swereg

Matakademin i Stockholm AB

556717-3637Aktiebolagreg. 2006

Restaurang & café
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Stockholm, Stockholms län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

28 tkr

+180 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

3 983 tkr

+1 % mot föregående år

Soliditet

87 %

+0,3 p.e. mot föregående år

Anställda

0

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Drottning Kristinas Väg 20, 114 28 Stockholm

Postadress

Drottning Kristinas Väg 20, 114 28 Stockholm

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva restaurang- och cateringverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
201915 881 tkr2 691 tkr–
20206 207 tkr564 tkr–
20217 176 tkr2 333 tkr5 068 tkr
202213 549 tkr7 621 tkr11 733 tkr
20230 tkr8 tkr6 738 tkr
202410 tkr3 931 tkr6 669 tkr
202528 tkr3 983 tkr7 054 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 87,1 % – branschmedian 42,7 %

Vinstmarginal 14 225 % – branschmedian 2,9 %

Omsättningstillväxt 180 % – branschmedian 2,2 %

Median för 15167 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020*2019*
Nettoomsättning2810013 5497 1766 20715 881
Övriga rörelseintäkter–040524879––
Rörelseintäkter28104014 0728 055––
Handelsvaror–0−583 1721 558––
Övriga externa kostnader5383911 423836––
Personalkostnader1−3624 8053 340––
Av- och nedskrivningar–––526––
Rörelsekostnader5480949 4525 739––
Rörelseresultat−26−70−544 6212 316––
Resultat från andelar i koncernföretag4 0004 00003 0000––
Ränteintäkter och liknande976800––
Räntekostnader och liknande06600––
Finansiella poster4 0094 001623 000−0––
Resultat efter finansiella poster3 9833 93187 6212 3335642 691
Bokslutsdispositioner504––––––
Resultat före skatt4 4873 93187 6212 316––
Skatt på årets resultat10303956480––
Årets resultat4 3853 93156 6641 836––

* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020*2019*
Materiella anläggningstillgångar0004915––
Finansiella anläggningstillgångar6 1766 1766 1766 1766 176––
Anläggningstillgångar6 1766 1766 1766 6676 181––
Varulager–––2736––
Kundfordringar–––1 9111 660––
Kortfristiga fordringar1 6221 7192 6592 4331 950––
Kassa och bank5955436154 7946 017––
Omsättningstillgångar2 2172 2623 2757 2548 004––
Summa tillgångar8 3938 4389 45013 92014 185––
Aktiekapital100100100100100––
Bundet eget kapital100100100100100––
Balanserat resultat2 5692 6386 6334 9683 132––
Fritt eget kapital6 9546 5696 63811 6334 968––
Eget kapital7 0546 6696 73811 7335 068––
Obeskattade reserver323827827827827––
Avsättningar156156156156194––
Långfristiga skulder7367367367366 415––
Leverantörsskulder–––183263––
Skatteskulder7409441 487649––
Kortfristiga skulder124509944691 680––
Summa eget kapital och skulder8 3938 4389 45013 92014 185––

* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023202220212020*2019*
Medelantal anställda00075––
Föreslagen utdelning (tkr)5 0004 000–5 000–––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022202120202019
Soliditet87,1 %86,8 %78,3 %89 %40,4 %––
Kassalikviditet1 781 %4 524 %330 %1 541 %474 %––
Rörelsemarginal−93 %−699,2 %–34,1 %32,3 %––
Vinstmarginal14 225 %39 310 %–56,3 %32,5 %9,1 %16,9 %
Omsättningstillväxt180 %–−100 %88,8 %15,6 %−60,9 %–
Avkastning på eget kapital62,2 %59 %0,1 %56,8 %36,2 %––
Omsättning per anställd–––1 936 tkr1 435 tkr––
Övriga poster i årsredovisningen (23)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andelar koncernforetag6 000 tkr6 000 tkr
Andra langfristiga fordringar176 tkr176 tkr
Arets resultat eget kapital4 385 tkr3 931 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat4 385 tkr3 931 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−3 931 tkr−5 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning3 931 tkr5 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning4 000 tkr4 000 tkr
Forandring eget kapital totalt7 054 tkr6 669 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat4 385 tkr3 931 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning4 000 tkr4 000 tkr
Forandring periodiseringsfond504 tkr–
Fordringar koncernforetag kortfristiga1 580 tkr1 580 tkr
Forslag disposition6 954 tkr6 569 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning1 954 tkr2 569 tkr
Inventarier verktyg installationer00
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden75 tkr75 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar75 tkr75 tkr
Ovriga avsattningar pensioner liknande forpliktelser156 tkr156 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga42 tkr139 tkr
Ovriga langfristiga skulder736 tkr736 tkr
Periodiseringsfonder323 tkr827 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter50 tkr50 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Matakademin i Stockholm ABHuvudarbetsställe

    Drottning Kristinas Väg 20, 114 28 Stockholm

    Restaurang & café

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

556717-3637

Registreringsdatum

11 december 2006

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Stockholm, Stockholms län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

100 000 kr

SNI-koder

Restaurang & café

  • SNI 56.110 – Restaurangverksamhet

Övriga registrerade namn

1 st

  • Muhren Stockholm inflight catering – särskilt företagsnamn, registrerat 18 april 2016. För den del av verksamheten som avser flygcatering.

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler