Mari Dahlen AB
559268-8120Aktiebolagreg. 2020
Saltsjö-Boo, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 139 tkr
Resultat efter fin. poster
195 tkr
Soliditet
44 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Barkerivägen 21, 132 49 Saltsjö-Boo
Postadress
Barkerivägen 21, 132 49 Saltsjö-Boo
Verksamhetsbeskrivning
Företaget bedriver konsulttjänster och utbildningstjänster inom marknadsföring och kommunikation. Exempel på tjänster kan vara att ta fram strategier, digital innehållsproduktion inkl film och foto, hjälp med digital annonsering och löpande rådgivning. Utvecklar och driver även e-handel och föreläser.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | – | – | – |
| 2021 | 318 tkr | 271 tkr | 237 tkr |
| 2022 | 714 tkr | −0 tkr | 31 tkr |
| 2023 | 909 tkr | 58 tkr | 70 tkr |
| 2024 | 1 050 tkr | 119 tkr | 145 tkr |
| 2025 | 1 139 tkr | 195 tkr | 219 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 43,8 % – branschmedian 66,2 %
Vinstmarginal 17,1 % – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt 8,5 % – branschmedian −4,4 %
Median för 8459 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 139 | 1 050 | 909 | 714 | 318 | – |
| Rörelseintäkter | 1 139 | 1 050 | 909 | 714 | 318 | – |
| Övriga externa kostnader | 68 | 48 | 44 | 109 | 37 | – |
| Personalkostnader | 876 | 900 | 825 | 587 | 10 | – |
| Rörelsekostnader | 944 | 948 | 868 | 696 | 47 | – |
| Rörelseresultat | 195 | 102 | 41 | 18 | 271 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 5 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 17 | 16 | −18 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 195 | 119 | 58 | −0 | 271 | – |
| Bokslutsdispositioner | −50 | −27 | −11 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 145 | 92 | 47 | −0 | 271 | – |
| Skatt på årets resultat | 31 | 17 | 7 | 6 | 59 | – |
| Årets resultat | 114 | 75 | 39 | −6 | 212 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 70 | 70 | 123 | 107 | 125 | – |
| Anläggningstillgångar | 70 | 70 | 123 | 107 | 125 | – |
| Kundfordringar | 113 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 161 | 26 | 38 | 60 | – | – |
| Kassa och bank | 429 | 561 | 259 | 213 | 249 | – |
| Omsättningstillgångar | 590 | 587 | 296 | 273 | 249 | – |
| Summa tillgångar | 659 | 656 | 419 | 380 | 374 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 80 | 45 | 6 | 12 | – | – |
| Fritt eget kapital | 194 | 120 | 45 | 6 | 212 | – |
| Eget kapital | 219 | 145 | 70 | 31 | 237 | – |
| Obeskattade reserver | 88 | 38 | 11 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 47 | 19 | 0 | 70 | 59 | – |
| Kortfristiga skulder | 353 | 474 | 338 | 349 | 137 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 659 | 656 | 419 | 380 | 374 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | 200 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 43,8 % | 26,7 % | 18,8 % | 8,2 % | 63,5 % | – |
| Kassalikviditet | 167 % | 124 % | 88 % | 78 % | 182 % | – |
| Rörelsemarginal | 17,1 % | 9,7 % | 4,5 % | 2,5 % | 85,2 % | – |
| Vinstmarginal | 17,1 % | 11,3 % | 6,4 % | −0 % | 85,2 % | – |
| Omsättningstillväxt | 8,5 % | 15,5 % | 27,3 % | 124,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 52,1 % | 51,5 % | 55,8 % | −19,6 % | 89,5 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 139 tkr | 1 050 tkr | 909 tkr | 714 tkr | 318 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 70 tkr | 70 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 70 tkr | 70 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | – | 56 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | – | 2 tkr |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 114 tkr | 75 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 114 tkr | 75 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −75 tkr | −39 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 75 tkr | 39 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 40 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 219 tkr | 145 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 114 tkr | 75 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 40 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | −50 tkr | −27 tkr |
| Forslag disposition | 194 tkr | 120 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 194 tkr | 120 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 48 tkr | 26 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 306 tkr | 455 tkr |
| Periodiseringsfonder | 88 tkr | 38 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | 13 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 28 aug. 2020 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Mari Dahlen ABHuvudarbetsställe
Barkerivägen 21, 132 49 Saltsjö-Boo
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559268-8120
Registreringsdatum
28 augusti 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Nacka, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 73.300 – PR och kommunikation
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
- SNI 73.111 – Reklambyråverksamhet
- SNI 74.200 – Fotoverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.