | 704 | – | – |
| Rörelseintäkter | 10 422 | 11 939 | 7 824 | 6 822 | 5 715 | 4 978 | 3 993 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 178 | 353 | 59 | 53 | 555 | – | – | – | – |
| Handelsvaror | −356 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 4 797 | 6 720 | 4 466 | 3 138 | 3 504 | 2 941 | 2 143 | – | – |
| Personalkostnader | 3 628 | 3 696 | 2 679 | 2 831 | 925 | 1 624 | 1 708 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 260 | 147 | 65 | 15 | 103 | 136 | 176 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 742 | 197 | 128 | 0 | 1 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 10 249 | 11 113 | 7 396 | 6 036 | 5 088 | 4 701 | 4 027 | – | – |
| Rörelseresultat | 174 | 827 | 428 | 786 | 628 | 277 | −34 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 119 | – | 0 | −81 | 0 | 81 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 173 | 123 | 128 | 222 | 93 | 7 | 12 | – | – |
| Finansiella poster | −54 | −123 | −126 | −303 | −93 | 74 | −12 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 120 | 704 | 302 | 483 | 534 | 351 | −47 | 44 | 179 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −190 | 110 | −120 | −130 | −90 | 62 | – | – |
| Resultat före skatt | 120 | 514 | 412 | 363 | 404 | 261 | 16 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 40 | 135 | 96 | 81 | 91 | 59 | 16 | – | – |
| Årets resultat | 80 | 379 | 317 | 282 | 313 | 202 | 0 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 954 | 1 016 | 354 | 0 | 15 | 113 | 250 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 954 | 1 016 | 354 | 0 | 15 | 113 | 250 | – | – |
| Varulager | 356 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 574 | 1 074 | 402 | 359 | 306 | 247 | 243 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 4 208 | 4 500 | 3 604 | 3 773 | 3 833 | 3 341 | 3 327 | – | – |
| Kassa och bank | 571 | 539 | 601 | 600 | 273 | 225 | 194 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 5 135 | 5 040 | 4 205 | 4 373 | 4 106 | 3 566 | 3 521 | – | – |
| Summa tillgångar | 6 090 | 6 056 | 4 559 | 4 373 | 4 121 | 3 679 | 3 771 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 619 | 1 239 | 923 | 641 | 328 | 125 | 125 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 699 | 1 619 | 1 239 | 923 | 641 | 328 | 125 | – | – |
| Eget kapital | 1 749 | 1 669 | 1 289 | 973 | 691 | 378 | 175 | – | – |
| Obeskattade reserver | 420 | 420 | 230 | 340 | 220 | 90 | 0 | – | – |
| Långfristiga skulder | 2 835 | 2 894 | 2 172 | 2 047 | 2 047 | 2 442 | 2 443 | – | – |
| Skatteskulder | 19 | 54 | 22 | 97 | 104 | 36 | 3 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 086 | 1 073 | 868 | 1 013 | 1 163 | 770 | 1 152 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 6 090 | 6 056 | 4 559 | 4 373 | 4 121 | 3 679 | 3 771 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 10 | 5 | 5 | 5 | – | 4 | 4 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 34,2 % | 33,1 % | 32,3 % | 28,4 % | 21 % | 12,2 % | 4,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 440 % | 470 % | 484 % | 432 % | 353 % | 463 % | 306 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 1,8 % | 7,1 % | 5,7 % | 11,8 % | 11,5 % | 6,2 % | −1,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 1,2 % | 6 % | 4 % | 7,2 % | 9,8 % | 7,8 % | −1,4 % | 1,1 % | 5,6 % |
| Omsättningstillväxt | −15,8 % | 56,4 % | 12,3 % | 21,8 % | 22,2 % | 36,1 % | −18,2 % | 24,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 4,6 % | 22,7 % | 24,6 % | 29 % | 45,4 % | 53,6 % | 0 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 986 tkr | 2 341 tkr | 1 497 tkr | 1 333 tkr | – | 1 119 tkr | 822 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 80 tkr | 379 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 80 tkr | 379 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −379 tkr | −317 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 379 tkr | 317 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | −190 tkr |
| Forslag disposition | 1 699 tkr | 1 619 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 699 tkr | 1 619 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 469 tkr | 206 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 954 tkr | 1 016 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 371 tkr | 1 216 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 417 tkr | 199 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 169 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 324 tkr | 810 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 263 tkr | 147 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 45 tkr | – |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 356 tkr | – |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 1 747 tkr | 1 747 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 745 tkr | 2 800 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 245 tkr | 312 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 1 900 tkr | 2 288 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 935 tkr | 606 tkr |
| Periodiseringsfonder | 420 tkr | 420 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | – | 0 |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 420 tkr | 420 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 822 tkr | 707 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Mamu Service ABHuvudarbetsställe
Reginavägen 40 B, 213 63 Malmö
Taxi & transport
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559038-4615
Registreringsdatum
2 december 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Taxi & transport
- SNI 49.410 – Vägtransport, godstrafik
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.