Maric Fastighet AB
559219-7692Aktiebolagreg. 2019
Trollhättan, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
186 tkr
Resultat efter fin. poster
−5 tkr
Soliditet
18 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Näckrosvägen 18, 461 70 Trollhättan
Postadress
Näckrosvägen 18, 461 70 Trollhättan
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta lägenheter som hyrs ut till företag och privatpersoner samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | – | – | – |
| 2020 | 296 tkr | 68 tkr | 104 tkr |
| 2021 | 313 tkr | 59 tkr | 151 tkr |
| 2022 | 149 tkr | 78 tkr | 213 tkr |
| 2023 | 279 tkr | 191 tkr | 363 tkr |
| 2024 | 239 tkr | −93 tkr | 269 tkr |
| 2025 | 186 tkr | −5 tkr | 264 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 17,8 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −2,7 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −22,2 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 186 | 239 | 279 | 149 | 313 | 296 | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 2 | 130 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 186 | 239 | 281 | 278 | 313 | 296 | – |
| Övriga externa kostnader | 164 | 334 | 174 | 122 | 125 | 172 | – |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | – | – |
| Rörelsekostnader | 164 | 334 | 174 | 122 | 127 | 172 | – |
| Rörelseresultat | 22 | −95 | 107 | 157 | 186 | 124 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 3 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 47 | 47 | 294 | 78 | 127 | 56 | – |
| Finansiella poster | −27 | 2 | 84 | −78 | −127 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −5 | −93 | 191 | 78 | 59 | 68 | – |
| Resultat före skatt | −5 | −93 | 191 | 78 | 59 | 68 | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 41 | 16 | 12 | 15 | – |
| Årets resultat | −5 | −93 | 150 | 62 | 47 | 54 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 450 | 1 450 | 1 450 | 4 060 | 4 060 | 4 060 | – |
| Anläggningstillgångar | 1 450 | 1 450 | 1 450 | 4 060 | 4 060 | 4 060 | – |
| Kortfristiga fordringar | 16 | 444 | 24 | 15 | 15 | – | – |
| Kassa och bank | 15 | 5 | 674 | 22 | 48 | 91 | – |
| Omsättningstillgångar | 31 | 449 | 698 | 36 | 63 | 91 | – |
| Summa tillgångar | 1 481 | 1 899 | 2 148 | 4 096 | 4 123 | 4 151 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 219 | 313 | 163 | 101 | 54 | – | – |
| Fritt eget kapital | 214 | 219 | 313 | 163 | 101 | 54 | – |
| Eget kapital | 264 | 269 | 363 | 213 | 151 | 104 | – |
| Långfristiga skulder | 1 142 | 1 562 | 1 651 | 3 839 | 3 803 | 3 899 | – |
| Leverantörsskulder | 14 | 4 | 36 | 0 | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 4 | 27 | 33 | 27 | 15 | – |
| Kortfristiga skulder | 74 | 68 | 134 | 45 | 169 | 149 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 481 | 1 899 | 2 148 | 4 096 | 4 123 | 4 151 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 1 | 1 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 17,8 % | 14,2 % | 16,9 % | 5,2 % | 3,7 % | 2,5 % | – |
| Kassalikviditet | 41 % | 662 % | 520 % | 82 % | 37 % | 61 % | – |
| Rörelsemarginal | 11,8 % | −39,8 % | 38,2 % | 105,4 % | 59,4 % | 41,9 % | – |
| Vinstmarginal | −2,7 % | −39,1 % | 68,4 % | 52,7 % | 18,9 % | 23 % | – |
| Omsättningstillväxt | −22,2 % | −14,5 % | 88,1 % | 22,9 % | 5,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −2 % | −34,7 % | 41,3 % | 29,2 % | 31,2 % | 51,8 % | – |
| Omsättning per anställd | – | 239 tkr | 279 tkr | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 1 450 tkr | 1 450 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 1 450 tkr | 1 450 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | −5 tkr | −93 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −5 tkr | −93 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 93 tkr | −150 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −93 tkr | 150 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 269 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −5 tkr | −93 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 214 tkr | 219 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 214 tkr | 219 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 8 tkr | 0 |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 510 tkr | 545 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 7 tkr | 444 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | – | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 35 tkr | 35 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 493 tkr | 877 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 650 tkr | 684 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 20 tkr | 48 tkr |
| Stallda sakerheter | 1 450 tkr | 1 450 tkr |
| Stallda sakerheter andra stallda sakerheter | 1 450 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 25 tkr | 25 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 24 sep. 2019 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Maric Fastighet ABHuvudarbetsställe
Näckrosvägen 18, 461 70 Trollhättan
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559219-7692
Registreringsdatum
24 september 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Trollhättan, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.