Manussaurus AB
559162-9166Aktiebolagreg. 2018
Hägersten, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
376 tkr
Resultat efter fin. poster
−187 tkr
Soliditet
89 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Storsvängen 67, 129 43 Hägersten
Postadress
Storsvängen 67, 129 43 Hägersten
Verksamhetsbeskrivning
Manus och produktion av böcker och tv-program med naturvetenskapligt innehåll. Populärvetenskapliga artiklar, utställningar, framträdanden samt konsultverksamhet även inom trädgård.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 464 tkr | 180 tkr | 155 tkr |
| 2020 | 178 tkr | 17 tkr | 169 tkr |
| 2021 | 168 tkr | 81 tkr | 232 tkr |
| 2022 | 32 tkr | −39 tkr | 193 tkr |
| 2023 | 265 tkr | 147 tkr | 318 tkr |
| 2024 | 182 tkr | 160 tkr | 445 tkr |
| 2025 | 376 tkr | −187 tkr | 303 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 88,6 % – branschmedian 66,1 %
Vinstmarginal −49,7 % – branschmedian 7,8 %
Omsättningstillväxt 106,6 % – branschmedian −3,9 %
Median för 5811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 376 | 182 | 265 | 32 | 168 | 178 | 464 |
| Förändring av lager | 0 | −18 | 0 | −6 | 2 | −23 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | −240 | 240 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 135 | 404 | 265 | 27 | 171 | 155 | 464 |
| Råvaror och förnödenheter | 223 | 127 | 58 | 5 | 31 | 62 | 166 |
| Övriga externa kostnader | 96 | 116 | 60 | 51 | 58 | 74 | 111 |
| Personalkostnader | 3 | 0 | 1 | 10 | 0 | 2 | 8 |
| Rörelsekostnader | 322 | 244 | 119 | 66 | 89 | 138 | 284 |
| Rörelseresultat | −186 | 160 | 147 | −39 | 81 | 17 | 180 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | −0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | −0 | 0 | 0 | −0 | −0 | −0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | −187 | 160 | 147 | −39 | 81 | 17 | 180 |
| Bokslutsdispositioner | 45 | – | – | – | – | 0 | −45 |
| Resultat före skatt | −142 | 160 | 147 | −39 | 81 | 17 | 135 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 33 | 22 | 0 | 17 | 4 | 30 |
| Årets resultat | −142 | 127 | 125 | −39 | 64 | 13 | 105 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 0 | 1 | 19 | 19 | 24 | 22 | 45 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 0 | 74 |
| Kortfristiga fordringar | 59 | 269 | 33 | 39 | 8 | 1 | 73 |
| Kassa och bank | 284 | 286 | 414 | 217 | 248 | 262 | 180 |
| Omsättningstillgångar | 342 | 556 | 466 | 275 | 280 | 285 | 297 |
| Summa tillgångar | 342 | 556 | 466 | 275 | 280 | 285 | 297 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 395 | 268 | 143 | 182 | 119 | 105 | 0 |
| Fritt eget kapital | 253 | 395 | 268 | 143 | 182 | 119 | 105 |
| Eget kapital | 303 | 445 | 318 | 193 | 232 | 169 | 155 |
| Obeskattade reserver | 0 | 45 | 45 | 45 | 45 | 45 | 45 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 0 | 0 | 2 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 5 | 0 | 0 | −11 | 4 | 15 |
| Kortfristiga skulder | 39 | 66 | 103 | 37 | 2 | 72 | 97 |
| Summa eget kapital och skulder | 342 | 556 | 466 | 275 | 280 | 285 | 297 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 50 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 88,6 % | 86,4 % | 75,9 % | 83,3 % | 95,8 % | 71,6 % | 64,4 % |
| Kassalikviditet | 879 % | 836 % | 433 % | 698 % | 10 948 % | 367 % | 261 % |
| Rörelsemarginal | −49,5 % | 87,9 % | 55,4 % | −121,7 % | 48,4 % | 9,8 % | 38,9 % |
| Vinstmarginal | −49,7 % | 87,9 % | 55,5 % | −121,9 % | 48,2 % | 9,6 % | 38,8 % |
| Omsättningstillväxt | 106,6 % | −31,3 % | 728,1 % | −81 % | −5,6 % | −61,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −46,7 % | 28,6 % | 39,2 % | −20,4 % | 27,4 % | 7,8 % | 67,8 % |
| Omsättning per anställd | 376 tkr | 182 tkr | 265 tkr | 32 tkr | 168 tkr | 178 tkr | 464 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −142 tkr | 127 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −142 tkr | 127 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −127 tkr | −125 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 127 tkr | 125 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 303 tkr | 445 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −142 tkr | 127 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 45 tkr | – |
| Forslag disposition | 253 tkr | 395 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 253 tkr | 395 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 240 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 0 | 800 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 59 tkr | 29 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 39 tkr | 62 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 45 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 juli 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –
Manussaurus ABHuvudarbetsställe
Storsvängen 67, 129 43 Hägersten
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559162-9166
Registreringsdatum
20 juni 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 59.110 – Produktion av film, video och tv-program
- SNI 90.110 – Litterärt skapande och musikkomposition
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.