Massivverk montage AB
559259-4062Aktiebolagreg. 2020
Saltsjöbaden, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
18 172 tkr
Resultat efter fin. poster
154 tkr
Soliditet
20 %
Anställda
5
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Erstasvängen 13, 133 37 Saltsjöbaden
Postadress
c/o Kärolin-Lii Kaljula, Erstasvängen 13, 133 37 Saltsjöbaden
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva byggnadsverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 289 tkr | 70 tkr | 80 tkr |
| 2021 | 3 320 tkr | 172 tkr | 217 tkr |
| 2022 | 11 843 tkr | 415 tkr | 462 tkr |
| 2023 | 9 855 tkr | 148 tkr | 656 tkr |
| 2024 | 14 536 tkr | 192 tkr | 781 tkr |
| 2025 | 18 172 tkr | 154 tkr | 891 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 19,6 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 0,9 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt 25 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 18 172 | 14 536 | 9 855 | 11 843 | 3 320 | 289 |
| Övriga rörelseintäkter | 15 | 311 | 2 | 3 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 18 187 | 14 846 | 9 857 | 11 846 | 3 320 | 289 |
| Råvaror och förnödenheter | 13 030 | 8 984 | 4 313 | 6 590 | 1 313 | 30 |
| Övriga externa kostnader | 2 780 | 2 393 | 2 254 | 1 705 | 232 | 103 |
| Personalkostnader | 1 769 | 2 932 | 2 977 | 2 918 | 1 586 | 84 |
| Av- och nedskrivningar | 299 | 205 | 93 | 154 | 11 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | 43 | 59 | 49 | 62 | 6 | 1 |
| Rörelsekostnader | 17 920 | 14 574 | 9 686 | 11 429 | 3 148 | 219 |
| Rörelseresultat | 267 | 272 | 172 | 417 | 172 | 70 |
| Ränteintäkter och liknande | −0 | 12 | 10 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 113 | 92 | 34 | 4 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | −113 | −80 | −24 | −2 | −0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 154 | 192 | 148 | 415 | 172 | 70 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 105 | −105 | – | – |
| Resultat före skatt | 154 | 192 | 253 | 310 | 172 | 70 |
| Skatt på årets resultat | 44 | 67 | 59 | 65 | 35 | 15 |
| Årets resultat | 110 | 125 | 194 | 245 | 137 | 55 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 646 | 945 | 910 | 904 | 87 | 0 |
| Anläggningstillgångar | 646 | 945 | 910 | 904 | 87 | 0 |
| Varulager | 0 | 624 | 0 | – | – | – |
| Kundfordringar | 753 | 525 | 489 | 14 | 0 | 160 |
| Kortfristiga fordringar | 3 092 | 2 694 | 1 393 | 643 | 244 | 194 |
| Kassa och bank | 818 | 6 | 366 | 1 343 | 462 | 52 |
| Omsättningstillgångar | 3 910 | 3 324 | 1 758 | 1 986 | 706 | 246 |
| Summa tillgångar | 4 556 | 4 269 | 2 668 | 2 889 | 793 | 246 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 756 | 631 | 437 | 192 | 55 | 0 |
| Fritt eget kapital | 866 | 756 | 631 | 437 | 192 | 55 |
| Eget kapital | 891 | 781 | 656 | 462 | 217 | 80 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 0 | 105 | – | – |
| Långfristiga skulder | 78 | 18 | 0 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 002 | 1 288 | 1 051 | 1 497 | 397 | 114 |
| Skatteskulder | – | 0 | 1 | 83 | 45 | 13 |
| Kortfristiga skulder | 3 587 | 3 469 | 2 012 | 2 322 | 576 | 166 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 556 | 4 269 | 2 668 | 2 889 | 793 | 246 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 5 | 8 | 8 | 7 | 5 | 3 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 0 | 0 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 19,6 % | 18,3 % | 24,6 % | 18,9 % | 27,4 % | 32,6 % |
| Kassalikviditet | 109 % | 78 % | 87 % | 86 % | 123 % | 148 % |
| Rörelsemarginal | 1,5 % | 1,9 % | 1,7 % | 3,5 % | 5,2 % | 24,3 % |
| Vinstmarginal | 0,9 % | 1,3 % | 1,5 % | 3,5 % | 5,2 % | 24,2 % |
| Omsättningstillväxt | 25 % | 47,5 % | −16,8 % | 256,7 % | 1 048,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 12,4 % | 16 % | 29,6 % | 53 % | 63 % | 68,8 % |
| Omsättning per anställd | 3 634 tkr | 1 817 tkr | 1 232 tkr | 1 692 tkr | 664 tkr | 96 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (33)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 110 tkr | 125 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 0 | 18 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 110 tkr | 125 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −125 tkr | −194 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 125 tkr | 194 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 891 tkr | 781 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 110 tkr | 125 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forskott till leverantorer | 0 | 624 tkr |
| Forslag disposition | 866 tkr | 756 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 866 tkr | 756 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 1 403 tkr | 1 432 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 80 tkr | 207 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 167 tkr | 240 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 87 tkr | 33 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 73 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 240 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 54 tkr | 33 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 566 tkr | 738 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 1 168 tkr | 1 168 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 602 tkr | 430 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 172 tkr | 172 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 937 tkr | 737 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 2 329 tkr | 2 121 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 188 tkr | – |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 78 tkr | – |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
| Stallda sakerheter | 775 tkr | 400 tkr |
| Stallda sakerheter andra stallda sakerheter | 0 | 0 |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 775 tkr | 400 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 68 tkr | 60 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Massivverk montage ABHuvudarbetsställe
Erstasvängen 13, 133 37 Saltsjöbaden
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559259-4062
Registreringsdatum
12 juni 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Nacka, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.