Mats Hulån AB
556724-5567Aktiebolagreg. 2007
Östersund, Jämtlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−2 tkr
Soliditet
92 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Spjutvägen 30, 831 61 Östersund
Postadress
Spjutvägen 30, 831 61 Östersund
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva marknadsföring, produktutveckling samt handel, jakt guide, förvaltning och uthyrning av fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 108 tkr | 748 tkr | – |
| 2018 | 18 tkr | −67 tkr | – |
| 2019 | 77 tkr | −102 tkr | 130 tkr |
| 2020 | 118 tkr | 27 tkr | 157 tkr |
| 2021 | 19 tkr | −45 tkr | 112 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −14 tkr | 99 tkr |
| 2023 | – | −0 tkr | 98 tkr |
| 2024 | – | −3 tkr | 95 tkr |
| 2025 | – | −2 tkr | 93 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 92,4 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | – | 0 | 19 | 118 | 77 | 18 | 108 |
| Rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 19 | 118 | 77 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 0 | 9 | 26 | 1 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 | 2 | 0 | 2 | 44 | 44 | 93 | – | – |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 11 | 11 | 20 | 84 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 | 2 | 0 | 14 | 64 | 91 | 179 | – | – |
| Rörelseresultat | −2 | −2 | −0 | −14 | −45 | 27 | −102 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −1 | 0 | 0 | −0 | 0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −2 | −3 | −0 | −14 | −45 | 27 | −102 | −67 | 748 |
| Resultat före skatt | −2 | −3 | −0 | −14 | −45 | 27 | −102 | – | – |
| Årets resultat | −2 | −3 | −0 | −14 | −45 | 27 | −102 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 100 | 100 | 101 | 101 | 101 | 101 | 101 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 100 | 100 | 101 | 101 | 101 | 101 | 101 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 3 | 3 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 6 | 32 | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 41 | 4 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 1 | 6 | 47 | 37 | – | – |
| Summa tillgångar | 100 | 100 | 101 | 101 | 107 | 147 | 138 | – | – |
| Aktiekapital | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | – | – |
| Bundet eget kapital | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | – | – |
| Balanserat resultat | −55 | −52 | −51 | −38 | 7 | −20 | 82 | – | – |
| Fritt eget kapital | −57 | −55 | −52 | −51 | −38 | 7 | −20 | – | – |
| Eget kapital | 93 | 95 | 98 | 99 | 112 | 157 | 130 | – | – |
| Långfristiga skulder | 8 | 5 | 3 | 3 | −5 | −10 | 4 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | – | 0 | 2 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 0 | 0 | – | 0 | – | 0 | 3 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 100 | 100 | 101 | 101 | 107 | 147 | 138 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | −38 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 92,4 % | 94,8 % | 97,3 % | 97,3 % | 104,6 % | 106,8 % | 94,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | – | 33 800 % | – | 56 000 % | – | – | 1 366 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | −235,4 % | 23 % | −133,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | −236,2 % | 23 % | −133,1 % | −365,2 % | 691,3 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | −100 % | −83,8 % | 53,8 % | 316,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −2,5 % | −3,6 % | −0,2 % | −13,8 % | −40,3 % | 17,2 % | −78,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 100 tkr | 100 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 101 tkr | 101 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | – | 847 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | 847 | 847 |
| Arets resultat eget kapital | −2 tkr | −3 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −2 tkr | −3 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 3 tkr | 161 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −3 tkr | −161 |
| Forslag disposition | −57 tkr | −55 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −57 tkr | −55 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag antal andelar | 470 | 25 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag arets resultat | −112 tkr | −126 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag eget kapital | 250 tkr | 52 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag kapitalandel | 0,47 | 0,5 |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag redovisat varde | 118 tkr | 100 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag rostrattsandel | 0,47 | – |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 36 tkr | 36 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 36 tkr | 36 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 0 | 847 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 313 | 308 |
| Ovriga langfristiga skulder | 8 tkr | 5 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 1 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 juli 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –
Mats Hulån ABHuvudarbetsställe
Spjutvägen 30, 831 61 Östersund
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556724-5567
Registreringsdatum
23 februari 2007
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Östersund, Jämtlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
150 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.100 – Verksamheter som utövas av huvudkontor
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.