Marie Lundholm Redovisning Aktiebolag
559121-8762Aktiebolagreg. 2017
Vallentuna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
557 tkr
Resultat efter fin. poster
23 tkr
Soliditet
88 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Cedersdalsvägen 5 D, 186 40 Vallentuna
Postadress
Cedersdalsvägen 5 D, 186 40 Vallentuna
Verksamhetsbeskrivning
Ekonomisk redovisning och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 982 tkr | −1 tkr | – |
| 2019 | 718 tkr | 107 tkr | 133 tkr |
| 2020 | 421 tkr | 350 tkr | 409 tkr |
| 2021 | 482 tkr | 88 tkr | 483 tkr |
| 2022 | 466 tkr | −46 tkr | 436 tkr |
| 2023 | 515 tkr | 16 tkr | 353 tkr |
| 2024 | 512 tkr | 19 tkr | 368 tkr |
| 2025 | 557 tkr | 23 tkr | 385 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 88,4 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal 4,1 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt 8,8 % – branschmedian 1,5 %
Median för 15242 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 557 | 512 | 515 | 466 | 482 | 421 | 718 | 982 |
| Rörelseintäkter | 557 | 512 | 515 | 466 | 482 | 421 | 718 | – |
| Övriga externa kostnader | 89 | 74 | 55 | 84 | 67 | 69 | 126 | – |
| Personalkostnader | 439 | 426 | 453 | 390 | 345 | 9 | 485 | – |
| Rörelsekostnader | 529 | 500 | 507 | 475 | 413 | 78 | 611 | – |
| Rörelseresultat | 28 | 12 | 8 | −8 | 70 | 343 | 107 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 5 | 4 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | −5 | 7 | 8 | −38 | 18 | 7 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 23 | 19 | 16 | −46 | 88 | 350 | 107 | −1 |
| Resultat före skatt | 23 | 19 | 16 | −46 | 88 | 350 | 107 | – |
| Skatt på årets resultat | 6 | 3 | 0 | 0 | 14 | 74 | 23 | – |
| Årets resultat | 17 | 16 | 16 | −46 | 74 | 276 | 84 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 31 | 16 | 15 | 15 | 13 | 10 | 17 | – |
| Kortfristiga fordringar | 65 | 40 | 121 | 141 | 106 | 34 | 79 | – |
| Kassa och bank | 370 | 355 | 266 | 331 | 473 | 490 | 120 | – |
| Omsättningstillgångar | 435 | 395 | 387 | 473 | 579 | 525 | 199 | – |
| Summa tillgångar | 435 | 395 | 387 | 473 | 579 | 525 | 199 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 318 | 303 | 286 | 433 | 359 | 83 | −1 | – |
| Fritt eget kapital | 335 | 318 | 303 | 386 | 433 | 359 | 83 | – |
| Eget kapital | 385 | 368 | 353 | 436 | 483 | 409 | 133 | – |
| Leverantörsskulder | 3 | – | – | – | 0 | 3 | 1 | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 65 | 97 | 23 | – |
| Kortfristiga skulder | 50 | 26 | 35 | 36 | 97 | 116 | 66 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 435 | 395 | 387 | 473 | 579 | 525 | 199 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 88,4 % | 93,3 % | 91 % | 92,3 % | 83,3 % | 78 % | 66,8 % | – |
| Kassalikviditet | 866 % | 1 497 % | 1 115 % | 1 306 % | 599 % | 454 % | 301 % | – |
| Rörelsemarginal | 5 % | 2,3 % | 1,6 % | −1,8 % | 14,4 % | 81,4 % | 14,9 % | – |
| Vinstmarginal | 4,1 % | 3,7 % | 3,2 % | −9,9 % | 18,3 % | 83 % | 14,9 % | −0,1 % |
| Omsättningstillväxt | 8,8 % | −0,8 % | 10,6 % | −3,4 % | 14,5 % | −41,3 % | −26,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 4,3 % | 4,3 % | 4,6 % | −10,6 % | 15,3 % | 67,6 % | 63,3 % | – |
| Omsättning per anställd | 557 tkr | 512 tkr | 515 tkr | 466 tkr | 482 tkr | 421 tkr | 718 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (11)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 17 tkr | 16 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 17 tkr | 16 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −16 tkr | −16 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 16 tkr | 16 tkr |
| Forslag disposition | 335 tkr | 318 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 335 tkr | 318 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 16 tkr | 15 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 18 tkr | 9 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 39 tkr | 24 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | −6 tkr | 3 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 8 tkr | 2 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Marie Lundholm Redovisning AktiebolagHuvudarbetsställe
Cedersdalsvägen 5 D, 186 40 Vallentuna
Redovisning & ekonomi
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559121-8762
Registreringsdatum
17 augusti 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Vallentuna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Redovisning & ekonomi
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.