swereg

Masouds Städservice i Oskarshamn AB

559320-5361Aktiebolagreg. 2021

Städ & fastighetsservice
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Oskarshamn, Kalmar län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

3 143 tkr

+14 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

178 tkr

−62 % mot föregående år

Soliditet

41 %

−0,9 p.e. mot föregående år

Anställda

5

+67 % mot föregående år
Hemsida✓ HTTPS✓ Mobilanpassad

Masoudsstäd.se – Skinande Rent Masouds Städservice AB

xn--masoudsstd-y5a.se

Adresser

Besöksadress

Borgmästaregatan 4, 572 32 Oskarshamn

Postadress

Borgmästaregatan 4, 572 32 Oskarshamn

Verksamhetsbeskrivning

Städning, flyttstädning, fönsterputs, småreparationer i bostäder och därmed förenlig verksamhet

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2021560 tkr249 tkr174 tkr
20221 371 tkr248 tkr320 tkr
20232 008 tkr385 tkr471 tkr
20242 767 tkr467 tkr638 tkr
20253 143 tkr178 tkr569 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 40,6 % – branschmedian 51,7 %

Vinstmarginal 5,7 % – branschmedian 6,4 %

Omsättningstillväxt 13,6 % – branschmedian 3,8 %

Median för 7553 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Nettoomsättning3 1432 7672 0081 371560
Övriga rörelseintäkter214423324108–
Rörelseintäkter3 3563 1902 3321 479560
Råvaror och förnödenheter3569140151
Övriga externa kostnader492461666306142
Personalkostnader2 4622 0191 040862159
Av- och nedskrivningar16113454388
Övriga rörelsekostnader01423––
Rörelsekostnader3 1492 6971 9241 220310
Rörelseresultat207493408259251
Ränteintäkter och liknande1000–
Räntekostnader och liknande292623101
Finansiella poster−29−26−22−10−1
Resultat efter finansiella poster178467385248249
Bokslutsdispositioner–––0−62
Resultat före skatt178467385248187
Skatt på årets resultat43100845239
Årets resultat135367302196149

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Materiella anläggningstillgångar50466459931186
Anläggningstillgångar50466459931186
Kundfordringar345279305207136
Kortfristiga fordringar401364406301161
Kassa och bank618627232160122
Omsättningstillgångar1 018991638461283
Summa tillgångar1 5221 6551 237772369
Aktiekapital2525252525
Bundet eget kapital2525252525
Balanserat resultat409246145990
Fritt eget kapital544613446295149
Eget kapital569638471320174
Obeskattade reserver6262626262
Långfristiga skulder042––
Leverantörsskulder3263147–
Skatteskulder1072021419139
Kortfristiga skulder891951702390134
Summa eget kapital och skulder1 5221 6551 237772369

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post20252024202320222021
Medelantal anställda53321
Föreslagen utdelning (tkr)15020420015050

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal20252024202320222021
Soliditet40,6 %41,5 %42,1 %47,8 %60,3 %
Kassalikviditet114 %104 %91 %118 %212 %
Rörelsemarginal6,6 %17,8 %20,3 %18,9 %44,7 %
Vinstmarginal5,7 %16,9 %19,2 %18,1 %44,5 %
Omsättningstillväxt13,6 %37,8 %46,4 %144,7 %–
Avkastning på eget kapital23,7 %57,5 %64 %61,3 %85,6 %
Omsättning per anställd629 tkr922 tkr669 tkr685 tkr560 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (23)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital135 tkr367 tkr
Checkrakningskredit langfristig04 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat135 tkr367 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−367 tkr−302 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning367 tkr302 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning204 tkr200 tkr
Forskott fran kunder13 tkr0
Forslag disposition544 tkr613 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning394 tkr409 tkr
Forslag disposition utdelning annan utdelning150 tkr204 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter35 tkr49 tkr
Inventarier verktyg installationer504 tkr664 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden803 tkr803 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar299 tkr139 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar–134 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop–268 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar161 tkr134 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar–65 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga21 tkr36 tkr
Ovriga kortfristiga skulder273 tkr177 tkr
Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut295 tkr426 tkr
Periodiseringsfonder62 tkr62 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter170 tkr84 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 2 juni 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Masouds Städservice i Oskarshamn ABHuvudarbetsställe

    Borgmästaregatan 4, 572 32 Oskarshamn

    Städ & fastighetsservice

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559320-5361

Registreringsdatum

2 juni 2021

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Oskarshamn, Kalmar län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Städ & fastighetsservice

  • SNI 81.210 – Lokalvård
  • SNI 49.420 – Flyttjänster

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler