Mango Solutions AB
559259-7255Aktiebolagreg. 2020
Halmstad, Hallands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
54 tkr
Resultat efter fin. poster
−13 tkr
Soliditet
96 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Odalvägen 8, 302 51 Halmstad
Postadress
Odalvägen 8, 302 51 Halmstad
Verksamhetsbeskrivning
Handel med och försäljning av akustikprodukter och ljuddämpande material samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2021 | 56 tkr | −32 tkr | – |
| 2022 | 132 tkr | 18 tkr | 11 tkr |
| 2023 | 79 tkr | 1 480 tkr | 1 100 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −13 tkr | 1 093 tkr |
| 2025 | 54 tkr | −13 tkr | 1 082 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 96,1 % – branschmedian 51,1 %
Vinstmarginal −24,1 % – branschmedian 3,6 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 2,1 %
Median för 825 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 54 | 0 | 79 | 132 | 56 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 1 963 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 54 | 0 | 2 042 | 132 | – | – |
| Handelsvaror | 30 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 27 | 13 | 96 | 27 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 415 | 0 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 26 | 51 | – | – |
| Rörelsekostnader | 57 | 13 | 536 | 78 | – | – |
| Rörelseresultat | −3 | −13 | 1 505 | 54 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 7 | 0 | 25 | 36 | – | – |
| Finansiella poster | −10 | −0 | −25 | −36 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −13 | −13 | 1 480 | 18 | −32 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | 1 | 7 | −241 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | −12 | −6 | 1 238 | 18 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 149 | 0 | – | – |
| Årets resultat | −12 | −6 | 1 089 | 18 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 1 262 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 312 | 1 470 | 725 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 312 | 1 470 | 725 | 1 262 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 6 | 5 | 18 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 1 | 5 | 797 | 115 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 7 | 11 | 814 | 115 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 320 | 1 481 | 1 539 | 1 377 | – | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 068 | 1 075 | −14 | −32 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 057 | 1 068 | 1 075 | −14 | – | – |
| Eget kapital | 1 082 | 1 093 | 1 100 | 11 | – | – |
| Obeskattade reserver | 234 | 235 | 242 | 0 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 799 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 149 | 154 | 2 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 4 | 153 | 198 | 567 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 320 | 1 481 | 1 539 | 1 377 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 1 | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 96,1 % | 86,4 % | 83,9 % | 0,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 183 % | 7 % | 411 % | 20 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −5,5 % | – | 1 905,2 % | 40,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | −24,1 % | – | 1 873,4 % | 13,6 % | −57,1 % | – |
| Omsättningstillväxt | – | −100 % | −40,2 % | 135,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −1,1 % | −0,6 % | 99 % | 164 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | 79 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 23 tkr | 25 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 23 tkr | 25 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 3 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | −12 tkr | −6 tkr |
| Byggnader mark | – | 0 |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | – | 0 |
| Byggnader mark avskrivningar | – | 0 |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 0 |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 0 |
| Byggnader mark forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −12 tkr | −6 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 6 tkr | −1 089 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −6 tkr | 1 089 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 082 tkr | 1 093 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −12 tkr | −6 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 1 tkr | 7 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 1 290 tkr | 1 445 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 1 445 tkr | 1 445 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 0 | 745 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring nedskrivningar bortskrivnafordringar | −155 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga nedskrivningar | 155 tkr | – |
| Forslag disposition | 1 057 tkr | 1 068 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 057 tkr | 1 068 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 6 tkr | 5 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 187 |
| Periodiseringsfonder | 234 tkr | 235 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | −2 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 4 tkr | 3 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Mango Solutions ABHuvudarbetsställe
Odalvägen 8, 302 51 Halmstad
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559259-7255
Registreringsdatum
15 juni 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Halmstad, Hallands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 31.002 – Tillverkning av kontors- och butiksinredningar
- SNI 56.120 – Mobil restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.