swereg

Matstudio Gabriel Jonsson AB

559195-3095Aktiebolagreg. 2019

Restaurang & café
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Visby, Gotlands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2026

Omsättning

1 685 tkr

−5 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

339 tkr

−0 % mot föregående år

Soliditet

46 %

+18,5 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Vall Hardings 126, 621 93 Visby

Postadress

c/o Gabriel Jonsson, Vall Hardings 126, 621 93 Visby

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom mat, produkt- försäljning, event, catering, media samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20201 435 tkr110 tkr128 tkr
20211 804 tkr326 tkr300 tkr
20221 779 tkr90 tkr75 tkr
20231 763 tkr168 tkr202 tkr
20241 493 tkr−29 tkr169 tkr
20251 771 tkr340 tkr185 tkr
20261 685 tkr339 tkr376 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 46,2 % – branschmedian 42,8 %

Vinstmarginal 20,1 % – branschmedian 2,9 %

Omsättningstillväxt −4,9 % – branschmedian 2,2 %

Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2026202520242023202220212020
Nettoomsättning1 6851 7711 4931 7631 7791 8041 435
Övriga rörelseintäkter118–01010124
Rörelseintäkter1 8041 7711 4931 7651 7791 9051 459
Råvaror och förnödenheter470241246218133113252
Övriga externa kostnader7211 1121 084915968718480
Personalkostnader275319183463579748615
Av- och nedskrivningar−2398–––––
Rörelsekostnader1 4421 7701 5131 5961 6801 5791 347
Rörelseresultat3612−2016899326112
Resultat från andelar i koncernföretag–0−2––––
Ränteintäkter och liknande0100000
Räntekostnader och liknande23401902
Finansiella poster−2221−10−0−90−2
Resultat efter finansiella poster339340−2916890326110
Bokslutsdispositioner−90––0−40−930
Resultat före skatt24923−2916850233110
Skatt på årets resultat596341266032
Årets resultat19016−331272517378

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2026202520242023202220212020
Materiella anläggningstillgångar923391–––––
Finansiella anläggningstillgångar0053211914620
Anläggningstillgångar92339153211914620
Kundfordringar010220094446208155
Kortfristiga fordringar275545419353446218161
Kassa och bank01173118011391173
Omsättningstillgångar275662451533457609334
Summa tillgångar1 1981 053456565576755354
Aktiekapital50505050505050
Bundet eget kapital50505050505050
Balanserat resultat13511915225500780
Fritt eget kapital3261351191522525078
Eget kapital37618516920275300128
Obeskattade reserver223133133133133930
Långfristiga skulder164248–––––
Skatteskulder13––0487724
Kortfristiga skulder435487154230368362227
Summa eget kapital och skulder1 1981 053456565576755354

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2026202520242023202220212020
Medelantal anställda1111111

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2026202520242023202220212020
Soliditet46,2 %27,6 %60,3 %54,4 %31,3 %49,5 %36 %
Kassalikviditet63 %136 %293 %231 %124 %168 %148 %
Rörelsemarginal21,5 %0,1 %−1,3 %9,5 %5,6 %18,1 %7,8 %
Vinstmarginal20,1 %19,2 %−1,9 %9,5 %5,1 %18,1 %7,7 %
Omsättningstillväxt−4,9 %18,6 %−15,3 %−0,9 %−1,4 %25,7 %–
Avkastning på eget kapital50,7 %8,8 %−19,3 %62,9 %32,8 %57,5 %60,8 %
Omsättning per anställd1 685 tkr1 771 tkr1 493 tkr1 763 tkr1 779 tkr1 804 tkr1 435 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (37)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20262025
Andelar koncernforetag–0
Andelar koncernforetag anskaffningsvarden–0
Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar–0
Andra langfristiga vardepappersinnehav00
Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden00
Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar05 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop–0
Arets resultat eget kapital190 tkr16 tkr
Checkrakningskredit beviljat belopp200 tkr–
Checkrakningskredit kortfristig128 tkr–
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat190 tkr16 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−16 tkr33 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning16 tkr−33 tkr
Forandring eget kapital totalt376 tkr185 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat190 tkr16 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring periodiseringsfond−90 tkr–
Forbattringsutgifter annans fastighet923 tkr391 tkr
Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden997 tkr489 tkr
Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar74 tkr98 tkr
Forbattringsutgifter annans fastighet forandring anskaffningsvarden inkop0489 tkr
Forbattringsutgifter annans fastighet forandring anskaffningsvarden omklassificeringar508 tkr–
Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar50 tkr98 tkr
Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar omklassificeringar73 tkr–
Forslag disposition326 tkr135 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning326 tkr135 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter267 tkr339 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga8 tkr105 tkr
Ovriga kortfristiga skulder101 tkr297 tkr
Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut88 tkr88 tkr
Ovriga langfristiga skulder4 tkr–
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut160 tkr248 tkr
Periodiseringsfonder223 tkr133 tkr
Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar024 tkr
Stallda sakerheter700 tkr–
Stallda sakerheter foretagsinteckningar500 tkr–
Upplupna kostnader forutbetalda intakter105 tkr103 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2026

    Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –

  • Matstudio Gabriel Jonsson ABHuvudarbetsställe

    Vall Hardings 126, 621 93 Visby

    Restaurang & café

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559195-3095

Registreringsdatum

15 februari 2019

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Gotland, Gotlands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Restaurang & café

  • SNI 56.210 – Cateringverksamhet vid enskilda evenemang
  • SNI 58.190 – Annan förlagsverksamhet, utom utgivning av programvara
  • SNI 59.110 – Produktion av film, video och tv-program

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler