Martélius Property Management AB
559123-3530Aktiebolagreg. 2017
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 306 tkr
Resultat efter fin. poster
351 tkr
Soliditet
72 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Bögatan 37 B Lgh 1201, 412 72 Göteborg
Postadress
Bögatan 37 B Lgh 1201, 412 72 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Konsulttjänster inom fastighetsförvaltning
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 332 tkr | 329 tkr | – |
| 2018 | 1 255 tkr | 871 tkr | 817 tkr |
| 2019 | 640 tkr | 330 tkr | 903 tkr |
| 2020 | 1 072 tkr | 376 tkr | 659 tkr |
| 2021 | 1 174 tkr | 327 tkr | 552 tkr |
| 2022 | 1 347 tkr | 403 tkr | 627 tkr |
| 2023 | 1 092 tkr | 138 tkr | 336 tkr |
| 2024 | 1 439 tkr | 435 tkr | 481 tkr |
| 2025 | 1 306 tkr | 351 tkr | 459 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 72,2 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 26,9 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −9,3 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 306 | 1 439 | 1 092 | 1 347 | 1 174 | 1 072 | 640 | 1 255 | 332 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 8 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 306 | 1 447 | 1 092 | 1 347 | 1 174 | 1 072 | 640 | 1 255 | – |
| Övriga externa kostnader | 96 | 166 | 166 | 134 | 149 | 123 | 108 | 101 | – |
| Personalkostnader | 860 | 847 | 788 | 804 | 698 | 573 | 202 | 284 | – |
| Rörelsekostnader | 955 | 1 013 | 954 | 938 | 847 | 696 | 310 | 385 | – |
| Rörelseresultat | 350 | 435 | 138 | 409 | 327 | 376 | 330 | 871 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | 0 | 6 | 0 | 1 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | 1 | 0 | 0 | −6 | 0 | 0 | −0 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 351 | 435 | 138 | 403 | 327 | 376 | 330 | 871 | 329 |
| Resultat före skatt | 351 | 435 | 138 | 403 | 327 | 376 | 330 | 871 | – |
| Skatt på årets resultat | 73 | 90 | 29 | 84 | 68 | 81 | 71 | 192 | – |
| Årets resultat | 278 | 345 | 109 | 319 | 260 | 295 | 258 | 679 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | – | – | 0 | 273 | 140 | 0 | 24 | 122 | – |
| Kortfristiga fordringar | 150 | 364 | 375 | 313 | 171 | 129 | 314 | 191 | – |
| Kassa och bank | 486 | 244 | 67 | 455 | 524 | 651 | 221 | 525 | – |
| Omsättningstillgångar | 636 | 608 | 442 | 768 | 695 | 781 | 535 | 716 | – |
| Summa tillgångar | 636 | 608 | 442 | 768 | 695 | 781 | 535 | 716 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 131 | 86 | 177 | 258 | 242 | 313 | 595 | 88 | – |
| Fritt eget kapital | 409 | 431 | 286 | 577 | 502 | 609 | 853 | 767 | – |
| Eget kapital | 459 | 481 | 336 | 627 | 552 | 659 | 903 | 817 | – |
| Skatteskulder | 41 | – | – | – | – | −0 | 218 | 112 | – |
| Kortfristiga skulder | 177 | 127 | 106 | 141 | 143 | 122 | −368 | −101 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 636 | 608 | 442 | 768 | 695 | 781 | 535 | 716 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 400 | 300 | 200 | 400 | 244 | 366 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 72,2 % | 79,1 % | 76 % | 81,6 % | 79,4 % | 84,4 % | 168,9 % | 114,1 % | – |
| Kassalikviditet | 359 % | 478 % | 417 % | 543 % | 485 % | 640 % | −145 % | −707 % | – |
| Rörelsemarginal | 26,8 % | 30,2 % | 12,6 % | 30,3 % | 27,9 % | 35,1 % | 51,6 % | 69,4 % | – |
| Vinstmarginal | 26,9 % | 30,2 % | 12,7 % | 29,9 % | 27,9 % | 35,1 % | 51,5 % | 69,4 % | 99,2 % |
| Omsättningstillväxt | −9,3 % | 31,8 % | −18,9 % | 14,7 % | 9,6 % | 67,5 % | −49 % | 278,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 60,6 % | 71,7 % | 32,6 % | 50,8 % | 47 % | 44,8 % | 28,6 % | 83,1 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 306 tkr | 1 439 tkr | 1 092 tkr | 1 347 tkr | 1 174 tkr | 1 072 tkr | 640 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (11)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 278 tkr | 345 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 278 tkr | 345 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −345 tkr | −109 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 345 tkr | 109 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 300 tkr | 200 tkr |
| Forslag disposition | 409 tkr | 431 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 9 tkr | 131 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 400 tkr | 300 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 149 tkr | 312 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 750 | 52 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 136 tkr | 127 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Martélius Property Management ABHuvudarbetsställe
Bögatan 37 B Lgh 1201, 412 72 Göteborg
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559123-3530
Registreringsdatum
30 augusti 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.320 – Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.