Maskinförarakademin Norra AB
559343-3906Aktiebolagreg. 2021
Umeå, Västerbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
201 tkr
Resultat efter fin. poster
36 tkr
Soliditet
73 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Snickargatan 21, 903 60 Umeå
Postadress
c/o Christian Henden, Snickargatan 21, 903 60 Umeå
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolaget är att utbilda personal inom olika maskintyper, främst truckar mobila arbetsplattformar och traverser, samt övriga arbetsmiljöutbildningar och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | – | – | – |
| 2022 | 976 tkr | 394 tkr | 260 tkr |
| 2023 | 738 tkr | 228 tkr | 441 tkr |
| 2024 | 870 tkr | 228 tkr | 210 tkr |
| 2025 | 201 tkr | 36 tkr | 261 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 73 % – branschmedian 65,7 %
Vinstmarginal 17,9 % – branschmedian 7,6 %
Omsättningstillväxt −76,9 % – branschmedian −0,2 %
Median för 9002 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 201 | 870 | 738 | 976 | – |
| Rörelseintäkter | 201 | 870 | 738 | 976 | – |
| Övriga externa kostnader | 133 | 155 | 105 | 84 | – |
| Personalkostnader | 33 | 493 | 418 | 498 | – |
| Rörelsekostnader | 166 | 648 | 523 | 582 | – |
| Rörelseresultat | 35 | 222 | 215 | 394 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 6 | 13 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | 0 | 6 | 13 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 36 | 228 | 228 | 394 | – |
| Bokslutsdispositioner | 156 | −58 | 0 | −99 | – |
| Resultat före skatt | 192 | 170 | 228 | 295 | – |
| Skatt på årets resultat | 41 | 36 | 47 | 61 | – |
| Årets resultat | 151 | 135 | 181 | 235 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 0 | 9 | 89 | 78 | – |
| Kortfristiga fordringar | 48 | 73 | 102 | 78 | – |
| Kassa och bank | 311 | 552 | 706 | 540 | – |
| Omsättningstillgångar | 358 | 625 | 809 | 617 | – |
| Summa tillgångar | 358 | 625 | 809 | 617 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 85 | 51 | 235 | – | – |
| Fritt eget kapital | 236 | 185 | 416 | 235 | – |
| Eget kapital | 261 | 210 | 441 | 260 | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 156 | 99 | 99 | – |
| Leverantörsskulder | 5 | 0 | 22 | – | – |
| Skatteskulder | 63 | 55 | 46 | 15 | – |
| Kortfristiga skulder | 97 | 259 | 269 | 259 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 358 | 625 | 809 | 617 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 150 | – | 365 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 73 % | 53,4 % | 64,2 % | 54,7 % | – |
| Kassalikviditet | 370 % | 242 % | 300 % | 238 % | – |
| Rörelsemarginal | 17,6 % | 25,5 % | 29,2 % | 40,4 % | – |
| Vinstmarginal | 17,9 % | 26,2 % | 30,9 % | 40,4 % | – |
| Omsättningstillväxt | −76,9 % | 17,9 % | −24,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 57,8 % | 64 % | 41,1 % | 90,4 % | – |
| Omsättning per anställd | 201 tkr | 870 tkr | 738 tkr | 976 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 151 tkr | 135 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 151 tkr | 135 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −135 tkr | −181 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 135 tkr | 181 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 100 tkr | 365 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 261 tkr | 210 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 151 tkr | 135 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 100 tkr | 365 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 156 tkr | −58 tkr |
| Forslag disposition | 236 tkr | 185 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 86 tkr | 185 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 27 tkr | 30 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 20 tkr | 34 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 29 tkr | 204 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 156 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 69 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 28 okt. 2021 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Maskinförarakademin Norra ABHuvudarbetsställe
Snickargatan 21, 903 60 Umeå
Utbildning
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559343-3906
Registreringsdatum
28 oktober 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Umeå, Västerbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Utbildning
- SNI 85.324 – Yrkesförarutbildning m.m.
- SNI 85.594 – Personalutbildning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.