swereg

Marin Döner Kebab AB

559364-3751Aktiebolagreg. 2022

Restaurang & café
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Hallstahammar, Västmanlands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

985 tkr

−76 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

−771 tkr

−211 % mot föregående år

Soliditet

8 %

−32,7 p.e. mot föregående år

Anställda

0

−100 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Mogatan 78, 734 36 Hallstahammar

Postadress

c/o Elma, Mogatan 78, 734 36 Hallstahammar

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva restaurang samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20222 470 tkr−330 tkr45 tkr
20235 573 tkr−99 tkr46 tkr
20244 040 tkr695 tkr686 tkr
2025985 tkr−771 tkr45 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 8 % – branschmedian 42,8 %

Vinstmarginal −78,3 % – branschmedian 2,9 %

Omsättningstillväxt −75,6 % – branschmedian 2,2 %

Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Nettoomsättning9854 0405 5732 470
Övriga rörelseintäkter45620094
Rörelseintäkter9894 0965 7732 563
Handelsvaror2301 1211 6651 018
Övriga externa kostnader4651 1681 282727
Personalkostnader1786922 537958
Av- och nedskrivningar5319319147
Övriga rörelsekostnader797110−0
Rörelsekostnader1 6763 3125 8042 850
Rörelseresultat−687784−31−287
Ränteintäkter och liknande0000
Räntekostnader och liknande84896843
Finansiella poster−84−89−68−43
Resultat efter finansiella poster−771695−99−330
Resultat före skatt−771695−99−330
Skatt på årets resultat055––
Årets resultat−771640−99−330

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Immateriella anläggningstillgångar0319454589
Materiella anläggningstillgångar8492676860
Finansiella anläggningstillgångar60100100100
Anläggningstillgångar689111 2301 549
Varulager–09545
Kundfordringar0845917
Kortfristiga fordringar49719516197
Kassa och bank058045920
Omsättningstillgångar497775715162
Summa tillgångar5661 6861 9451 711
Aktiekapital25252525
Bundet eget kapital25252525
Balanserat resultat79121120350
Fritt eget kapital206612120
Eget kapital456864645
Långfristiga skulder125280595690
Leverantörsskulder106187520562
Skatteskulder4077246
Kortfristiga skulder3957201 303976
Summa eget kapital och skulder5661 6861 9451 711

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022
Medelantal anställda0364
Föreslagen utdelning (tkr)–200––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022
Soliditet8 %40,7 %2,4 %2,6 %
Kassalikviditet126 %108 %48 %12 %
Rörelsemarginal−69,7 %19,4 %−0,5 %−11,6 %
Vinstmarginal−78,3 %17,2 %−1,8 %−13,4 %
Omsättningstillväxt−75,6 %−27,5 %125,6 %–
Avkastning på eget kapital−1 702,2 %93,2 %−213 %−728,6 %
Omsättning per anställd–1 347 tkr929 tkr618 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (37)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andra langfristiga fordringar60 tkr100 tkr
Arets resultat eget kapital−771 tkr640 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat−771 tkr640 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−640 tkr99 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning640 tkr−99 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott330 tkr–
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning200 tkr–
Forandring eget kapital totalt45 tkr686 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat−771 tkr640 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott330 tkr–
Forandring eget kapital totalt utdelning200 tkr–
Fordringar koncernforetag kortfristiga492 tkr–
Forslag disposition20 tkr661 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning20 tkr11 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter52891 tkr
Hyresratter liknande rattigheter0319 tkr
Hyresratter liknande rattigheter anskaffningsvarden0675 tkr
Hyresratter liknande rattigheter avskrivningar0356 tkr
Hyresratter liknande rattigheter forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar675 tkr–
Hyresratter liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar–135 tkr
Hyresratter liknande rattigheter forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar356 tkr–
Inventarier verktyg installationer8 tkr492 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden25 tkr921 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar17 tkr430 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar896 tkr–
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar184 tkr184 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar598 tkr–
Lager fardiga varor handelsvaror–0
Ovriga fordringar kortfristiga5 tkr20 tkr
Ovriga kortfristiga skulder54 tkr63 tkr
Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut195 tkr370 tkr
Ovriga langfristiga skulder125 tkr125 tkr
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut0155 tkr
Stallda sakerheter860 tkr900 tkr
Stallda sakerheter foretagsinteckningar800 tkr800 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter−123 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 7 feb. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Marin Döner Kebab ABHuvudarbetsställe

    Mogatan 78, 734 36 Hallstahammar

    Restaurang & café

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559364-3751

Registreringsdatum

7 februari 2022

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Hallstahammar, Västmanlands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Restaurang & café

  • SNI 56.110 – Restaurangverksamhet

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler