MAS Redovisning AB
559413-3976Aktiebolagreg. 2022
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
1 618 tkr
Resultat efter fin. poster
104 tkr
Soliditet
15 %
Anställda
1.1
MAS Redovisning AB
MAS redovisning AB är en redovisning och konsultverksamhet för små och medelstora företag.
masredovisning.com
Adresser
Besöksadress
Sveavägen 66, 111 34 Stockholm
Postadress
Sveavägen 66, 111 34 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet inom bokföring och redovisning. Handel och förvaltning av värdepapper, fonder och andra finansiella produkter, för egen räkning. Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder och lokaler, bolaget skall även bedriva strategikonsultverksamhet inom marknadsföring och IT lösningar. Samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 0 tkr | 0 tkr | 0 tkr |
| 2023 | 78 tkr | 176 tkr | 128 tkr |
| 2024 | 1 618 tkr | 104 tkr | 109 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 14,5 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal 6,4 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt 1 984,2 % – branschmedian 1,5 %
Median för 15247 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 618 | 78 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | −106 | 191 | 0 |
| Rörelseintäkter | 1 512 | 269 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | 553 | 8 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 300 | 56 | 0 |
| Personalkostnader | 485 | 18 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 12 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 7 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 356 | 82 | 0 |
| Rörelseresultat | 156 | 187 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 52 | 11 | 0 |
| Finansiella poster | −52 | −11 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 104 | 176 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −46 | 0 |
| Resultat före skatt | 104 | 130 | 0 |
| Skatt på årets resultat | 24 | 27 | 0 |
| Årets resultat | 81 | 103 | 0 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 58 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 25 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 83 | – | – |
| Kundfordringar | 105 | 10 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 858 | 324 | 0 |
| Kassa och bank | 60 | 12 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 918 | 335 | 0 |
| Summa tillgångar | 1 001 | 335 | 0 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 0 |
| Balanserat resultat | 3 | 0 | – |
| Fritt eget kapital | 84 | 103 | 0 |
| Eget kapital | 109 | 128 | 0 |
| Obeskattade reserver | 46 | 46 | 0 |
| Långfristiga skulder | 170 | 90 | 0 |
| Leverantörsskulder | 484 | – | – |
| Skatteskulder | 50 | 27 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 676 | 71 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 001 | 335 | 0 |
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1.1 | 1 | 0 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 14,5 % | 49,1 % | – |
| Kassalikviditet | 136 % | 472 % | – |
| Rörelsemarginal | 9,7 % | 240,6 % | – |
| Vinstmarginal | 6,4 % | 226,7 % | – |
| Omsättningstillväxt | 1 984,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 74 % | 80,5 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 471 tkr | 78 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 25 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 81 tkr | 103 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 0 | 90 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 81 tkr | 103 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −103 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 103 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 100 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 109 tkr | 128 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 81 tkr | 103 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 100 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | −46 tkr |
| Forskott fran kunder | 890 | – |
| Forslag disposition | 84 tkr | 103 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 84 tkr | 103 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 615 tkr | 204 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 58 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 138 tkr | 110 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 141 tkr | 44 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 170 tkr | – |
| Periodiseringsfonder | 46 tkr | 46 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 19 dec. 2022 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
MAS Redovisning ABHuvudarbetsställe
Sveavägen 66, 111 34 Stockholm
Redovisning & ekonomi
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559413-3976
Registreringsdatum
19 december 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Redovisning & ekonomi
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 47.123 – Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment
- SNI 68.320 – Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag
Övriga registrerade namn
1 st
- MAS Accounting AB – företagsnamn på främmande språk, registrerat 1 november 2023
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.