Mats Gräv i Åkersholm AB
559285-5976Aktiebolagreg. 2020
Ängelholm, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 169 tkr
Resultat efter fin. poster
−9 tkr
Soliditet
31 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Åkersholmsvägen 95, 262 91 Ängelholm
Postadress
Åkersholmsvägen 95, 262 91 Ängelholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva entreprenadverksamhet inom gräv och anläggning samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | – | – | – |
| 2021 | 2 712 tkr | 385 tkr | 330 tkr |
| 2022 | 4 751 tkr | 2 745 tkr | 1 318 tkr |
| 2023 | 2 446 tkr | 228 tkr | 1 416 tkr |
| 2024 | 2 386 tkr | −1 385 tkr | 1 208 tkr |
| 2025 | 2 169 tkr | −9 tkr | 1 409 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 30,9 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal −0,4 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −9,1 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 169 | 2 386 | 2 446 | 4 751 | 2 712 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 211 | 101 | 383 | 440 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 380 | 2 487 | 2 829 | 5 192 | 2 712 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 710 | 546 | 660 | 880 | 787 | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 10 | – |
| Övriga externa kostnader | 467 | 648 | 663 | 476 | 559 | – |
| Personalkostnader | 663 | 622 | 623 | 611 | 511 | – |
| Av- och nedskrivningar | 577 | 777 | 657 | 477 | 449 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 1 312 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 418 | 3 907 | 2 603 | 2 443 | 2 314 | – |
| Rörelseresultat | −37 | −1 420 | 226 | 2 749 | 398 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 28 | 37 | 2 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 2 | 0 | 4 | 13 | – |
| Finansiella poster | 28 | 35 | 2 | −4 | −13 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −9 | −1 385 | 228 | 2 745 | 385 | – |
| Bokslutsdispositioner | 210 | 1 177 | −100 | −1 496 | – | – |
| Resultat före skatt | 201 | −208 | 128 | 1 248 | 385 | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 30 | 261 | 80 | – |
| Årets resultat | 200 | −208 | 98 | 988 | 305 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 878 | 2 455 | 4 362 | 3 738 | 2 888 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 80 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 958 | 2 455 | 4 362 | 3 738 | 2 888 | – |
| Kundfordringar | 75 | 131 | 558 | 168 | 310 | – |
| Kortfristiga fordringar | 453 | 440 | 659 | 211 | 589 | – |
| Kassa och bank | 2 682 | 2 015 | 1 212 | 2 183 | 945 | – |
| Omsättningstillgångar | 3 135 | 2 455 | 1 871 | 2 394 | 1 533 | – |
| Summa tillgångar | 5 093 | 4 910 | 6 232 | 6 132 | 4 421 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 0 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 1 183 | 1 391 | 1 293 | 305 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 384 | 1 183 | 1 391 | 1 293 | 305 | – |
| Eget kapital | 1 409 | 1 208 | 1 416 | 1 318 | 330 | – |
| Obeskattade reserver | 209 | 419 | 1 596 | 1 496 | – | – |
| Långfristiga skulder | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 007 | 3 410 | – |
| Leverantörsskulder | 242 | 73 | 19 | 83 | 194 | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 117 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 476 | 283 | 220 | 312 | 681 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 093 | 4 910 | 6 232 | 6 132 | 4 421 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 30,9 % | 31,4 % | 43,1 % | 40,9 % | 7,5 % | – |
| Kassalikviditet | 659 % | 867 % | 850 % | 768 % | 225 % | – |
| Rörelsemarginal | −1,7 % | −59,5 % | 9,3 % | 57,9 % | 14,7 % | – |
| Vinstmarginal | −0,4 % | −58,1 % | 9,3 % | 57,8 % | 14,2 % | – |
| Omsättningstillväxt | −9,1 % | −2,5 % | −48,5 % | 75,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 14,2 % | −17,2 % | 7 % | 75 % | 92,4 % | – |
| Omsättning per anställd | 2 169 tkr | 2 386 tkr | 2 446 tkr | 4 751 tkr | 2 712 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 209 tkr | 419 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 80 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 80 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 80 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 200 tkr | −208 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 200 tkr | −208 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 208 tkr | −98 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −208 tkr | 98 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 409 tkr | 1 208 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 200 tkr | −208 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | 210 tkr | 777 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 400 tkr |
| Forslag disposition | 1 384 tkr | 1 183 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 384 tkr | 1 183 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 126 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 1 878 tkr | 2 455 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 3 633 tkr | 3 633 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 755 tkr | 1 178 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 2 225 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 195 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 577 tkr | 777 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 0 | 900 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 252 tkr | 309 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 234 tkr | 210 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 3 000 tkr | 3 000 tkr |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | – | 1 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 26 nov. 2020 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Mats Gräv i Åkersholm ABHuvudarbetsställe
Åkersholmsvägen 95, 262 91 Ängelholm
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559285-5976
Registreringsdatum
26 november 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Ängelholm, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.