Mattes Montering AB
559233-0541Aktiebolagreg. 2019
Örebro, Örebro län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 881 tkr
Resultat efter fin. poster
538 tkr
Soliditet
87 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kungsgatan 38 Lgh 1302, 702 24 Örebro
Postadress
Kungsgatan 38 Lgh 1302, 702 24 Örebro
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall huvudsakligen bedriva verksamhet inom snickeri, måleri, hantverksuppdrag, monteringsuppdrag, scenbygge, monterbyggen.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 106 tkr | 30 tkr | 71 tkr |
| 2021 | 237 tkr | 79 tkr | 128 tkr |
| 2022 | 1 077 tkr | 338 tkr | 330 tkr |
| 2023 | 1 370 tkr | 279 tkr | 494 tkr |
| 2024 | 972 tkr | 328 tkr | 436 tkr |
| 2025 | 1 881 tkr | 538 tkr | 746 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 87 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 28,6 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 93,5 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 881 | 972 | 1 370 | 1 077 | 237 | 106 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Rörelseintäkter | 1 881 | 972 | 1 370 | 1 077 | 237 | 106 |
| Råvaror och förnödenheter | 630 | 420 | 855 | 520 | 76 | 27 |
| Handelsvaror | 430 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 270 | 217 | 223 | 195 | 65 | 39 |
| Personalkostnader | 14 | 3 | 12 | 5 | 7 | 3 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 6 | 6 | 11 | 10 | 6 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 7 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 344 | 646 | 1 097 | 739 | 157 | 75 |
| Rörelseresultat | 538 | 326 | 273 | 338 | 79 | 30 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 2 | 6 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 2 | 5 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 538 | 328 | 279 | 338 | 79 | 30 |
| Bokslutsdispositioner | −141 | −80 | −70 | −80 | −7 | −3 |
| Resultat före skatt | 397 | 248 | 209 | 259 | 72 | 27 |
| Skatt på årets resultat | 88 | 56 | 44 | 57 | 15 | 6 |
| Årets resultat | 309 | 193 | 164 | 202 | 57 | 21 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 6 | 12 | 50 | 24 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 888 | 602 | 360 | 50 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 888 | 602 | 366 | 62 | 50 | 24 |
| Varulager | – | – | – | – | 0 | 10 |
| Kundfordringar | 73 | 59 | 31 | 11 | 38 | 12 |
| Kortfristiga fordringar | 94 | 73 | 217 | 487 | 44 | 12 |
| Kortfristiga placeringar | 67 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 156 | 212 | 363 | 215 | 239 | 146 |
| Omsättningstillgångar | 317 | 285 | 580 | 702 | 283 | 167 |
| Summa tillgångar | 1 205 | 886 | 946 | 764 | 332 | 191 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 386 | 194 | 280 | 78 | 21 | – |
| Fritt eget kapital | 696 | 386 | 444 | 280 | 78 | 21 |
| Eget kapital | 746 | 436 | 494 | 330 | 128 | 71 |
| Obeskattade reserver | 381 | 240 | 160 | 90 | 11 | 3 |
| Leverantörsskulder | 35 | 19 | 51 | 30 | 18 | 13 |
| Skatteskulder | 30 | 0 | 29 | 67 | 21 | 6 |
| Kortfristiga skulder | 79 | 210 | 292 | 345 | 194 | 117 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 205 | 886 | 946 | 764 | 332 | 191 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 250 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 87 % | 70,7 % | 65,6 % | 52,5 % | 41 % | 38,5 % |
| Kassalikviditet | 403 % | 136 % | 199 % | 204 % | 146 % | 135 % |
| Rörelsemarginal | 28,6 % | 33,6 % | 20 % | 31,4 % | 33,5 % | 28,4 % |
| Vinstmarginal | 28,6 % | 33,7 % | 20,4 % | 31,4 % | 33,3 % | 28,3 % |
| Omsättningstillväxt | 93,5 % | −29 % | 27,2 % | 354,4 % | 123,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 41,5 % | 44,1 % | 33,2 % | 61,2 % | 44,4 % | 29,6 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | – | 0 |
| Andra langfristiga fordringar | 888 tkr | 602 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 309 tkr | 193 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 309 tkr | 193 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −193 tkr | −164 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 193 tkr | 164 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 250 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 746 tkr | 436 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 309 tkr | 193 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 250 tkr |
| Forandring overavskrivningar | 0 | 246 |
| Forandring periodiseringsfond | −141 tkr | −80 tkr |
| Forslag disposition | 696 tkr | 386 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 696 tkr | 386 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 9 tkr | 12 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 30 tkr | 30 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 30 tkr | 30 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 6 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 12 tkr | 2 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 67 tkr | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 8 tkr | 179 tkr |
| Periodiseringsfonder | 381 tkr | 240 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | 13 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 18 dec. 2019 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Mattes Montering ABHuvudarbetsställe
Kungsgatan 38 Lgh 1302, 702 24 Örebro
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559233-0541
Registreringsdatum
18 december 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Örebro, Örebro län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
- SNI 43.210 – Elinstallationer
- SNI 81.300 – Skötsel och underhåll av grönytor
- SNI 43.341 – Måleriarbeten
- SNI 81.230 – Annan rengöring
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.