Mats Wickström Måleri AB
556744-7288Aktiebolagreg. 2007
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
202 tkr
Resultat efter fin. poster
−4 tkr
Soliditet
72 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Östgötagatan 91 B 4TR, 116 64 Stockholm
Postadress
Östgötagatan 91 B 4TR, 116 64 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva måleriarbeten och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 654 tkr | 93 tkr | – |
| 2018 | 842 tkr | −14 tkr | – |
| 2019 | 836 tkr | 141 tkr | 214 tkr |
| 2020 | 1 420 tkr | 403 tkr | 351 tkr |
| 2021 | 848 tkr | 161 tkr | 277 tkr |
| 2022 | 390 tkr | −75 tkr | 95 tkr |
| 2023 | 574 tkr | 99 tkr | 169 tkr |
| 2024 | 359 tkr | 7 tkr | 174 tkr |
| 2025 | 280 tkr | −80 tkr | 94 tkr |
| 2026 | 202 tkr | −4 tkr | 90 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 72,3 % – branschmedian 53,2 %
Vinstmarginal −2 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −27,9 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37696 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 202 | 280 | 359 | 574 | 390 | 848 | 1 420 | 836 | 842 | 654 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | – | – | – | 0 | 1 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 203 | 280 | 359 | 574 | 390 | 848 | 1 420 | 836 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 55 | 93 | 19 | 30 | 42 | 129 | 397 | 170 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 147 | 268 | 219 | 257 | 180 | 218 | 270 | 238 | – | – |
| Personalkostnader | 4 | 0 | 115 | 188 | 243 | 341 | 350 | 286 | – | – |
| Rörelsekostnader | 207 | 361 | 353 | 476 | 465 | 688 | 1 017 | 695 | – | – |
| Rörelseresultat | −4 | −81 | 6 | 99 | −75 | 161 | 403 | 141 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | 1 | 1 | 0 | −0 | −0 | −0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −4 | −80 | 7 | 99 | −75 | 161 | 403 | 141 | −14 | 93 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 100 | 0 | −100 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | −4 | −80 | 7 | 99 | 25 | 161 | 303 | 141 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 2 | 21 | 6 | 35 | 65 | 32 | – | – |
| Årets resultat | −4 | −80 | 5 | 78 | 18 | 126 | 237 | 109 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 1 | 13 | 24 | 0 | 35 | 74 | 52 | 78 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 10 | 22 | 86 | 94 | 129 | 197 | 114 | 151 | – | – |
| Kassa och bank | 115 | 123 | 86 | 191 | 71 | 285 | 476 | 184 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 125 | 145 | 172 | 285 | 200 | 482 | 591 | 336 | – | – |
| Summa tillgångar | 125 | 145 | 172 | 285 | 200 | 482 | 591 | 336 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | −6 | 74 | 69 | −9 | −23 | 51 | 14 | 5 | – | – |
| Fritt eget kapital | −10 | −6 | 74 | 69 | −5 | 177 | 251 | 114 | – | – |
| Eget kapital | 90 | 94 | 174 | 169 | 95 | 277 | 351 | 214 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 100 | 100 | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | 3 | 13 | −6 | 11 | 6 | 11 | 34 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 2 | 21 | 6 | 35 | 65 | 32 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 35 | 51 | −2 | 116 | 104 | 105 | 139 | 122 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 125 | 145 | 172 | 285 | 200 | 482 | 591 | 336 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | 1 | 1 | 1 | 1 | – | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | – | 177 | 200 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 72,3 % | 65 % | 101,1 % | 59,4 % | 47,7 % | 74 % | 72,9 % | 63,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 360 % | 286 % | −9 398 % | 246 % | 191 % | 460 % | 424 % | 276 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −2 % | −28,9 % | 1,6 % | 17,2 % | −19,3 % | 18,9 % | 28,4 % | 16,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | −2 % | −28,6 % | 2 % | 17,3 % | −19,2 % | 19 % | 28,4 % | 16,9 % | −1,7 % | 14,2 % |
| Omsättningstillväxt | −27,9 % | −22 % | −37,5 % | 47,2 % | −54 % | −40,3 % | 69,9 % | −0,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −4,6 % | −85,2 % | 2,9 % | 46,1 % | 19,1 % | 45,3 % | 67,6 % | 51,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | 280 tkr | 359 tkr | 574 tkr | 390 tkr | – | 1 420 tkr | 836 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (9)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −4 tkr | −80 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −4 tkr | −80 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 80 tkr | −5 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −80 tkr | 5 tkr |
| Forslag disposition | −10 tkr | −6 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −10 tkr | −6 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 9 tkr | 9 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 27 tkr | 33 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | 5 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 maj 2019 – 30 apr. 2020 · Inlämnad –
Mats Wickström Måleri ABHuvudarbetsställe
Östgötagatan 91 B 4TR, 116 64 Stockholm
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556744-7288
Registreringsdatum
29 november 2007
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.341 – Måleriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.