Marit Kapla AB
559230-6228Aktiebolagreg. 2019
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
290 tkr
Resultat efter fin. poster
18 tkr
Soliditet
75 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Konstepidemins Väg 23, 413 14 Göteborg
Postadress
Konstepidemins Väg 23, 413 14 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att förvalta och utveckla Marit Kaplas författarskap samt bedriva besläktad verksamhet inom journalistik, scenkonst och andra områden samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 1 150 tkr | 931 tkr | 598 tkr |
| 2021 | 315 tkr | −97 tkr | 499 tkr |
| 2022 | 422 tkr | −136 tkr | 494 tkr |
| 2023 | 417 tkr | −193 tkr | 301 tkr |
| 2024 | 238 tkr | −177 tkr | 124 tkr |
| 2025 | 290 tkr | 18 tkr | 142 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 74,9 % – branschmedian 72 %
Vinstmarginal 6,2 % – branschmedian 12,1 %
Omsättningstillväxt 21,9 % – branschmedian −1,9 %
Median för 7343 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 290 | 238 | 417 | 422 | 315 | 1 150 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 290 | 245 | 417 | 422 | 316 | 1 150 |
| Råvaror och förnödenheter | 2 | – | 0 | 12 | 1 | 54 |
| Övriga externa kostnader | 120 | 185 | 239 | 209 | 167 | 106 |
| Personalkostnader | 150 | 239 | 377 | 338 | 245 | 58 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 272 | 424 | 616 | 559 | 413 | 219 |
| Rörelseresultat | 18 | −179 | −198 | −137 | −97 | 931 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 3 | 5 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 0 | 3 | 5 | 0 | −0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 18 | −177 | −193 | −136 | −97 | 931 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 133 | 100 | −233 |
| Resultat före skatt | 18 | −177 | −193 | −3 | 3 | 698 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 2 | 2 | 150 |
| Årets resultat | 18 | −177 | −193 | −5 | 1 | 548 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 14 | 9 | 0 | 16 | 40 | 30 |
| Kortfristiga fordringar | 55 | 58 | 4 | 61 | 213 | 87 |
| Kassa och bank | 135 | 116 | 341 | 510 | 631 | 952 |
| Omsättningstillgångar | 190 | 174 | 345 | 571 | 844 | 1 039 |
| Summa tillgångar | 190 | 174 | 345 | 571 | 844 | 1 039 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 74 | 251 | 444 | 449 | 448 | 0 |
| Fritt eget kapital | 92 | 74 | 251 | 444 | 449 | 548 |
| Eget kapital | 142 | 124 | 301 | 494 | 499 | 598 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 133 | 233 |
| Leverantörsskulder | 3 | 3 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 2 | 2 | 134 | 141 |
| Kortfristiga skulder | 48 | 49 | 44 | 77 | 213 | 208 |
| Summa eget kapital och skulder | 190 | 174 | 345 | 571 | 844 | 1 039 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 74,9 % | 71,5 % | 87,3 % | 86,4 % | 71,6 % | 75,3 % |
| Kassalikviditet | 398 % | 351 % | 787 % | 738 % | 397 % | 499 % |
| Rörelsemarginal | 6,3 % | −75,3 % | −47,5 % | −32,4 % | −30,8 % | 81 % |
| Vinstmarginal | 6,2 % | −74,4 % | −46,2 % | −32,3 % | −30,8 % | 81 % |
| Omsättningstillväxt | 21,9 % | −42,9 % | −1,2 % | 33,8 % | −72,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 12,9 % | −142,4 % | −64,1 % | −1 % | 0,2 % | 91,6 % |
| Omsättning per anställd | 290 tkr | 238 tkr | 417 tkr | 422 tkr | 315 tkr | 1 150 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (10)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 18 tkr | −177 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 18 tkr | −177 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 177 tkr | 193 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −177 tkr | −193 tkr |
| Forslag disposition | 92 tkr | 74 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 92 tkr | 74 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 40 tkr | 49 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 784 | 226 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 35 tkr | 37 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 9 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Marit Kapla ABHuvudarbetsställe
Konstepidemins Väg 23, 413 14 Göteborg
Kultur & nöje
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559230-6228
Registreringsdatum
9 december 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Kultur & nöje
- SNI 90.110 – Litterärt skapande och musikkomposition
- SNI 90.200 – Scenkonst
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.