Marväxt Snickeri AB
559390-1977Aktiebolagreg. 2022
Höör, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 820 tkr
Resultat efter fin. poster
414 tkr
Soliditet
76 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Grönalundsvägen 17, 243 32 Höör
Postadress
c/o Marek Trybulec, Grönalundsvägen 17, 243 32 Höör
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva verksamhet i byggbransch. Företag skall utföra tjänster som avser renovering av fastigheter och utveckling av grönytor. Bolagets specialitet koncentreras inom snickeri, målning, murning, golvläggning och övriga byggtjänster och anläggningsarbete.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | 2 640 tkr | 509 tkr | 429 tkr |
| 2024 | 2 498 tkr | 335 tkr | 691 tkr |
| 2025 | 2 820 tkr | 414 tkr | 1 019 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 75,9 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 14,7 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt 12,9 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 820 | 2 498 | 2 640 |
| Rörelseintäkter | 2 820 | 2 498 | 2 640 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 608 | 1 326 | 1 100 |
| Övriga externa kostnader | 256 | 309 | 455 |
| Personalkostnader | 507 | 484 | 512 |
| Av- och nedskrivningar | 28 | 45 | 64 |
| Rörelsekostnader | 2 399 | 2 164 | 2 131 |
| Rörelseresultat | 420 | 334 | 509 |
| Ränteintäkter och liknande | 9 | 1 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 0 | −0 |
| Finansiella poster | −6 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 414 | 335 | 509 |
| Resultat före skatt | 414 | 335 | 509 |
| Skatt på årets resultat | 87 | 70 | 105 |
| Årets resultat | 327 | 262 | 404 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 183 | 26 | 71 |
| Anläggningstillgångar | 183 | 26 | 71 |
| Kundfordringar | 90 | 45 | 7 |
| Kortfristiga fordringar | 114 | 131 | 22 |
| Kassa och bank | 1 045 | 886 | 703 |
| Omsättningstillgångar | 1 159 | 1 017 | 725 |
| Summa tillgångar | 1 342 | 1 043 | 796 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 666 | 404 | 0 |
| Fritt eget kapital | 994 | 666 | 404 |
| Eget kapital | 1 019 | 691 | 429 |
| Leverantörsskulder | 10 | 1 | 1 |
| Skatteskulder | 29 | 109 | 64 |
| Kortfristiga skulder | 323 | 352 | 367 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 342 | 1 043 | 796 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 75,9 % | 66,3 % | 53,9 % |
| Kassalikviditet | 358 % | 289 % | 198 % |
| Rörelsemarginal | 14,9 % | 13,4 % | 19,3 % |
| Vinstmarginal | 14,7 % | 13,4 % | 19,3 % |
| Omsättningstillväxt | 12,9 % | −5,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 32,1 % | 37,9 % | 94,2 % |
| Omsättning per anställd | 2 820 tkr | 2 498 tkr | 2 640 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 327 tkr | 262 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 327 tkr | 262 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −262 tkr | −404 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 262 tkr | 404 tkr |
| Forslag disposition | 994 tkr | 666 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 994 tkr | 666 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 2 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 183 tkr | 26 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 211 tkr | 135 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 28 tkr | 109 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 135 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 211 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 28 tkr | 45 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 109 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 24 tkr | 84 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 200 tkr | 202 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | −14 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 84 tkr | 41 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Marväxt Snickeri ABHuvudarbetsställe
Grönalundsvägen 17, 243 32 Höör
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559390-1977
Registreringsdatum
19 juli 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Höör, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.