Mart.Studio AB
559162-1478Aktiebolagreg. 2018
Älvsjö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 094 tkr
Resultat efter fin. poster
−304 tkr
Soliditet
31 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Långsjövägen 56, 125 30 Älvsjö
Postadress
c/o Martin Löfquist, Långsjövägen 56, 125 30 Älvsjö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva produktion och konsultation gällandes grafisk design för både tryck och skärm samt kommunikation, animation, film, ljudproduktion och interaktiva medier samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 570 tkr | 248 tkr | 242 tkr |
| 2019 | 725 tkr | 84 tkr | 308 tkr |
| 2020 | 1 025 tkr | 248 tkr | 503 tkr |
| 2021 | 960 tkr | 144 tkr | 617 tkr |
| 2022 | 1 261 tkr | −146 tkr | 471 tkr |
| 2023 | 1 286 tkr | −36 tkr | 435 tkr |
| 2024 | 1 473 tkr | −1 153 tkr | 595 tkr |
| 2025 | 1 094 tkr | −304 tkr | 91 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 30,8 % – branschmedian 68,3 %
Vinstmarginal −27,8 % – branschmedian 9,3 %
Omsättningstillväxt −25,7 % – branschmedian −3,8 %
Median för 10899 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 094 | 1 473 | 1 286 | 1 261 | 960 | 1 025 | 725 | 570 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 192 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 094 | 1 473 | 1 286 | 1 261 | 1 152 | 1 025 | 725 | 570 |
| Råvaror och förnödenheter | 511 | 402 | 272 | 211 | 135 | 121 | 111 | 20 |
| Övriga externa kostnader | 231 | 175 | 318 | 450 | 306 | 313 | 182 | 52 |
| Personalkostnader | 651 | 723 | 715 | 733 | 555 | 329 | 344 | 251 |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 14 | 18 | 14 | 13 | 13 | 4 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 398 | 1 313 | 1 323 | 1 408 | 1 009 | 776 | 641 | 323 |
| Rörelseresultat | −304 | 160 | −37 | −147 | 144 | 249 | 84 | 248 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 1 | 1 | −0 | −1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −304 | −1 153 | −36 | −146 | 144 | 248 | 84 | 248 |
| Resultat före skatt | −304 | 160 | −36 | −146 | 144 | 248 | 84 | 248 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 30 | 53 | 18 | 55 |
| Årets resultat | −304 | 160 | −36 | −146 | 114 | 195 | 66 | 192 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 9 | 14 | 28 | 46 | 34 | 46 | 59 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 | – | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 12 | 14 | 28 | 46 | 34 | 46 | 59 | 0 |
| Kundfordringar | 131 | 415 | 617 | 159 | 447 | 118 | 0 | 114 |
| Kortfristiga fordringar | 244 | 487 | 685 | 325 | 552 | 137 | 68 | 124 |
| Kassa och bank | 41 | 408 | 46 | 243 | 254 | 447 | 463 | 230 |
| Omsättningstillgångar | 285 | 895 | 731 | 568 | 806 | 584 | 530 | 354 |
| Summa tillgångar | 296 | 909 | 759 | 614 | 840 | 631 | 589 | 354 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 345 | 385 | 421 | 567 | 453 | 258 | 192 | 0 |
| Fritt eget kapital | 41 | 545 | 385 | 421 | 567 | 453 | 258 | 192 |
| Eget kapital | 91 | 595 | 435 | 471 | 617 | 503 | 308 | 242 |
| Leverantörsskulder | 9 | 100 | 199 | 15 | 103 | 100 | 15 | 0 |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | 12 | 63 | 52 |
| Kortfristiga skulder | 205 | 314 | 324 | 143 | 223 | 127 | 281 | 112 |
| Summa eget kapital och skulder | 296 | 909 | 759 | 614 | 840 | 631 | 589 | 354 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 200 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 30,8 % | 65,5 % | 57,3 % | 76,7 % | 73,5 % | 79,8 % | 52,3 % | 68,4 % |
| Kassalikviditet | 139 % | 285 % | 226 % | 398 % | 362 % | 458 % | 189 % | 317 % |
| Rörelsemarginal | −27,8 % | 10,9 % | −2,9 % | −11,7 % | 15 % | 24,3 % | 11,6 % | 43,4 % |
| Vinstmarginal | −27,8 % | −78,3 % | −2,8 % | −11,6 % | 15 % | 24,2 % | 11,6 % | 43,5 % |
| Omsättningstillväxt | −25,7 % | 14,5 % | 2 % | 31,4 % | −6,3 % | 41,4 % | 27,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −332 % | 26,9 % | −8,3 % | −31 % | 18,5 % | 38,8 % | 21,3 % | 79,4 % |
| Omsättning per anställd | 1 094 tkr | 1 473 tkr | 1 286 tkr | 1 261 tkr | 960 tkr | 1 025 tkr | 725 tkr | 570 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 3 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 3 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 3 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −304 tkr | 160 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −304 tkr | 160 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −160 tkr | 36 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 160 tkr | −36 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 91 tkr | 595 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −304 tkr | 160 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 200 tkr | – |
| Forslag disposition | 41 tkr | 545 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 41 tkr | 345 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 64 tkr | 3 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 9 tkr | 14 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 90 tkr | 90 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 81 tkr | 75 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 5 tkr | 14 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 49 tkr | 68 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 186 tkr | 201 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 12 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Mart.Studio ABHuvudarbetsställe
Långsjövägen 56, 125 30 Älvsjö
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559162-1478
Registreringsdatum
13 juni 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 74.120 – Grafisk design och visuell kommunikation
- SNI 59.110 – Produktion av film, video och tv-program
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.