Mats Hederos AB
559299-4049Aktiebolagreg. 2021
Enskede, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 513 tkr
Resultat efter fin. poster
3 530 tkr
Soliditet
88 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Vivstavarvsvägen 249, 122 64 Enskede
Postadress
Vivstavarvsvägen 249, 122 64 Enskede
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska ägna sig åt konsultverksamhet inom management och fastigheter och därmed förenliga områden såväl i Sverige som internationellt. Verksamheten inbegriper även förvaltning av värdepapper och uthyrning av lokaler och bostäder samt undervisning och föredragshållning.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 0 tkr | −57 tkr | 4 tkr |
| 2022 | 3 438 tkr | 2 838 tkr | 1 708 tkr |
| 2023 | 2 552 tkr | 1 543 tkr | 2 313 tkr |
| 2024 | 4 579 tkr | 3 809 tkr | 4 411 tkr |
| 2025 | 4 513 tkr | 3 530 tkr | 6 764 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 88,1 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 78,2 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −1,4 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 513 | 4 579 | 2 552 | 3 438 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 36 | 16 | 1 | – |
| Rörelseintäkter | 4 513 | 4 615 | 2 568 | 3 439 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 0 | 4 |
| Handelsvaror | – | – | 0 | 195 | – |
| Övriga externa kostnader | 368 | 312 | 369 | 182 | 23 |
| Personalkostnader | 580 | 537 | 475 | 224 | 30 |
| Övriga rörelsekostnader | 64 | 1 | 9 | 0 | – |
| Rörelsekostnader | 1 012 | 850 | 853 | 601 | 57 |
| Rörelseresultat | 3 501 | 3 765 | 1 715 | 2 838 | −57 |
| Ränteintäkter och liknande | 16 | 62 | 26 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 18 | – | – | – |
| Finansiella poster | 29 | 44 | −172 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 3 530 | 3 809 | 1 543 | 2 838 | −57 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −900 | −445 | −700 | – |
| Resultat före skatt | 3 530 | 2 909 | 1 098 | 2 138 | −57 |
| Skatt på årets resultat | 737 | 611 | 276 | 435 | – |
| Årets resultat | 2 793 | 2 298 | 822 | 1 703 | −57 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 641 | 300 | 300 | 498 | – |
| Anläggningstillgångar | 3 641 | 300 | 300 | 498 | – |
| Kundfordringar | 350 | 454 | 575 | 450 | – |
| Kortfristiga fordringar | 515 | 475 | 1 033 | 514 | 2 |
| Kassa och bank | 5 363 | 6 111 | 3 168 | 2 648 | 12 |
| Omsättningstillgångar | 5 878 | 6 587 | 4 201 | 3 162 | 14 |
| Summa tillgångar | 9 519 | 6 886 | 4 500 | 3 661 | 14 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 3 946 | 2 088 | 1 466 | −21 | 37 |
| Fritt eget kapital | 6 739 | 4 386 | 2 288 | 1 683 | −21 |
| Eget kapital | 6 764 | 4 411 | 2 313 | 1 708 | 4 |
| Obeskattade reserver | 2 045 | 2 045 | 1 145 | 700 | – |
| Leverantörsskulder | 22 | 4 | 4 | – | – |
| Skatteskulder | 453 | 184 | 729 | 439 | – |
| Kortfristiga skulder | 710 | 430 | 1 042 | 1 253 | 10 |
| Summa eget kapital och skulder | 9 519 | 6 886 | 4 500 | 3 661 | 14 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 330 | 440 | 200 | 180 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 88,1 % | 87,6 % | 71,6 % | 61,8 % | 30,1 % |
| Kassalikviditet | 828 % | 1 531 % | 403 % | 252 % | 143 % |
| Rörelsemarginal | 77,6 % | 82,2 % | 67,2 % | 82,6 % | – |
| Vinstmarginal | 78,2 % | 83,2 % | 60,5 % | 82,6 % | – |
| Omsättningstillväxt | −1,4 % | 79,4 % | −25,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 41,3 % | 52,1 % | 35,5 % | 99,8 % | −1 331,6 % |
| Omsättning per anställd | 4 513 tkr | 4 579 tkr | 2 552 tkr | 3 438 tkr | 0 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 1 000 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 1 000 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 2 641 tkr | 300 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 2 840 tkr | 498 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 2 342 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 199 tkr | 199 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 2 793 tkr | 2 298 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 2 793 tkr | 2 298 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 298 tkr | −822 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 298 tkr | 822 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 440 tkr | 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 6 764 tkr | 4 411 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 2 793 tkr | 2 298 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 440 tkr | 200 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | −900 tkr |
| Forslag disposition | 6 739 tkr | 4 386 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 6 409 tkr | 3 946 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 21 tkr | 21 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 144 tkr | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 224 tkr | 233 tkr |
| Periodiseringsfonder | 2 045 tkr | 2 045 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 13 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 feb. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Mats Hederos ABHuvudarbetsställe
Vivstavarvsvägen 249, 122 64 Enskede
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559299-4049
Registreringsdatum
1 februari 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.