Marstef Bygg & Rent AB
559177-2214Aktiebolagreg. 2018
Linköping, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
8 789 tkr
Resultat efter fin. poster
427 tkr
Soliditet
37 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Östra Malmskogen 1, 582 72 Linköping
Postadress
Östra Malmskogen 1, 582 72 Linköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall utföra byggtjänster, ombyggnationer, renovering, fasadrenovering, badrumsrenovering, städning hos privata kunder samt byggstädning.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 230 tkr | −9 tkr | 41 tkr |
| 2020 | 3 190 tkr | 415 tkr | 367 tkr |
| 2021 | 6 232 tkr | −236 tkr | 131 tkr |
| 2022 | 4 628 tkr | 897 tkr | 782 tkr |
| 2023 | 8 065 tkr | 150 tkr | 405 tkr |
| 2024 | 9 618 tkr | 459 tkr | 768 tkr |
| 2025 | 8 789 tkr | 427 tkr | 659 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 37,5 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 4,9 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt −8,6 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 789 | 9 618 | 8 065 | 4 628 | 6 232 | 3 190 | 230 |
| Övriga rörelseintäkter | −11 | 0 | 0 | 261 | 7 | – | – |
| Rörelseintäkter | 8 778 | 9 618 | 8 065 | 4 889 | 6 239 | 3 190 | 230 |
| Råvaror och förnödenheter | 4 695 | 5 418 | 3 735 | 1 203 | 3 664 | 1 688 | 130 |
| Handelsvaror | 313 | 1 626 | 764 | 665 | 1 159 | 375 | 30 |
| Övriga externa kostnader | 1 148 | 683 | 1 036 | 699 | 549 | 362 | 75 |
| Personalkostnader | 2 083 | 1 356 | 2 301 | 1 346 | 1 074 | 340 | 5 |
| Av- och nedskrivningar | 104 | 67 | 61 | 69 | 27 | 9 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | – | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Rörelsekostnader | 8 344 | 9 150 | 7 898 | 3 981 | 6 474 | 2 774 | 240 |
| Rörelseresultat | 434 | 468 | 167 | 907 | −235 | 416 | −9 |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 1 | 1 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 8 | 11 | 18 | 10 | 1 | 1 | 0 |
| Finansiella poster | −6 | −9 | −17 | −10 | −1 | −1 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 427 | 459 | 150 | 897 | −236 | 415 | −9 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 69 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 427 | 459 | 219 | 897 | −236 | 415 | −9 |
| Skatt på årets resultat | 91 | 99 | 76 | 105 | 0 | 89 | – |
| Årets resultat | 336 | 360 | 143 | 792 | −236 | 326 | −9 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 807 | 163 | 230 | 175 | 99 | 126 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 6 | 17 | 35 | 44 | 81 | – |
| Anläggningstillgångar | 807 | 169 | 247 | 210 | 143 | 207 | – |
| Kundfordringar | 465 | 168 | 1 208 | 382 | 82 | 113 | – |
| Kortfristiga fordringar | 876 | 435 | 1 536 | 727 | 122 | 138 | 22 |
| Kassa och bank | 289 | 401 | 106 | 354 | 208 | 107 | 33 |
| Omsättningstillgångar | 1 165 | 837 | 1 642 | 1 081 | 330 | 245 | 55 |
| Summa tillgångar | 1 972 | 1 005 | 1 889 | 1 291 | 473 | 452 | 55 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 273 | 358 | 213 | −60 | 317 | −9 | – |
| Fritt eget kapital | 609 | 718 | 355 | 732 | 81 | 317 | −9 |
| Eget kapital | 659 | 768 | 405 | 782 | 131 | 367 | 41 |
| Obeskattade reserver | 100 | 100 | 100 | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 590 | 18 | 82 | 139 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 287 | 34 | 513 | 197 | 346 | 0 | 14 |
| Skatteskulder | −14 | −7 | −6 | 15 | −75 | 19 | 3 |
| Kortfristiga skulder | 623 | 119 | 1 301 | 371 | 342 | 85 | 14 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 972 | 1 005 | 1 889 | 1 291 | 473 | 452 | 55 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 | 2 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 209 | 250 | 195 | 350 | – | 177 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 37,5 % | 84,3 % | 25,7 % | 60,5 % | 27,7 % | 81,2 % | 73,8 % |
| Kassalikviditet | 187 % | 703 % | 126 % | 291 % | 97 % | 288 % | 381 % |
| Rörelsemarginal | 4,9 % | 4,9 % | 2,1 % | 19,6 % | −3,8 % | 13,1 % | −4,1 % |
| Vinstmarginal | 4,9 % | 4,8 % | 1,9 % | 19,4 % | −3,8 % | 13 % | −3,9 % |
| Omsättningstillväxt | −8,6 % | 19,3 % | 74,3 % | −25,7 % | 95,4 % | 1 287 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 51 % | 46,9 % | 35,2 % | 101,3 % | −179,7 % | 88,9 % | −23,4 % |
| Omsättning per anställd | 4 395 tkr | 3 206 tkr | 2 688 tkr | 1 543 tkr | 2 077 tkr | 1 595 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 0 | 6 tkr |
| Arets kassaflode | 434 tkr | 468 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 336 tkr | 360 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 336 tkr | 360 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −363 tkr | −146 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 363 tkr | 146 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 445 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forskott fran kunder | 67 tkr | – |
| Forslag disposition | 609 tkr | 718 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 400 tkr | 468 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 192 tkr | 75 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 807 tkr | 163 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 084 tkr | 335 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 276 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 749 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 104 tkr | 67 tkr |
| Kassaflode lopande verksamheten | 434 tkr | 468 tkr |
| Kassaflode lopande verksamheten fore forandringar rorelsekapital | 434 tkr | 468 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | – | 18 tkr |
| Likvida medel | 434 tkr | 468 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 219 tkr | 192 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 183 tkr | 81 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 590 tkr | 18 tkr |
| Periodiseringsfonder | 100 tkr | 100 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 101 tkr | 11 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 29 okt. 2018 – 31 aug. 2019 · Inlämnad –
Marstef Bygg & Rent ABHuvudarbetsställe
Östra Malmskogen 1, 582 72 Linköping
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559177-2214
Registreringsdatum
29 oktober 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Linköping, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 81.221 – Rengöring av byggnader
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.