Maskin & Montage Mech AB
556218-0546Aktiebolagreg. 1982
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
31 151 tkr
Resultat efter fin. poster
238 tkr
Soliditet
65 %
Anställda
24
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sturkögatan 12, 211 24 Malmö
Postadress
Sturkögatan 12, 211 24 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall utföra service, reparationer och montering av indrustri-, bygg-, och restaurangmaskiner, service och arbeten inom fastighetsbranschen, metallegoarbeten samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 16 462 tkr | 2 485 tkr | – |
| 2019 | 20 467 tkr | 2 521 tkr | – |
| 2020 | 23 447 tkr | 6 007 tkr | 5 424 tkr |
| 2021 | 25 503 tkr | 5 828 tkr | 3 622 tkr |
| 2022 | 31 871 tkr | 7 426 tkr | 5 391 tkr |
| 2023 | 37 973 tkr | 7 283 tkr | 7 800 tkr |
| 2024 | 34 747 tkr | 3 763 tkr | 8 918 tkr |
| 2025 | 31 151 tkr | 238 tkr | 8 930 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 65,2 % – branschmedian 53,2 %
Vinstmarginal 0,8 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −10,4 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37696 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 31 151 | 34 747 | 37 973 | 31 871 | 25 503 | 23 447 | 20 467 | 16 462 |
| Övriga rörelseintäkter | 601 | 343 | 185 | 371 | 303 | 606 | – | – |
| Rörelseintäkter | 31 751 | 35 091 | 38 158 | 32 242 | 25 806 | 24 053 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 7 942 | 5 081 | – | – |
| Handelsvaror | 8 182 | 11 251 | 12 057 | 8 430 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 6 756 | 6 063 | 5 554 | 4 611 | 3 204 | 4 505 | – | – |
| Personalkostnader | 16 787 | 14 148 | 13 244 | 11 411 | 8 568 | 8 224 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 255 | 356 | 378 | 326 | 235 | 221 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 27 | 26 | 16 | – | – |
| Rörelsekostnader | 31 980 | 31 818 | 31 233 | 24 805 | 19 975 | 18 046 | – | – |
| Rörelseresultat | −229 | 3 273 | 6 926 | 7 437 | 5 831 | 6 007 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 498 | 498 | 383 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 31 | 8 | 26 | 12 | 3 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 467 | 490 | 357 | −11 | −3 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 238 | 3 763 | 7 283 | 7 426 | 5 828 | 6 007 | 2 521 | 2 485 |
| Bokslutsdispositioner | −166 | −2 290 | −4 190 | −3 300 | −1 400 | −746 | – | – |
| Resultat före skatt | 72 | 1 473 | 3 093 | 4 126 | 4 428 | 5 261 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 60 | 354 | 683 | 857 | 930 | 1 140 | – | – |
| Årets resultat | 12 | 1 118 | 2 409 | 3 269 | 3 497 | 4 121 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 552 | 546 | 417 | 451 | 677 | 731 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 75 | 75 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 552 | 546 | 417 | 526 | 752 | 731 | – | – |
| Varulager | 290 | 359 | 557 | 532 | 529 | 780 | – | – |
| Kundfordringar | 3 924 | 5 626 | 3 905 | 4 406 | 2 907 | 2 353 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 17 372 | 17 456 | 12 417 | 7 595 | 4 731 | 2 645 | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 1 335 | 4 621 | 5 411 | 5 297 | 6 814 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 17 662 | 19 150 | 17 596 | 13 538 | 10 557 | 10 239 | – | – |
| Summa tillgångar | 18 214 | 19 696 | 18 012 | 14 064 | 11 309 | 10 970 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 8 798 | 7 680 | 5 271 | 2 002 | 4 | 1 183 | – | – |
| Fritt eget kapital | 8 810 | 8 798 | 7 680 | 5 271 | 3 502 | 5 304 | – | – |
| Eget kapital | 8 930 | 8 918 | 7 800 | 5 391 | 3 622 | 5 424 | – | – |
| Obeskattade reserver | 3 700 | 5 734 | 5 844 | 5 254 | 3 954 | 2 554 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 697 | 2 238 | 1 984 | 954 | 691 | 508 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 1 147 | 864 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 5 584 | 5 044 | 4 368 | 3 419 | 3 733 | 2 992 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 18 214 | 19 696 | 18 012 | 14 064 | 11 309 | 10 970 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 24 | 21 | 20 | 18 | 13 | 12 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | 1 500 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 65,2 % | 68,4 % | 69,1 % | 68 % | 59,8 % | 67,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 311 % | 373 % | 390 % | 380 % | 269 % | 316 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −0,7 % | 9,4 % | 18,2 % | 23,3 % | 22,9 % | 25,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | 0,8 % | 10,8 % | 19,2 % | 23,3 % | 22,9 % | 25,6 % | 12,3 % | 15,1 % |
| Omsättningstillväxt | −10,4 % | −8,5 % | 19,2 % | 25 % | 8,8 % | 14,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,1 % | 12,5 % | 30,9 % | 60,6 % | 96,6 % | 76 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 298 tkr | 1 655 tkr | 1 899 tkr | 1 771 tkr | 1 962 tkr | 1 954 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 12 tkr | 1 118 tkr |
| Checkrakningskredit kortfristig | 893 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 12 tkr | 1 118 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 118 tkr | −2 409 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 118 tkr | 2 409 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 8 930 tkr | 8 918 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 12 tkr | 1 118 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 2 034 tkr | 110 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 9 465 tkr | 9 403 tkr |
| Forslag disposition | 8 810 tkr | 8 798 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 8 810 tkr | 8 798 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 1 339 tkr | 1 078 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 552 tkr | 546 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 3 222 tkr | 2 962 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 2 671 tkr | 2 415 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 182 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 260 tkr | 287 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 255 tkr | 356 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 0 | 381 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 290 tkr | 359 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 2 200 tkr | 2 400 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 643 tkr | 1 349 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 285 tkr | 238 tkr |
| Periodiseringsfonder | 3 700 tkr | 5 734 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Stallda sakerheter | 2 000 tkr | 2 000 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 2 000 tkr | 2 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 2 708 tkr | 2 568 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Maskin & Montage Mech ABHuvudarbetsställe
Sturkögatan 12, 211 24 Malmö
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556218-0546
Registreringsdatum
4 juni 1982
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.110 – Rivning av hus och byggnader
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.