Maskintjänst Dag & Natt AB
556638-9788Aktiebolagreg. 2003
Umeå, Västerbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
12 814 tkr
Resultat efter fin. poster
974 tkr
Soliditet
66 %
Anställda
4
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Vallmovägen 53, 903 52 Umeå
Postadress
Vallmovägen 53, 903 52 Umeå
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva grävmaskin- och traktorentreprenad, skoteruthyrning samt fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 6 702 tkr | 1 960 tkr | – |
| 2020 | 8 001 tkr | 2 167 tkr | – |
| 2021 | 8 464 tkr | 1 909 tkr | 5 625 tkr |
| 2022 | 10 297 tkr | 2 544 tkr | 7 634 tkr |
| 2023 | 13 870 tkr | 4 042 tkr | 9 337 tkr |
| 2024 | 12 879 tkr | 3 343 tkr | 11 766 tkr |
| 2025 | 12 814 tkr | 974 tkr | 11 203 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 65,9 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 7,6 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −0,5 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 12 814 | 12 879 | 13 870 | 10 297 | 8 464 | 8 001 | 6 702 |
| Övriga rörelseintäkter | 235 | 1 093 | 148 | 220 | 356 | – | – |
| Rörelseintäkter | 13 050 | 13 972 | 14 018 | 10 517 | 8 820 | – | – |
| Handelsvaror | 1 984 | 2 361 | 2 795 | 2 481 | 2 067 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 207 | 1 096 | 924 | 841 | 778 | – | – |
| Personalkostnader | 3 055 | 3 034 | 2 352 | 1 979 | 1 796 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 4 040 | 3 940 | 3 592 | 2 520 | 2 025 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 116 | – | – |
| Rörelsekostnader | 10 286 | 10 430 | 9 662 | 7 821 | 6 781 | – | – |
| Rörelseresultat | 2 764 | 3 542 | 4 356 | 2 697 | 2 039 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 56 | 152 | 3 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 299 | 377 | 317 | 153 | 143 | – | – |
| Finansiella poster | −1 790 | −198 | −314 | −153 | −131 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 974 | 3 343 | 4 042 | 2 544 | 1 909 | 2 167 | 1 960 |
| Bokslutsdispositioner | 627 | 352 | −2 013 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 1 601 | 3 695 | 2 028 | 2 544 | 1 909 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 664 | 765 | 326 | 534 | 413 | – | – |
| Årets resultat | 937 | 2 929 | 1 703 | 2 009 | 1 496 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 12 731 | 12 155 | 14 988 | 14 068 | 11 455 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 208 | 139 | 112 | 112 | 112 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 15 940 | 12 294 | 15 100 | 14 180 | 11 567 | – | – |
| Kundfordringar | 829 | 1 058 | 925 | 830 | 591 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 148 | 1 500 | 1 499 | 1 739 | 1 221 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 3 | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 6 274 | 11 340 | 6 895 | 6 298 | 5 905 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 7 425 | 12 840 | 8 394 | 8 038 | 7 126 | – | – |
| Summa tillgångar | 23 364 | 25 134 | 23 494 | 22 218 | 18 693 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 10 146 | 8 717 | 7 514 | 5 505 | 4 009 | – | – |
| Fritt eget kapital | 11 083 | 11 646 | 9 217 | 7 514 | 5 505 | – | – |
| Eget kapital | 11 203 | 11 766 | 9 337 | 7 634 | 5 625 | – | – |
| Obeskattade reserver | 5 279 | 5 906 | 6 257 | 4 244 | 4 244 | – | – |
| Långfristiga skulder | 3 979 | 4 011 | 4 859 | 6 971 | 6 261 | – | – |
| Leverantörsskulder | 247 | 279 | 760 | 551 | 49 | – | – |
| Skatteskulder | 340 | 239 | 0 | 146 | 329 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 903 | 3 451 | 3 041 | 3 369 | 2 564 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 23 364 | 25 134 | 23 494 | 22 218 | 18 693 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 4 | 4 | 3 | 3 | 3 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 1 000 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 65,9 % | 65,5 % | 60,9 % | 49,5 % | 48,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 256 % | 372 % | 276 % | 239 % | 278 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 21,6 % | 27,5 % | 31,4 % | 26,2 % | 24,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 7,6 % | 26 % | 29,1 % | 24,7 % | 22,6 % | 27,1 % | 29,3 % |
| Omsättningstillväxt | −0,5 % | −7,1 % | 34,7 % | 21,7 % | 5,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 8,4 % | 24,9 % | 18,2 % | 26,3 % | 26,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 3 204 tkr | 3 220 tkr | 4 623 tkr | 3 432 tkr | 2 821 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (51)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 5 279 tkr | 5 526 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 139 tkr | 139 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 139 tkr | 139 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 0 | 27 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | 0 | 0 |
| Andra langfristiga fordringar | 3 069 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 4 616 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 4 616 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 1 547 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 1 547 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 937 tkr | 2 929 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 937 tkr | 2 929 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 929 tkr | −1 703 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 929 tkr | 1 703 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 500 tkr | 500 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 11 203 tkr | 11 766 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 937 tkr | 2 929 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 1 500 tkr | 500 tkr |
| Forandring overavskrivningar | 247 tkr | 22 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 380 tkr | 330 tkr |
| Forslag disposition | 11 083 tkr | 11 646 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 11 083 tkr | 10 646 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 247 tkr | 349 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 3 311 tkr | 2 724 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 6 869 tkr | 5 320 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 3 558 tkr | 2 597 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 193 tkr | 26 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 1 742 tkr | 296 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 1 042 tkr | 932 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 80 tkr | 13 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 454 tkr | 174 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 9 420 tkr | 9 431 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 24 471 tkr | 21 484 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 15 051 tkr | 12 053 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 2 075 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 2 987 tkr | 1 210 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 2 998 tkr | 3 008 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 0 | 1 689 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 1 547 tkr | −27 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 71 tkr | 93 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 3 tkr | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 155 tkr | 946 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 1 678 tkr | 1 542 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 3 979 tkr | 4 011 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 380 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Stallda sakerheter | 7 126 tkr | 7 203 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 100 tkr | 100 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 7 026 tkr | 7 103 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 483 tkr | 446 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Maskintjänst Dag & Natt ABHuvudarbetsställe
Vallmovägen 53, 903 52 Umeå
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556638-9788
Registreringsdatum
22 januari 2003
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Umeå, Västerbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.991 – Uthyrning av bygg- och anläggningsmaskiner med förare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.