Marindemontering Sverige AB
556348-7726Aktiebolagreg. 1989
Luleå, Norrbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 567 tkr
Resultat efter fin. poster
−585 tkr
Soliditet
−44 %
Anställda
3
Marindemontering - Allt för din Snöskoter och Båtmotor
Marindemontering - Din leverantör av reservdelar och tillbehör för båtmotorer, snöskotrar och båtar. Vi tillhandahåller FAQ och länkbibliotek med sprängskisser.
marindemontering.se
Adresser
Besöksadress
Granuddsvägen 290, 972 51 Luleå
Postadress
Granuddsvägen 290, 972 51 Luleå
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva försäljning, service, reparationer, uthyrning och import av båtar, småmaskiner, fordon, tillbehör och reservdelar främst inom fritidssektorn. Bedriva förvaltning av fastigheter och värdepapper ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 6 213 tkr | 259 tkr | – |
| 2020 | 7 316 tkr | −53 tkr | – |
| 2021 | 5 858 tkr | 339 tkr | 560 tkr |
| 2022 | 5 109 tkr | −143 tkr | 417 tkr |
| 2023 | 4 999 tkr | −1 125 tkr | −224 tkr |
| 2024 | 3 959 tkr | −134 tkr | −358 tkr |
| 2025 | 3 567 tkr | −585 tkr | −943 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −44,4 % – branschmedian 60,9 %
Vinstmarginal −16,4 % – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt −9,9 % – branschmedian 0,4 %
Median för 2890 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 567 | 3 959 | 4 999 | 5 109 | 5 858 | 7 316 | 6 213 |
| Övriga rörelseintäkter | 384 | 531 | 279 | 215 | 1 | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 951 | 4 490 | 5 277 | 5 325 | 5 859 | – | – |
| Handelsvaror | 2 158 | 1 949 | 4 004 | 2 867 | 3 175 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 973 | 1 101 | 930 | 1 083 | 1 141 | – | – |
| Personalkostnader | 1 315 | 1 489 | 1 372 | 1 391 | 1 027 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 16 | 13 | 13 | 37 | 36 | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 462 | 4 552 | 6 319 | 5 379 | 5 379 | – | – |
| Rörelseresultat | −511 | −62 | −1 042 | −54 | 480 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 | −1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 74 | 73 | 83 | 89 | 141 | – | – |
| Finansiella poster | −74 | −72 | −83 | −89 | −141 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −585 | −134 | −1 125 | −143 | 339 | −53 | 259 |
| Resultat före skatt | −585 | −134 | −1 125 | −143 | 339 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 65 | – | – |
| Årets resultat | −585 | −134 | −1 125 | −143 | 274 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 52 | 47 | 59 | 9 | 47 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 52 | 47 | 59 | 9 | 47 | – | – |
| Varulager | 1 867 | 2 482 | 2 697 | 2 732 | 2 880 | – | – |
| Kundfordringar | 82 | 230 | 66 | 72 | 62 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 185 | 751 | 468 | 78 | 81 | – | – |
| Kassa och bank | 19 | 19 | 17 | 1 | 6 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 070 | 3 252 | 3 183 | 2 811 | 2 967 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 123 | 3 299 | 3 242 | 2 820 | 3 014 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | −478 | −344 | 781 | 440 | 166 | – | – |
| Fritt eget kapital | −1 063 | −478 | −344 | 297 | 440 | – | – |
| Eget kapital | −943 | −358 | −224 | 417 | 560 | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 168 | 1 165 | 576 | 929 | 898 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 300 | 2 082 | 2 296 | 1 002 | 1 230 | – | – |
| Skatteskulder | 30 | 14 | – | 0 | 151 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 897 | 2 492 | 2 890 | 1 475 | 1 556 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 123 | 3 299 | 3 242 | 2 820 | 3 014 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −44,4 % | −10,9 % | −6,9 % | 14,8 % | 18,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 11 % | 31 % | 17 % | 5 % | 6 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −14,3 % | −1,6 % | −20,8 % | −1,1 % | 8,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | −16,4 % | −3,4 % | −22,5 % | −2,8 % | 5,8 % | −0,7 % | 4,2 % |
| Omsättningstillväxt | −9,9 % | −20,8 % | −2,2 % | −12,8 % | −19,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 62,1 % | 37,3 % | 501,6 % | −34,3 % | 49 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 189 tkr | 1 320 tkr | 1 666 tkr | 1 703 tkr | 1 953 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −585 tkr | −134 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 600 tkr | 600 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 607 tkr | 615 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −585 tkr | −134 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 134 tkr | 1 125 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −134 tkr | −1 125 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | −943 tkr | −358 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −585 tkr | −134 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forskott till leverantorer | 11 tkr | 9 tkr |
| Forslag disposition | −1 063 tkr | −478 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −1 063 tkr | −478 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 97 tkr | 429 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 52 tkr | 47 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 264 tkr | 243 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 212 tkr | 196 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 162 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 22 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 16 tkr | 13 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 0 | 162 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 1 856 tkr | 2 473 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 6 tkr | 92 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 405 tkr | 198 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | – | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder | 561 tkr | 550 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Stallda sakerheter | 1 900 tkr | 1 900 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 1 900 tkr | 1 900 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 163 tkr | 198 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Marindemontering Sverige ABHuvudarbetsställe
Granuddsvägen 290, 972 51 Luleå
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556348-7726
Registreringsdatum
21 februari 1989
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Luleå, Norrbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 33.150 – Reparation och underhåll av civila fartyg och båtar
- SNI 33.180 – Reparation och underhåll av militära stridsfordon, skepp, båtar, luftfartyg och rymdfarkoster
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.