swereg

Marcin Smide AB

559204-5974Aktiebolagreg. 2019

Tillverkning & industri
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Skultuna, Västmanlands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 485 tkr

+7 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

61 tkr

−25 % mot föregående år

Soliditet

60 %

−8,2 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Rörbo 123, 726 92 Skultuna

Postadress

Rörbo 123, 726 92 Skultuna

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall utföra byggnadssmidesarbeten och därmed förenlig verksamhet och även bedriva handel med värdepapper i mindre omfattning, och i placeringssyfte.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20201 961 tkr488 tkr336 tkr
20211 560 tkr93 tkr239 tkr
20221 334 tkr111 tkr197 tkr
20231 428 tkr200 tkr274 tkr
20241 385 tkr81 tkr248 tkr
20251 485 tkr61 tkr232 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 59,9 % – branschmedian 62,4 %

Vinstmarginal 4,1 % – branschmedian 6,6 %

Omsättningstillväxt 7,2 % – branschmedian −0,2 %

Median för 575 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Nettoomsättning1 4851 3851 4281 3341 5601 961
Övriga rörelseintäkter013120––
Rörelseintäkter1 4851 3991 4291 3541 5601 961
Råvaror och förnödenheter240182178174435293
Övriga externa kostnader419409330329302385
Personalkostnader747714697715728795
Av- och nedskrivningar1814242420
Övriga rörelsekostnader––––01
Rörelsekostnader1 4251 3181 2301 2431 4671 474
Rörelseresultat618019911193488
Ränteintäkter och liknande111–––
Räntekostnader och liknande000000
Finansiella poster111−0−00
Resultat efter finansiella poster618120011193488
Bokslutsdispositioner––––0−120
Resultat före skatt618120011193368
Skatt på årets resultat172048282081
Årets resultat44621528373286

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Immateriella anläggningstillgångar00118340
Materiella anläggningstillgångar123442331390
Anläggningstillgångar123442549730
Kundfordringar254263217113170149
Kortfristiga fordringar337359320174293154
Kassa och bank85101170269347502
Omsättningstillgångar423460491443641657
Summa tillgångar546504516492714657
Aktiekapital505050505050
Bundet eget kapital505050505050
Balanserat resultat13813672641160
Fritt eget kapital182198224147189286
Eget kapital232248274197239336
Obeskattade reserver120120120120120120
Leverantörsskulder8940337820545
Skatteskulder–––09477
Kortfristiga skulder194136122175354200
Summa eget kapital och skulder546504516492714657

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023202220212020
Medelantal anställda111111
Föreslagen utdelning (tkr)–608875125–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023202220212020
Soliditet59,9 %68,1 %71,6 %59,5 %46,9 %65,8 %
Kassalikviditet218 %338 %403 %254 %181 %328 %
Rörelsemarginal4,1 %5,8 %14 %8,3 %6 %24,9 %
Vinstmarginal4,1 %5,9 %14 %8,3 %6 %24,9 %
Omsättningstillväxt7,2 %−3 %7 %−14,5 %−20,5 %–
Avkastning på eget kapital19 %24,9 %55,4 %42,1 %30,4 %85,1 %
Omsättning per anställd1 485 tkr1 385 tkr1 428 tkr1 334 tkr1 560 tkr1 961 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (27)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital44 tkr62 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat44 tkr62 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−62 tkr−152 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning62 tkr152 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning60 tkr88 tkr
Forandring eget kapital totalt232 tkr248 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat44 tkr62 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning60 tkr88 tkr
Forslag disposition182 tkr198 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning182 tkr138 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter18 tkr37 tkr
Hyresratter liknande rattigheter00
Hyresratter liknande rattigheter anskaffningsvarden00
Hyresratter liknande rattigheter avskrivningar00
Hyresratter liknande rattigheter forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar035 tkr
Hyresratter liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar01 tkr
Hyresratter liknande rattigheter forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar035 tkr
Inventarier verktyg installationer123 tkr44 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden171 tkr73 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar47 tkr29 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop97 tkr33 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar18 tkr12 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga65 tkr59 tkr
Ovriga kortfristiga skulder86 tkr78 tkr
Periodiseringsfonder120 tkr120 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter20 tkr18 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –

  • Marcin Smide ABHuvudarbetsställe

    Rörbo 123, 726 92 Skultuna

    Tillverkning & industri

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559204-5974

Registreringsdatum

6 maj 2019

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Västerås, Västmanlands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Tillverkning & industri

  • SNI 26.520 – Urtillverkning

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler