Mats Andersson Consulting Gothenburg AB
559065-8141Aktiebolagreg. 2016
Mölndal, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
339 tkr
Resultat efter fin. poster
322 tkr
Soliditet
89 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Wallinsgatan 5, 431 39 Mölndal
Postadress
c/o Mats Andersson, Wallinsgatan 5, 431 39 Mölndal
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska syssla med konsultverksamhet inom produktutveckling i bilindustrin samt äga och förvalta värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 690 tkr | 662 tkr | 436 tkr |
| 2020 | 705 tkr | 644 tkr | 816 tkr |
| 2021 | 9 tkr | 3 tkr | 818 tkr |
| 2022 | 26 tkr | 18 tkr | 828 tkr |
| 2023 | 444 tkr | 423 tkr | 1 081 tkr |
| 2024 | 446 tkr | 427 tkr | 1 335 tkr |
| 2025 | 339 tkr | 322 tkr | 1 087 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 89,3 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 94,8 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −23,9 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 339 | 446 | 444 | 26 | 9 | 705 | 690 |
| Rörelseintäkter | 339 | 446 | 444 | 26 | 9 | 705 | 690 |
| Övriga externa kostnader | 15 | 19 | 21 | 7 | 5 | 62 | 27 |
| Rörelsekostnader | 15 | 19 | 21 | 7 | 5 | 62 | 27 |
| Rörelseresultat | 324 | 427 | 423 | 19 | 3 | 644 | 662 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | −3 | 0 | 0 | −1 | −1 | 0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 322 | 427 | 423 | 18 | 3 | 644 | 662 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −107 | −100 | −5 | 0 | −160 | −166 |
| Resultat före skatt | 322 | 320 | 323 | 13 | 3 | 484 | 496 |
| Skatt på årets resultat | 69 | 66 | 69 | 3 | 1 | 104 | 110 |
| Årets resultat | 253 | 253 | 254 | 10 | 2 | 380 | 386 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 18 | 204 | 128 | 32 | 0 | 93 | 351 |
| Kortfristiga fordringar | 83 | 274 | 128 | 33 | 0 | 93 | 351 |
| Kassa och bank | 1 613 | 1 794 | 1 501 | 1 141 | 1 224 | 1 206 | 403 |
| Omsättningstillgångar | 1 696 | 2 068 | 1 629 | 1 174 | 1 224 | 1 300 | 754 |
| Summa tillgångar | 1 696 | 2 068 | 1 629 | 1 174 | 1 224 | 1 300 | 754 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 785 | 1 031 | 778 | 768 | 766 | 386 | 0 |
| Fritt eget kapital | 1 037 | 1 285 | 1 031 | 778 | 768 | 766 | 386 |
| Eget kapital | 1 087 | 1 335 | 1 081 | 828 | 818 | 816 | 436 |
| Obeskattade reserver | 538 | 538 | 431 | 331 | 326 | 326 | 166 |
| Långfristiga skulder | 8 | 29 | 18 | 1 | – | – | – |
| Skatteskulder | 62 | 132 | 69 | 4 | 50 | 108 | 66 |
| Kortfristiga skulder | 62 | 166 | 98 | 14 | 81 | 157 | 152 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 696 | 2 068 | 1 629 | 1 174 | 1 224 | 1 300 | 754 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | – | – | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 500 | – | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 89,3 % | 85,2 % | 87,4 % | 92,9 % | 87,9 % | 82,7 % | 75,3 % |
| Kassalikviditet | 2 735 % | 1 243 % | 1 667 % | 8 478 % | 1 518 % | 826 % | 496 % |
| Rörelsemarginal | 95,5 % | 95,7 % | 95,2 % | 72,5 % | 37,2 % | 91,3 % | 96 % |
| Vinstmarginal | 94,8 % | 95,7 % | 95,2 % | 70,4 % | 30 % | 91,3 % | 96 % |
| Omsättningstillväxt | −23,9 % | 0,4 % | 1 618,1 % | 197 % | −98,8 % | 2,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 23,2 % | 19 % | 23,5 % | 1,2 % | 0,2 % | 46,6 % | 88,5 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | 705 tkr | 690 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 253 tkr | 253 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 253 tkr | 253 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −253 tkr | −254 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 253 tkr | 254 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 500 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | −107 tkr |
| Forslag disposition | 1 037 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 537 tkr | – |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 500 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 65 tkr | 70 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 3 tkr | 31 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 8 tkr | 29 tkr |
| Periodiseringsfonder | 538 tkr | 538 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | −3 tkr | 3 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 juli 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –
Mats Andersson Consulting Gothenburg ABHuvudarbetsställe
Wallinsgatan 5, 431 39 Mölndal
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559065-8141
Registreringsdatum
8 juni 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Mölndal, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.122 – Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.