Mändy AB
556966-3817Aktiebolagreg. 2014
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
7 881 tkr
Resultat efter fin. poster
52 tkr
Soliditet
9 %
Anställda
10
Mändy AB
mandyab.se
Adresser
Besöksadress
Norra Stationsgatan 70 B, 113 66 Stockholm
Postadress
Norra Stationsgatan 70 B, 113 66 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva byggverksamhet, städning, flyttningar, restaurang, export av bilar och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 517 tkr | 38 tkr | – |
| 2019 | 714 tkr | −11 tkr | – |
| 2020 | 1 732 tkr | −80 tkr | 70 tkr |
| 2021 | 1 637 tkr | −896 tkr | 51 tkr |
| 2022 | 5 303 tkr | −631 tkr | 50 tkr |
| 2023 | 7 430 tkr | −15 tkr | 29 tkr |
| 2024 | 8 203 tkr | 44 tkr | 73 tkr |
| 2025 | 7 881 tkr | 52 tkr | 125 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 8,6 % – branschmedian 53,2 %
Vinstmarginal 0,7 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −3,9 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37696 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 881 | 8 203 | 7 430 | 5 303 | 1 637 | 1 732 | 714 | 517 |
| Förändring av lager | −11 | 11 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 5 | 41 | 21 | 117 | 1 025 | 283 | – | – |
| Rörelseintäkter | 7 875 | 8 256 | 7 451 | 5 420 | 2 662 | 2 015 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 974 | 2 051 | 1 829 | 1 618 | 561 | 61 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | 28 | 24 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 497 | 1 519 | 1 381 | 1 336 | 668 | 287 | – | – |
| Personalkostnader | 4 138 | 4 482 | 4 099 | 2 882 | 2 148 | 1 612 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 132 | 133 | 128 | 171 | 61 | 113 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 1 | – | – | 0 | 36 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 7 742 | 8 185 | 7 466 | 6 032 | 3 474 | 2 073 | – | – |
| Rörelseresultat | 133 | 71 | −14 | −612 | −811 | −58 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | −0 | 3 | 2 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 69 | 29 | 9 | 20 | 36 | 22 | – | – |
| Finansiella poster | −81 | −27 | −7 | −20 | −36 | −22 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 52 | 44 | −15 | −631 | −896 | −80 | −11 | 38 |
| Resultat före skatt | 52 | 44 | −21 | −631 | −847 | −80 | – | – |
| Årets resultat | 52 | 44 | −21 | −631 | −847 | −80 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 80 | 160 | 240 | 320 | 400 | 0 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 102 | 156 | 208 | 124 | 314 | 397 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 254 | 233 | 212 | 212 | 212 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 436 | 548 | 660 | 656 | 926 | 397 | – | – |
| Varulager | 79 | 90 | 79 | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 575 | 466 | 21 | 337 | 7 | 351 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 798 | 895 | 578 | 342 | 705 | 351 | – | – |
| Kassa och bank | 133 | 77 | 278 | 130 | 53 | 231 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 010 | 1 063 | 935 | 472 | 757 | 582 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 446 | 1 612 | 1 595 | 1 128 | 1 683 | 978 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 23 | −21 | 0 | 632 | 848 | 100 | – | – |
| Fritt eget kapital | 75 | 23 | −21 | 0 | 1 | 20 | – | – |
| Eget kapital | 125 | 73 | 29 | 50 | 51 | 70 | – | – |
| Långfristiga skulder | 58 | 85 | – | 0 | 290 | 425 | – | – |
| Leverantörsskulder | 103 | 225 | 137 | 128 | 102 | 16 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 3 | 9 | 5 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 263 | 1 453 | 1 566 | 1 078 | 1 342 | 483 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 446 | 1 612 | 1 595 | 1 128 | 1 683 | 978 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 10 | 10 | 9 | 7 | 5 | 4 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 8,6 % | 4,5 % | 1,8 % | 4,4 % | 3 % | 7,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 74 % | 67 % | 55 % | 44 % | 56 % | 120 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 1,7 % | 0,9 % | −0,2 % | −11,5 % | −49,6 % | −3,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 0,7 % | 0,5 % | −0,2 % | −11,9 % | −54,7 % | −4,6 % | −1,5 % | 7,4 % |
| Omsättningstillväxt | −3,9 % | 10,4 % | 40,1 % | 224 % | −5,5 % | 142,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 41,5 % | 60,2 % | −72,2 % | −1 260,2 % | −1 674 % | −114,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 788 tkr | 820 tkr | 826 tkr | 758 tkr | 327 tkr | 433 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (32)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 254 tkr | 233 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 52 tkr | 44 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 52 tkr | 44 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −44 tkr | 21 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 44 tkr | −21 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 125 tkr | 73 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 52 tkr | 44 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 75 tkr | 23 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 75 tkr | 23 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 58 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter | 80 tkr | 160 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter anskaffningsvarden | 400 tkr | 400 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter avskrivningar | 320 tkr | 240 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | 80 tkr | 80 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 84 tkr | 115 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 263 tkr | 263 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 178 tkr | 148 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 30 tkr | 30 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 79 tkr | 90 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 18 tkr | 41 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 115 tkr | 115 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 97 tkr | 74 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 23 tkr | 23 tkr |
| Odefinierat begrepp monetart | 254 tkr | 233 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 5 tkr | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 143 tkr | 1 162 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 16 tkr | 63 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 58 tkr | 85 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | −12 tkr | −8 |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 217 tkr | 371 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 | 170 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Mändy ABHuvudarbetsställe
Norra Stationsgatan 70 B, 113 66 Stockholm
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556966-3817
Registreringsdatum
25 mars 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
- SNI 43.350 – Annan slutbehandling av byggnader
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.