Matmarknaden Södermalm AB
559127-9178Aktiebolagreg. 2017
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
303 563 tkr
Resultat efter fin. poster
7 211 tkr
Soliditet
17 %
Anställda
56
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Magnus Ladulåsgatan 42, 118 27 Stockholm
Postadress
Magnus Ladulåsgatan 42, 118 27 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att bedriva detaljhandelsrörelse med dagligvaror inom ICA-verksamheten i Sverige och annan därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | 265 845 tkr | 8 502 tkr | 100 tkr |
| 2024 | 286 669 tkr | 5 731 tkr | 4 545 tkr |
| 2025 | 303 563 tkr | 7 211 tkr | 6 594 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 17 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 2,4 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt 5,9 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27700 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 303 563 | 286 669 | 265 845 |
| Rörelseintäkter | 46 650 | 44 131 | 42 222 |
| Rörelseresultat | 7 727 | 6 489 | 9 486 |
| Räntekostnader och liknande | 536 | 860 | 1 048 |
| Finansiella poster | −516 | −759 | −984 |
| Resultat efter finansiella poster | 7 211 | 5 731 | 8 502 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | −8 473 |
| Resultat före skatt | 7 211 | 5 731 | 29 |
| Skatt på årets resultat | 1 452 | 1 286 | 29 |
| Årets resultat | 5 759 | 4 445 | 0 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 16 359 | 17 592 | 20 244 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 10 | 13 | 13 |
| Anläggningstillgångar | 16 369 | 17 605 | 20 257 |
| Varulager | 7 096 | 7 168 | 6 485 |
| Kundfordringar | 1 234 | 713 | 646 |
| Kortfristiga fordringar | 10 494 | 8 724 | 8 654 |
| Kassa och bank | 4 902 | 5 105 | 3 451 |
| Omsättningstillgångar | 22 492 | 20 997 | 18 589 |
| Summa tillgångar | 38 861 | 38 602 | 38 846 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 734 | – | – |
| Fritt eget kapital | 6 494 | 4 445 | 0 |
| Eget kapital | 6 594 | 4 545 | 100 |
| Långfristiga skulder | 6 750 | 10 150 | 11 928 |
| Leverantörsskulder | 11 061 | 9 660 | 4 470 |
| Skatteskulder | 2 297 | 1 311 | 259 |
| Kortfristiga skulder | 25 518 | 23 907 | 26 818 |
| Summa eget kapital och skulder | 38 861 | 38 602 | 38 846 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 56 | 56 | 54 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 3 500 | 2 900 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 17 % | 11,8 % | 0,3 % |
| Kassalikviditet | 60 % | 58 % | 45 % |
| Rörelsemarginal | 2,6 % | 2,3 % | 3,6 % |
| Vinstmarginal | 2,4 % | 2 % | 3,2 % |
| Omsättningstillväxt | 5,9 % | 7,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 87,4 % | 97,8 % | 0 % |
| Omsättning per anställd | 5 421 tkr | 5 119 tkr | 4 923 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (79)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Amortering skuld | 3 000 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar | 10 tkr | 13 tkr |
| Arets kassaflode | −202 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 5 759 tkr | 4 445 tkr |
| Betald skatt | 178 tkr | – |
| Byggnader mark | 4 709 tkr | 5 186 tkr |
| Erhallen ranta | 20 tkr | – |
| Erlagd ranta | 536 tkr | – |
| Eventual forpliktelser | 15 010 tkr | 15 013 tkr |
| Eventual forpliktelser per typ | 10 tkr | 13 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 5 759 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −4 445 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 4 445 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 3 311 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 5 759 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 3 311 tkr | – |
| Forandring kassaflode kundfordringar | −521 tkr | – |
| Forandring kassaflode leverantorsskulder | 1 400 tkr | – |
| Forandring kassaflode ovriga kortfristiga fordringar | −1 249 tkr | – |
| Forandring kassaflode ovriga kortfristiga skulder | −1 063 tkr | – |
| Forandring kassaflode varulager pagaende arbeten | 72 tkr | – |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 4 709 tkr | 5 186 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 6 732 tkr | 6 732 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 2 023 tkr | 1 547 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 477 tkr | 477 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 3 502 tkr | 3 002 tkr |
| Forslag disposition | 6 494 tkr | 4 445 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 746 tkr | 1 134 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 4 125 tkr | 4 091 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter forutbetald hyreskostnad | 3 865 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 9 755 tkr | 12 406 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 30 576 tkr | 29 644 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 20 821 tkr | 17 238 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 551 tkr | 51 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 1 743 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 1 483 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 3 996 tkr | 3 896 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 413 tkr | 29 tkr |
| Investering finansiella anlaggningstillgangar | −3 tkr | – |
| Investering materiella anlaggningstillgangar | 3 378 tkr | – |
| Justering poster som inte ingar ikassaflodet | 4 610 tkr | – |
| Kassaflode finansieringsverksamheten | −7 111 tkr | – |
| Kassaflode investeringsverksamheten | −3 375 tkr | – |
| Kassaflode lopande verksamheten | 10 283 tkr | – |
| Kassaflode lopande verksamheten fore forandringar rorelsekapital | 11 643 tkr | – |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 7 096 tkr | 7 168 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | – | 0 |
| Likvida medel | 4 902 tkr | – |
| Loner andra ersattningar | 24 165 tkr | – |
| Loner andra ersattningar ovriga anstallda | 23 350 tkr | – |
| Loner andra ersattningar styrelseledamoter verkstallande direktor motsvarande befattningshavare | 815 tkr | – |
| Medelantalet anstallda kvinnor | 26 | 27 |
| Medelantalet anstallda man | 30 | 29 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 632 tkr | 918 tkr |
| Ovriga forutbetalda kostnader upplupna intakter | 76 tkr | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 2 125 tkr | 1 910 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 3 000 tkr | 3 000 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | 400 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 6 750 tkr | 9 750 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 20 tkr | 102 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter kortfristiga fordringar pa andelar ikoncernforetag som ar omsattningstillgang | – | 0 |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter ranteintakter finansiella omsattningstillgangar avseende andra foretag koncernforetag | 20 tkr | 102 tkr |
| Ovriga sociala avgifter enligt lag avtal | 7 595 tkr | – |
| Ovriga upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 281 tkr | 4 613 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 1 895 tkr | – |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 1 895 tkr | – |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | 3 378 tkr | – |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | −1 483 tkr | – |
| Pensionskostnader ovriga anstallda | 1 561 tkr | – |
| Rantekostnader | −536 tkr | −860 tkr |
| Rantekostnader liknande resultatposter skulder koncernforetag | 0 | −65 tkr |
| Revisorer revisionsforetag ersattning uppdrag | 75 tkr | – |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 400 tkr | 0 |
| Skulder koncernforetag langfristiga | – | 0 |
| Sociala kostnader inkl pensionskostnader | 9 156 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 6 634 tkr | 8 025 tkr |
| Upptagna lan | −400 tkr | – |
| Utbetald utdelning kassaflode | 3 711 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Matmarknaden Södermalm ABHuvudarbetsställe
Magnus Ladulåsgatan 42, 118 27 Stockholm
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559127-9178
Registreringsdatum
4 oktober 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.111 – Varuhus- och stormarknadshandel, mest livsmedel, drycker och tobak
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.