MAP Holding AB
559393-2386Aktiebolagreg. 2022
Hisings Kärra, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
1 501 tkr
Soliditet
92 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Orrekulla Industrigata 17 A, 425 36 Hisings Kärra
Postadress
Orrekulla Industrigata 17 A, 425 36 Hisings Kärra
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta aktier och andelar samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | – | – | – |
| 2022 | 0 tkr | 33 497 tkr | 33 527 tkr |
| 2023 | – | −1 tkr | 33 526 tkr |
| 2024 | – | 7 650 tkr | 41 042 tkr |
| 2025 | – | 1 501 tkr | 1 596 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 92,3 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | – | 0 | – |
| Övriga externa kostnader | 4 | 2 | 1 | 3 | – |
| Rörelsekostnader | 4 | 2 | 1 | 3 | – |
| Rörelseresultat | −4 | −2 | −1 | −3 | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 1 500 | 7 000 | 0 | 33 500 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 5 | 651 | – | – | – |
| Finansiella poster | 1 505 | 7 651 | 0 | 33 500 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 501 | 7 650 | −1 | 33 497 | – |
| Resultat före skatt | 1 501 | 7 650 | −1 | 33 497 | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 134 | – | – | – |
| Årets resultat | 1 501 | 7 516 | −1 | 33 497 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 400 | 647 | 647 | 647 | – |
| Anläggningstillgångar | 400 | 647 | 647 | 647 | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 000 | 39 640 | 32 000 | 32 000 | – |
| Kassa och bank | 330 | 889 | 879 | 880 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 330 | 40 529 | 32 879 | 32 880 | – |
| Summa tillgångar | 1 730 | 41 176 | 33 526 | 33 527 | – |
| Aktiekapital | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 |
| Bundet eget kapital | 30 | 30 | 30 | 30 | – |
| Balanserat resultat | 65 | 33 496 | 33 497 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 566 | 41 012 | 33 496 | 33 497 | – |
| Eget kapital | 1 596 | 41 042 | 33 526 | 33 527 | – |
| Skatteskulder | 134 | 134 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 134 | 134 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 730 | 41 176 | 33 526 | 33 527 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 92,3 % | 99,7 % | 100 % | 100 % | – |
| Kassalikviditet | 994 % | 30 333 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 94 % | 18,3 % | 0 % | 99,9 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 400 tkr | 647 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 400 tkr | 647 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 247 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 1 501 tkr | 7 516 tkr |
| Forandring eget kapital aktiekapital fondemission | 15 tkr | – |
| Forandring eget kapital aktiekapital overforing fritt eget kapital aterbetalning aktieagare | 15 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 501 tkr | 7 516 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −7 516 tkr | 1 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 7 516 tkr | −1 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat fondemission | 15 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat minskning aktiekapital | −232 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 40 700 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 1 596 tkr | 41 042 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 501 tkr | 7 516 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt fondemission | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt minskning aktiekapital | −247 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 40 700 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 1 000 tkr | 39 640 tkr |
| Forslag disposition | 1 566 tkr | 41 012 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 566 tkr | 41 012 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 22 aug. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
MAP Holding ABHuvudarbetsställe
Orrekulla Industrigata 17 A, 425 36 Hisings Kärra
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559393-2386
Registreringsdatum
22 augusti 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
30 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.