Marklund Invest AB
556661-7808Aktiebolagreg. 2004
Gävle, Gävleborgs län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
368 tkr
Resultat efter fin. poster
−568 tkr
Soliditet
2 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Strömsbrovägen 11, 803 09 Gävle
Postadress
Strömsbrovägen 11, 803 09 Gävle
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning, produktutveckling inriktad mot byggmarknaden, projektledning inom innovationslösningar ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 254 tkr | 110 tkr | – |
| 2019 | 314 tkr | 149 tkr | – |
| 2020 | 314 tkr | 166 tkr | 1 141 tkr |
| 2021 | 232 tkr | 709 tkr | 698 tkr |
| 2022 | 479 tkr | 948 tkr | 1 503 tkr |
| 2023 | 1 069 tkr | −390 tkr | 1 068 tkr |
| 2024 | 667 tkr | −605 tkr | 463 tkr |
| 2025 | 368 tkr | −568 tkr | 61 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 2 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −154,2 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −44,8 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 368 | 667 | 1 069 | 479 | 232 | 314 | 314 | 254 |
| Övriga rörelseintäkter | 20 | 27 | 183 | 125 | 705 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 388 | 694 | 1 252 | 604 | 937 | 314 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 78 | 80 | 55 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 426 | 499 | 731 | 411 | 126 | 61 | – | – |
| Personalkostnader | 60 | 334 | 709 | 15 | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 184 | 201 | 173 | 115 | 72 | 50 | – | – |
| Rörelsekostnader | 749 | 1 114 | 1 668 | 540 | 199 | 111 | – | – |
| Rörelseresultat | −361 | −420 | −416 | 64 | 738 | 203 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | 340 | 1 341 | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 4 | 4 | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 185 | 213 | 315 | 161 | 29 | 38 | – | – |
| Finansiella poster | −207 | −185 | 26 | 741 | −29 | −38 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −568 | −605 | −390 | 948 | 709 | 166 | 149 | 110 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | −45 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −568 | −605 | −435 | 805 | 709 | 166 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 152 | 35 | – | – |
| Årets resultat | −568 | −605 | −435 | 805 | 558 | 130 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 403 | 1 588 | 1 788 | 1 700 | 1 498 | 2 389 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 908 | 1 819 | 1 795 | 1 795 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 311 | 3 407 | 3 584 | 3 495 | 1 498 | 2 389 | – | – |
| Kundfordringar | 89 | 33 | 135 | 144 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 539 | 524 | 622 | 768 | 11 | 8 | – | – |
| Kassa och bank | 197 | 137 | 1 023 | 3 896 | 245 | 19 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 737 | 660 | 1 644 | 4 664 | 255 | 27 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 048 | 4 067 | 5 228 | 8 159 | 1 754 | 2 416 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 110 | 110 | 110 | 110 | 110 | 110 | – | – |
| Balanserat resultat | 518 | 958 | 1 393 | 588 | 31 | 901 | – | – |
| Fritt eget kapital | −49 | 353 | 958 | 1 393 | 588 | 1 031 | – | – |
| Eget kapital | 61 | 463 | 1 068 | 1 503 | 698 | 1 141 | – | – |
| Långfristiga skulder | 254 | 300 | 346 | 392 | 614 | 930 | – | – |
| Leverantörsskulder | 57 | 44 | 87 | 187 | 10 | 2 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 130 | 20 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 734 | 3 304 | 3 814 | 6 264 | 441 | 345 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 048 | 4 067 | 5 228 | 8 159 | 1 754 | 2 416 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 2 | 1 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 2 % | 11,4 % | 20,4 % | 18,4 % | 39,8 % | 47,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 27 % | 20 % | 43 % | 74 % | 58 % | 8 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −98,1 % | −62,9 % | −38,9 % | 13,4 % | 318,3 % | 64,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | −154,2 % | −90,7 % | −36,5 % | 197,9 % | 305,6 % | 52,9 % | 47,4 % | 43,3 % |
| Omsättningstillväxt | −44,8 % | – | 123,2 % | 106,5 % | −26,1 % | 0 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −937,2 % | −130,7 % | −40,7 % | 53,5 % | 79,8 % | 11,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 368 tkr | 667 tkr | 535 tkr | 479 tkr | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (40)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 13 tkr | 13 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 13 tkr | 13 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 896 tkr | 1 806 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 1 336 tkr | 2 222 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 886 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 25 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | – | 24 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 440 tkr | 415 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −568 tkr | −605 tkr |
| Byggnader mark | 1 253 tkr | 1 360 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 2 159 tkr | 2 159 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 906 tkr | 798 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 108 tkr | 122 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −568 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 605 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −605 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 165 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 61 tkr | 463 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −568 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 165 tkr | – |
| Forslag disposition | −49 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −49 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 129 tkr | 161 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 151 tkr | 227 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 409 tkr | 409 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 259 tkr | 182 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 77 tkr | 79 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 69 tkr | 115 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 25 tkr | −24 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 321 tkr | 330 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 2 603 tkr | 3 175 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 46 tkr | 46 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 254 tkr | 300 tkr |
| Reservfond | 10 tkr | 10 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 13 tkr | 24 tkr |
| Stallda sakerheter | 1 400 tkr | 1 400 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 1 400 tkr | 1 400 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Marklund Invest ABHuvudarbetsställe
Strömsbrovägen 11, 803 09 Gävle
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556661-7808
Registreringsdatum
29 april 2004
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Gävle, Gävleborgs län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.