Maria Vinka AB
556787-5967Aktiebolagreg. 2009
Västra Frölunda, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 742 tkr
Resultat efter fin. poster
625 tkr
Soliditet
88 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Uppegårdsvägen 5, 426 69 Västra Frölunda
Postadress
Uppegårdsvägen 5, 426 69 Västra Frölunda
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet avser produktdesign inom heminredning, kläder och konsthantverk. Även föreläsningar, workshops och konsultationer inom detta område till t ex designskolor och egenföretagare i branschen.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1 783 tkr | 884 tkr | – |
| 2017 | 1 325 tkr | −207 tkr | – |
| 2018 | 1 332 tkr | 486 tkr | 1 519 tkr |
| 2019 | 1 174 tkr | 247 tkr | 1 738 tkr |
| 2020 | 1 344 tkr | 584 tkr | 2 168 tkr |
| 2021 | 1 630 tkr | 835 tkr | 2 648 tkr |
| 2022 | 1 479 tkr | 436 tkr | 2 686 tkr |
| 2023 | 2 008 tkr | 866 tkr | 2 695 tkr |
| 2024 | 1 866 tkr | 595 tkr | 3 109 tkr |
| 2025 | 1 742 tkr | 625 tkr | 3 530 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 87,5 % – branschmedian 68,2 %
Vinstmarginal 35,9 % – branschmedian 9,4 %
Omsättningstillväxt −6,7 % – branschmedian −3,7 %
Median för 10921 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 742 | 1 866 | 2 008 | 1 479 | 1 630 | 1 344 | 1 174 | 1 332 | 1 325 | 1 783 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | – | 0 | −0 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 742 | 1 866 | 2 008 | 1 479 | 1 630 | 1 344 | 1 174 | 1 332 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 13 | 15 | 7 | 6 | 8 | 5 | 7 | 1 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 149 | 248 | 176 | 83 | 74 | 75 | 134 | 120 | – | – |
| Personalkostnader | 957 | 1 004 | 947 | 966 | 859 | 674 | 783 | 725 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 9 | 13 | 6 | 6 | 6 | 3 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 125 | 1 277 | 1 143 | 1 061 | 947 | 760 | 927 | 846 | – | – |
| Rörelseresultat | 617 | 590 | 866 | 418 | 682 | 584 | 247 | 486 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 9 | 7 | 1 | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 9 | 6 | −0 | 18 | 152 | −0 | 0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 625 | 595 | 866 | 436 | 835 | 584 | 247 | 486 | −207 | 884 |
| Bokslutsdispositioner | −90 | −66 | −220 | 247 | −62 | −35 | 35 | −120 | – | – |
| Resultat före skatt | 535 | 529 | 646 | 683 | 773 | 549 | 282 | 366 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 115 | 115 | 137 | 145 | 168 | 119 | 63 | 81 | – | – |
| Årets resultat | 420 | 414 | 509 | 538 | 605 | 430 | 219 | 285 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 32 | 30 | 34 | 41 | 15 | 20 | 26 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 036 | 3 879 | 3 523 | 3 338 | 2 876 | 2 451 | 2 346 | 2 346 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 4 067 | 3 908 | 3 557 | 3 379 | 2 891 | 2 471 | 2 372 | 2 346 | – | – |
| Kundfordringar | 97 | 182 | 206 | 0 | 113 | 20 | 35 | 107 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 133 | 514 | 374 | 105 | 289 | 82 | 227 | 224 | – | – |
| Kassa och bank | 771 | 241 | 379 | 625 | 781 | 569 | 527 | 421 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 905 | 755 | 753 | 730 | 1 070 | 652 | 754 | 645 | – | – |
| Summa tillgångar | 4 972 | 4 663 | 4 310 | 4 109 | 3 961 | 3 123 | 3 126 | 2 991 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 3 009 | 2 595 | 2 086 | 2 048 | 1 943 | 1 638 | 1 419 | 1 135 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 430 | 3 009 | 2 595 | 2 586 | 2 548 | 2 068 | 1 638 | 1 419 | – | – |
| Eget kapital | 3 530 | 3 109 | 2 695 | 2 686 | 2 648 | 2 168 | 1 738 | 1 519 | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 036 | 946 | 880 | 660 | 907 | 845 | 810 | 845 | – | – |
| Leverantörsskulder | 9 | 14 | 0 | 4 | 5 | 1 | 9 | 9 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 24 | 131 | 124 | 40 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 406 | 608 | 735 | 762 | 406 | 110 | 578 | 627 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 972 | 4 663 | 4 310 | 4 109 | 3 961 | 3 123 | 3 126 | 2 991 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 300 | 0 | 500 | 500 | 500 | 125 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 87,5 % | 82,8 % | 78,7 % | 78,1 % | 85 % | 90,9 % | 76,2 % | 73,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 223 % | 124 % | 102 % | 96 % | 264 % | 594 % | 130 % | 103 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 35,4 % | 31,6 % | 43,1 % | 28,2 % | 41,9 % | 43,5 % | 21 % | 36,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 35,9 % | 31,9 % | 43,1 % | 29,5 % | 51,2 % | 43,5 % | 21 % | 36,5 % | −15,6 % | 49,6 % |
| Omsättningstillväxt | −6,7 % | −7,1 % | 35,8 % | −9,3 % | 21,3 % | 14,5 % | −11,9 % | 0,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 11,9 % | 13,3 % | 18,9 % | 20 % | 22,9 % | 19,8 % | 12,6 % | 18,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 742 tkr | 1 866 tkr | 2 008 tkr | 1 479 tkr | 1 630 tkr | 1 344 tkr | 1 174 tkr | 1 332 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 4 036 tkr | 3 879 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 4 036 tkr | 3 879 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 157 tkr | 355 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 420 tkr | 414 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 420 tkr | 414 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −414 tkr | −509 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 414 tkr | 509 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 0 | – |
| Forandring periodiseringsfond | −90 tkr | −66 tkr |
| Forslag disposition | 3 430 tkr | 3 009 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 130 tkr | 3 009 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 300 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 1 | – |
| Inventarier verktyg installationer | 13 tkr | 19 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 63 tkr | 63 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 50 tkr | 43 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 7 tkr | 9 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 37 tkr | 332 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 392 tkr | 588 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 19 tkr | 10 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 036 tkr | 946 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | 5 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 sep. 2018 – 31 aug. 2019 · Inlämnad –
Maria Vinka ABHuvudarbetsställe
Uppegårdsvägen 5, 426 69 Västra Frölunda
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556787-5967
Registreringsdatum
25 augusti 2009
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 74.110 – Industridesign och modedesign
- SNI 90.200 – Scenkonst
- SNI 90.120 – Bildkonst
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.