Mass Disruption AB
556969-0190Aktiebolagreg. 2014
Lidingö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 245 tkr
Resultat efter fin. poster
267 tkr
Soliditet
74 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Högsätravägen 27, 181 58 Lidingö
Postadress
c/o Martin Samami, Högsätravägen 27, 181 58 Lidingö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom IT-branschen, äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 513 tkr | 329 tkr | – |
| 2017 | 556 tkr | 233 tkr | – |
| 2018 | 941 tkr | 270 tkr | 675 tkr |
| 2019 | 629 tkr | −66 tkr | 465 tkr |
| 2020 | 484 tkr | 177 tkr | 565 tkr |
| 2021 | 572 tkr | 1 739 tkr | 2 327 tkr |
| 2022 | 1 283 tkr | −227 tkr | 2 005 tkr |
| 2023 | 2 133 tkr | 114 tkr | 1 474 tkr |
| 2024 | 2 023 tkr | 663 tkr | 874 tkr |
| 2025 | 1 245 tkr | 267 tkr | 808 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 73,7 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 21,5 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −38,5 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 245 | 2 023 | 2 133 | 1 283 | 572 | 484 | 629 | 941 | 556 | 513 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 34 | 24 | 0 | 105 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 245 | 2 058 | 2 157 | 1 283 | 677 | 484 | 629 | 941 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 137 | 57 | 9 | 15 | 10 | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | – | 6 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 145 | 715 | 922 | 610 | 218 | 137 | 89 | 217 | – | – |
| Personalkostnader | 586 | 549 | 1 016 | 971 | 487 | 167 | 202 | 467 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 21 | 54 | 13 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 890 | 1 376 | 1 959 | 1 597 | 715 | 304 | 296 | 684 | – | – |
| Rörelseresultat | 355 | 682 | 198 | −314 | −38 | 180 | 333 | 258 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 6 | 13 | 2 | 2 | 0 | 2 | 7 | 15 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | −0 | 1 | 0 | 1 | 5 | 1 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | −89 | −19 | −85 | 87 | 1 777 | −3 | −399 | 12 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 267 | 663 | 114 | −227 | 1 739 | 177 | −66 | 270 | 233 | 329 |
| Bokslutsdispositioner | −120 | – | 0 | 255 | 25 | −45 | −85 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 147 | 663 | 114 | 28 | 1 764 | 132 | −151 | 270 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 83 | 151 | 45 | 0 | 2 | 31 | 59 | 66 | – | – |
| Årets resultat | 64 | 512 | 69 | 28 | 1 762 | 100 | −210 | 204 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 413 | 422 | 406 | 492 | 127 | 388 | 50 | 518 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 413 | 422 | 406 | 492 | 127 | 388 | 50 | 518 | – | – |
| Kundfordringar | 228 | 0 | 0 | 529 | 477 | 413 | 482 | 243 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 589 | 435 | 227 | 690 | 680 | 513 | 532 | 547 | – | – |
| Kassa och bank | 224 | 242 | 894 | 860 | 1 917 | 126 | 263 | 53 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 813 | 677 | 1 120 | 1 550 | 2 597 | 639 | 795 | 600 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 226 | 1 099 | 1 527 | 2 042 | 2 724 | 1 028 | 845 | 1 118 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 694 | 312 | 1 355 | 1 927 | 515 | 415 | 625 | 421 | – | – |
| Fritt eget kapital | 758 | 824 | 1 424 | 1 955 | 2 277 | 515 | 415 | 625 | – | – |
| Eget kapital | 808 | 874 | 1 474 | 2 005 | 2 327 | 565 | 465 | 675 | – | – |
| Obeskattade reserver | 120 | – | – | 0 | 255 | 280 | 235 | 150 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 7 | 0 | 7 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 161 | 85 | – | – | 0 | 14 | 30 | 55 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 298 | 225 | 53 | 37 | 142 | 183 | 145 | 293 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 226 | 1 099 | 1 527 | 2 042 | 2 724 | 1 028 | 845 | 1 118 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 700 | 600 | 350 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 73,7 % | 79,5 % | 96,5 % | 98,2 % | 92,8 % | 76,6 % | 77,1 % | 71 % | – | – |
| Kassalikviditet | 272 % | 301 % | 2 114 % | 4 139 % | 1 824 % | 350 % | 547 % | 205 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 28,5 % | 33,7 % | 9,3 % | −24,5 % | −6,6 % | 37,2 % | 52,9 % | 27,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 21,5 % | 32,8 % | 5,3 % | −17,7 % | 304 % | 36,6 % | −10,5 % | 28,7 % | 41,9 % | 64,1 % |
| Omsättningstillväxt | −38,5 % | −5,2 % | 66,3 % | 124,3 % | 18,2 % | −23,1 % | −33,2 % | 69,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 7,9 % | 58,6 % | 4,7 % | 1,4 % | 75,7 % | 17,7 % | −45,2 % | 30,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 245 tkr | 1 012 tkr | 1 067 tkr | 1 283 tkr | 572 tkr | 484 tkr | 629 tkr | 941 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Agarintressen ovriga foretag | 383 tkr | 233 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag anskaffningsvarden | 383 tkr | – |
| Agarintressen ovriga foretag anskaffningsvarden inkop | 150 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 30 tkr | 189 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 125 tkr | 750 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 64 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 30 tkr | 73 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 64 tkr | 512 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 64 tkr | 512 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −512 tkr | −69 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 512 tkr | 69 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 130 tkr | 1 112 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 808 tkr | 874 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 64 tkr | 512 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 130 tkr | 1 112 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −120 tkr | – |
| Forslag disposition | 758 tkr | 824 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 758 tkr | 824 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 94 tkr | 32 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 361 tkr | 435 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 131 tkr | 137 tkr |
| Periodiseringsfonder | 120 tkr | – |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 6 tkr | 4 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 juli 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 juli 2018 – 30 juni 2019 · Inlämnad –
Mass Disruption ABHuvudarbetsställe
Högsätravägen 27, 181 58 Lidingö
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556969-0190
Registreringsdatum
16 april 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Lidingö, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.