Marinvest Securities Aktiebolag
556426-1302Aktiebolagreg. 1991
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
75 tkr
Resultat efter fin. poster
−1 506 tkr
Soliditet
7 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Viktor Rydbergsgatan 10, 411 32 Göteborg
Postadress
Viktor Rydbergsgatan 10, 411 32 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall för egen och andras räkning utveckla och bedriva affärsutveckling, affärsförmedling, värdepappersförvaltning, äga, förvalta och finansiera fastigheter, produktionsutrustning, kontorsutrustning, fartyg, luftfartyg och fordon, driva rederirörelse, luftfartsrörelse och värdepappersrörelse ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 5 591 tkr | 35 562 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | −21 689 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | 28 802 tkr | – |
| 2022 | 0 tkr | −1 909 tkr | 13 533 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −2 033 tkr | 13 302 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −2 628 tkr | 772 tkr |
| 2025 | 75 tkr | −1 506 tkr | 172 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 6,7 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal −2 007,9 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 75 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 591 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 419 | 547 | 517 | 5 338 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 494 | 547 | 517 | 5 338 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 101 | 1 130 | 1 030 | 2 865 | – | – | – |
| Personalkostnader | 1 803 | 1 750 | 1 451 | 4 430 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 65 | 98 | 98 | 98 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 969 | 2 979 | 2 578 | 7 393 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −1 475 | −2 432 | −2 062 | −2 055 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 109 | 291 | 4 | 7 | – | – | – |
| Finansiella poster | −30 | −196 | 28 | 146 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −1 506 | −2 628 | −2 033 | −1 909 | 28 802 | −21 689 | 35 562 |
| Bokslutsdispositioner | −817 | 0 | 1 802 | 1 720 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −2 323 | −2 628 | −231 | −190 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 10 777 | 13 902 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | −13 100 | −16 530 | −231 | −190 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 659 | 645 | 596 | 359 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 44 | 44 | 44 | 44 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 703 | 689 | 640 | 403 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 6 132 | 13 196 | 22 049 | 22 531 | – | – | – |
| Kassa och bank | 948 | 1 270 | 815 | 958 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 7 080 | 14 465 | 22 865 | 23 489 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 7 783 | 15 155 | 23 505 | 23 892 | 350 796 | 329 500 | 366 974 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 107 | 107 | 107 | 107 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 13 164 | 17 194 | 13 426 | 13 615 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 65 | 664 | 13 194 | 13 426 | – | – | – |
| Eget kapital | 172 | 772 | 13 302 | 13 533 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 439 | 10 097 | 10 097 | 10 097 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 157 | 46 | 5 | 86 | – | – | – |
| Skatteskulder | 6 909 | 4 156 | 17 | 0 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 7 172 | 4 286 | 106 | 263 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 7 783 | 15 155 | 23 505 | 23 892 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 6,7 % | 58 % | 90,7 % | 90,2 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 99 % | 337 % | 21 478 % | 8 943 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | −1 967,3 % | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | −2 007,9 % | – | – | – | – | – | 636,1 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −7 614,7 % | −2 142,5 % | −1,7 % | −1,4 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 38 tkr | 0 tkr | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (38)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 44 tkr | 44 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 44 tkr | 44 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | −13 100 tkr | −16 530 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −13 100 tkr | −16 530 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 16 530 tkr | 231 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −16 530 tkr | −231 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 12 500 tkr | 4 000 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −13 100 tkr | −16 530 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 12 500 tkr | 4 000 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 9 658 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 5 941 tkr | 13 016 tkr |
| Forslag disposition | 65 tkr | 664 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 65 tkr | 664 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 148 tkr | 153 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 163 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 0 | 490 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 0 | 327 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 490 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 65 tkr | 98 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 392 tkr | – |
| Lamnade koncernbidrag | 10 475 tkr | – |
| Loner andra ersattningar ovriga anstallda | 600 tkr | – |
| Loner andra ersattningar styrelseledamoter verkstallande direktor motsvarande befattningshavare | 631 tkr | – |
| Odefinierat begrepp monetart debit | 1 743 tkr | – |
| Odefinierat begrepp numeriskt | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 42 tkr | 26 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 61 tkr | 37 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 659 tkr | 482 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 78 tkr | 95 tkr |
| Ovriga sociala avgifter enligt lag avtal | 432 tkr | – |
| Pensionskostnader ovriga anstallda | 80 tkr | – |
| Periodiseringsfonder | 439 tkr | 10 097 tkr |
| Reservfond | 7 tkr | 7 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 44 tkr | 47 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Marinvest Securities AktiebolagHuvudarbetsställe
Viktor Rydbergsgatan 10, 411 32 Göteborg
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556426-1302
Registreringsdatum
23 maj 1991
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.